Meditačné techniky a šamanzmus
Zaoberám sa experimentami s meditáciou. Zaujímam sa o učenie pôvodných kmeňových amazonských šamanov
USER_AVATAR
psychonaut
Člen fóra
Člen fóra
 
Príspevky: 122
Registrovaný: Štv Jún 25, 2015 11:52
Blog: Zobraziť blog (70)
Archívy
- November 2016
+ Máj 2016
+ Apríl 2016
+ Marec 2016
+ Február 2016
+ December 2015
+ November 2015
+ Október 2015
+ September 2015
+ August 2015
+ Júl 2015
+ Jún 2015
Vyhľadávať v blogoch

Lekársko psychiatrické články

Stály linkod psychonaut v Štv Júl 23, 2015 14:56

Tu budem pridávať články s lekársko psychiatrickým obsahom

Psychiatria - nebezpečný a nešťastný odbor medicíny
Prečo sú psychiatrickí pacienti takí smoliari?

Začnem trochu mimo hlavnej témy:
Je človek ktorý je schopný astrálneho cestovania alebo ak má "halucinácie" psychicky chorým?
Podľa oficiálneho hlavného prúdu psychiatrie schopnosť AC, prípade "halucinácie" schopnosti videnia aury a čakier samo o sebe nespĺňa diagnostické kritéria na duševnú poruchu, to znamená, že daný človek je považovaný za psychicky zdravého. Takto sa k tomu vyjadril aj v rozhlasovej relácii Opony primár psychiatrie Ludvík Nabělek.

A teraz ku psychiatrii ako takej.
Ja osobne sa zaoberám podrobnými framakologickými informáciami o psychoaktívnych látkach ale aj o psychiatrických liekoch. Občas chodím na internetové lekárske poradne, kde ľudia píšu svoje problémy a hovoria aké lieky im lekár predpísal.
Psychiatri veľmi radi a často predpisujú pacientom tvrdé drogy - sedatíva - benzodiazepíny. Na depresiu síce zaberajú spoľahlivo a perfektne, ale vytvára sa na ne veľmi rýchlo tolerancia, dávku treba stále zvyšovať a ak je potrebné liek vysadiť, ale nastanú katastrofálne abstinenčné príznaky, čo je ťažké utrpenie pre pacienta.

Nenávykové lieky nie sú same o sebe zlé. Problém spočíva v inom. Bohužiaľ čo je veľmi smutné, slovenskí psychiatri sú extrémne hlúpi a sami nevedia čo predpisujú (a to doslovne), nerozumejú princípu účinkov liekov, sú len nabiflení z informácii z príbalových letáčikov a to je všetko. Veľmi nebezpečné kombinácie liekov alebo predpisovanie veľmi nesprávnych liekov sú každodennou realitou.

Istému psychiatrickému pacientovi, ktorý užíval až 5 liekov, som odpísal nasledovné na naprosté zlyhanie psychiatričky:
Oboje antipsychotiká sa bijú v účinkoch na dopamínové receptory, ktoré sú najviac dôležitým faktorom pri schizofrénii, Quetiapín im znižuje aktivitu, Abilify zvyšuje. Je kontraproduktívne užívať lieky, ktorým sa ich účinok vzájomne vynuluje.

Oboje antipsychotiká a Coaxil (antidepresívum) zvyšujú aktivitu na serotonínové receptory. Aby až 3 lieky zvyšovali aktivitu serotonínovým receptorom, tak to je dosť nebezpečné. Môže sa to prejaviť nechuťou do jedla, fibriláciami na srdci aj trvalými problémami na srdci. Čudujem sa, že si vôbec ešte medzi živými.

Vysadiť Coaxil by som odporúčal, hneď ako prvý. Musí sa to ale znižovať postupne, kvôli opiátovým abstinenčným príznakom
(ide o výnimočný a jediný druh antidepresíva, ktorý pôsobí aj na opiátové receptory).

