Meditačné techniky a šamanzmus
Zaoberám sa experimentami s meditáciou. Zaujímam sa o učenie pôvodných kmeňových amazonských šamanov
USER_AVATAR
psychonaut
Člen fóra
Člen fóra
 
Príspevky: 122
Registrovaný: Štv Jún 25, 2015 11:52
Blog: Zobraziť blog (70)
Archívy
- November 2016
+ Máj 2016
+ Apríl 2016
+ Marec 2016
+ Február 2016
+ December 2015
+ November 2015
+ Október 2015
+ September 2015
+ August 2015
+ Júl 2015
+ Jún 2015
Vyhľadávať v blogoch

Rady ako meditovať: vedomie/ego, nevedomie/podvedomie

Stály linkod psychonaut v Sob Apr 02, 2016 18:54

Rady ako meditovať: vedomie/ego, nevedomie/podvedomie
(nasledovné techniky je správne kombinovať s už uvedenými predchádzajúcimi technikami na predýchavanie čakier)
Ja ako začiatočník v meditácii sa učím meditovať a robím rôzne experimenty v meditácii. Snáď vám budú v praxi nápomocné tieto nové poznatky, na ktoré sa mi podarilo prísť.
Viac o pojmoch nevedomie a podvedomie v českej Wikipédii Nevědomí Podvědomí

Najprv som sa snažil v meditácii zameriavať na nevedomie, neskôr som prišiel na to, že to nie je sa potrebné zameriavať len na to. Tiež je potrebné pracovať s vedomým, resp. s egom to jest s tzv. vedomou zložkou ľudskej bytosti. Vedomie a ego môžeme vnímať ako synonymá, znamená to v podstate to isté - ide o tzv. nižšie Ja. Avšak aj ego/vedomie je na určitej úrovni Absolútnom.
Vedomie/ego nie je len o mozgu, ale predovšetkým v ňom najviac víria energie najmä prvej čakry, hovoria Amazonskí šamani (prvá čakra najviac súvisí s telom). Každá naša myšlienka pri meditácii je viac prejavom energie prvej čakry ako mozgu.

Človek musí intenzívnou prácou na sebe tieto veci pochopiť a to nemusí to byť zo dňa na deň (i keď môže), môže to trvať aj roky - nie jednoduché je tieto veci vysvetliť slovami, mnoho toho musí človek vnútorne pochopiť. Človek musí na sebe mnoho pracovať aby pochopil sám seba (aj v Tomášovom evanjeliu sa píše: "spoznajte samých seba")

Praktické využitie tohoto poznania: práca s egom/vedomým pri čakrovej meditácii
Nasledujúci text je dobré si čítať opakovane - povedzme raz sa mesiac a snažiť sa to hlbšie pochopiť:
Najväčší problém energetickej meditácie práce s čakrami sú rušivé myšlienky a to, že celý energetický proces "cítenia energií" prechádza s vedomej do nevedomej úrovne. Sami to tak nechceme aby to tak bolo a nie je to žiadúce - hoci chceme aby práca s čakrami bola vedomá, ono sa nám to samo vymkýna s popod kontroly a prechádza do podvedomia, kde to už tak pod kontrolou nemáme a efektivita energetickej čakrovej meditácie sa tak oslabuje. Naša pozornosť počas energetickej čakrovej meditácie aj proti našej vôli prechádza do tzv. polovedomej úrovne na tej iste úrovni ako sú aj rušivé myšlienky, ktoré sa počas meditácie vynárajú.
Našou úlohou pri meditácii je to, aby práca s čakrami, resp. cítenie energií bolo čo najviac na vedomej úrovni:
snažte sa mať v "priestore" kde sa nachádzajú rušivé vynárajúce sa myšlienky na miesto rušivých myšlienok energie - cítenie energií - cítenie energií v danej čakre. Resp. akoby ste nahradili "priestor" kde sú vynárajúce sa myšlienky pociťovaním energie v danej čakre.

Celý tento návod sa však dá aj dosť zle pochopiť (avšak nemusí k tomu dôjsť) a na niektoré veci musí prísť človek sám - nie všetko sa dá vysvetliť slovami: hlavne najväčšiu chybu by človek urobil to, ak by do tejto meditácie aktívne zapájal súčasť tela mozog. K tomu dochádza vtedy ak to človek robí neuvoľnene, silene a kŕčovito. Avšak našou úlohou je pracovať s vedomým, mysľou a myšlienkami a nie kŕčovito pracovať s mozgom.

Vďaka tomuto návodu sa stane práca s čakrami efektívna, účinná, dokážete sa viac sústrediť a rušivé vynárajúce sa myšlienky zmiznú a nebudú vás rušiť pri meditácii.
**************
A na záver ešte jedna dobrá praktická rada pri čakrovej meditácii: efektivita práce s čakrami a zamedzeniu rušivým myšlienkam najlepšie pomôže ak počas predýchavania všetkých čakier budete mať cca 70% pozornosti v prvej čakre a 30% v ostatných.
Príklad: Teda napr. aby ste dokázali efektívne cítiť veľa energie v srdcovej čakre musíte mať dostatočne aktivizovanú aj prvú čakru: v prvej čakre máte zameranej pozornosti 70% a v srdcovej 30%. Môžete sa sústrediť na oboje čakry naraz, alebo v určitej frekvencii striedať pozornosť raz do jednej raz do druhej.
Naposledy upravil psychonaut dňa Ned Apr 10, 2016 18:24, celkovo upravené 5

Blogy meditačných technikách a šamanizme si môžete pozrieť tu blog.php?u=1604
0 komentárov Zobrazené 1018 krát

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný

cron