Užívať Quetiapín samotný úplne postačí, hoci môže sa prejaviť aj nepríjemné vedľajšie účinky ako ospalosť a nízky krvný tlak. To sa ale dá vyriešiť selektívnym inhibítorom spätného vychytávania noradrenalínu. Quetiapín má aj antidepresívne účinky.
Depakine Chrono (kyselina valproová je rozumnejším a šetrnnejšou alternatívou k sedatívam, pôsobí na GABA receptory) je zasa veľmi dobré antidepresívum, to isté ako sedatívum, len bez vytváranie rýchlej tolerancie.
Takže odporúčal by som iba 3 lieky Quetiapín, Depakine Chrono a hocijaký liek zo skupiny selektívny inhibítor spätného vychytávania noradrenalínu (tiež je to psychiatrický liek), zablokuje to vedľajšie účinky Quetiapínu.

Akineton len zhorší príznaky schizofrénie, je to úplne zbytočné užívať, máš z toho suchý jazyk, bolestivý pohľad v očiach na svetlo, ťažké trávenie a vysokú telesnú teplotu. Akineton môžeš vysadiť už dnes, nič sa nestane, žiadne abstinenčné príznaky.
(Akineton je parkinsonický liek, psychiatrička tento liek predpísala pravdepodobne z dôvodu vedľajších účinkov oboch antipsychotík, pretože tam môžu nastať dystónia čo sú podobné príznaky ako parkinsonizmus. Avšak zrovna pri kombinácii týchto dvoch antipsychotík, keď si vzájomne blokujú pôsobenie na dopamínové receptory,bolo predpisovanie tohoto lieku úplne zbytočné!! Daná psychiatrička nepochopila ani úplne najzákladnejšie účinky liekov, ktoré sa dajú prečítať aj v tom jedinom a veľmi biednom Slovenskom lekárskom odbornom časopise Solen).

Niektorí psychiatri sú možno aspoň trošku rozumnejší, ale drvivá väčšina psychiatrov sa naozaj nezorumie liekom ktoré predpisujú.

Prečo sú psychaitrickí pacienti takí smoliari?
Psychiatrickí pacienti chudáci sú naozaj smoliari, keď ich takto psychiatri liečia. Ďalším veľmi nepríjemným problémom Slovenske psychiatrie sú aj chýbajúce niektoré druhy liekov na ktoré neexistuje alternatíva. Ide o lieky napr. klonidín, guanfacín a prazosin.

Teraz by som sa chcel pozrieť na túto vec so šamanského filozofického hľadiska.
Primár psychiatrie Ludvík Nabělek viac krát v rozhlasových reláciach spomínal, že duševné ochorenie je pre pacienta neporovnateľne horším utrpením ako tie najhoršie formy fyzického utrpenia a choroby.
Ako si uvedomíme, že nič nie je náhoda a všetko je len matrix energie, tak predpokladáme, že psychiatrický pacient je až tak veľmi energeticky znečistený, že je proste smoliar. Matrix sa o neho "postará" ta, že sa mu nedostane ani poriadnej a kvalitnej liečby.

Vedecké štúdie - mimotelové zážitky
http://www.researchgate.net/publication/19400788_Out-of-Body_Experiences_in_Schizophrenia_A_Questionnaire_Survey

Dá sa aj "chémiou" ovplyvniť duša človeka? O veľkých rizikách hospitalizácie na psychiatrii
Ale aj "chémiou" sa dá ovplyvniť vedomie, resp. duša človeka. Pri psychedelických alebo disociatívnych látkach (to jest halucinogénnych látkach), človek prežíva zážitky duchovného charakteru, napr. astrálne cestovanie, depersonalizácia, alebo zjednotenie sa s Absolútnom. Osobne som za to, aby sa používali lieky na liečbu duševných porúch. Ale dôležité je aby sa psychiater aj dostatočne rozumel liekom, ktoré predpisuje a bohužiaľ tu je problém. Keby som mal na výber, radšej by som išiel na sebe testovať psychiatrický liek v labolatóriu farmeceutickej firmy, ako sa zveriť do starostlivosti Slovenských alebo českých psychiatrov, ktorý sa liekom vôbec nerozumejú. Testovanie lieku na človeku v labolatóriu farmaceutickej firme je naozaj veľmi bezpečná vec - nechcem tu rozpisovať presné vedecké postupy ako to tam chodí. Testovaný človek dostáva takú nízku dávku lieku, že ani nemusí registrovať nejaké významnejšie zmeny vedomia a už vôbec nie nejaké vedľajšie účinky, ale prístroje to už zaznamenať dokážu. Naopak psychiatri na Slovensku pri bežnej hospitalizácii dajú pacientovi často takú koňskú dávku lieku, že sa z toho dostane aj do bezvedomia - to je veľmi vážne riziko

Priberanie so psychiatrických liekov. O chudnutí celkovo
To áno, priberanie je o antipsychotikách oficiálne známa vec. Vyplýva to z antagomizmu (znižovanie aktivity) hlavne na serotonínové ale aj dopamínové receptory. Určite ide hlavne o zvyšovanie chuti do jedla a tiež možno aj spomaľovanie tráviaceho metabolizmu. ***** Existuje aj perfektná možnosť na chudnutie a to jest užívanie liekov z kategórie Parasympatomimetiká (nie sú v žiadnej kontraindikácii so žiadnymi antipsychotikami), z ktorých jeden z nich môže predpísať aj obvodný lekár. Tieto lieky hlavne neurologického charakteru pôsobia hlavne na mozog a na tráviacu sústavu urýchľujú metabolizmus. Chudnutie by bolo veľmi rýchle a účinné, žiadne pochybné prirodzené Viagry (= pochybné internetové reklamy) na tieto lieky nemajú. Ďalšie pozitívum je že podľa doterajšieho vedeckého poznania dokonca aj zlepšujú príznaky schizofrénie a môže to byť ako doplnková liečba týmito veľmi šetrnnými liekmi. Žiaľ praxi v praxi Vám to lekár predpíše asi veľmi ťažko, nebude Vám predpisovať v čom sa sám nerozumie, oni poznajú len príbalové letáčiky a tam sú popísané naprosto ametérské hlúposti, v skutočnosti má každý liek aj 30 x širšiu indikáciu ako sa píše na príbalovom letáčiku, a tieto lieky pôsobiace na acetylcholínové receptory majú teda obzvlášť extrémne široké využitie.

Inhibítor acetylcholínesterázy, parasympatimymetikum, Anticholínesteráza
Rôzne pomenovania pre rovnaký typ liekov. Ide o lieky s nesmierne širokým využitým v takmer všetkých oblastiach medicíny. Lieky majú využitie dokonca aj v urológii (proti problémom pri zadržiavaní moču) a kardiológii (spomaľujú frekvenciu srdca).
https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/n07a/parasympatomimetika.html
https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/n06da/anticholinesterazy.html

Problém psychiatrov
Najčastejšej chyby, ktorej sa dopúšťajú psychatri pri psychiatrických pacientoch je to, že im predpisujú veľké množstvo liekov, čo je úplne kontraproduktívne, účinky liekov sa vzájomne môžu blokovať a podobne. Jeden pacient by vo všeobecnosti nemal užívať viac ako jedno aktipsychotikum. Do atypických antipsychotík vrazili farmaceutické firmy extrémne ťažké miliardy a sú unikátne v tom, že pôsobia na veľké množstvo receptorov. Len máloktorý psychiater sa aj rozumie účinkom liekov, ktoré predpisuje (to by bolo treba študovať aj niečo v angličtine, nielen príbalové letáčiky a úbohý odborný lekársky časopis Solen). Niektoré antipsychotiká sú agonisti na serotonínové receptory, teda majú aj antidepresívne účinky a takým pacientom ani nie je potrebné predpisovať serotonínové antidepresíva. Antipsychotiká sa dajú z hruba rozdeliť na nasledovné typy, všetky tieto druhy sú dostupné aj na skromnom Slovenskom farmaceutickom trhu: selektívny antagonista na dopamínové receptory (napr. sulprid), serotonínový a dopamínový antagonista (risperidón), serotonínový agonista dopamínový antagonista (napr. quetiapin), serotonínový a dopamínový agonista (Aripiprazol - ten bude zrejme lepšie antidepresívum ako antipsychotikum)

Ostatné odbory medicíny
Osobne neuznávam prehnané ezoterické názory, že všetky syntetické lieky, farmakologické výrobky sú zlé, škodlivé a nie je ich teba užívať. Na druhej strane treba uznať, že existujú aj veľmi kontroverzné lieky a to aj z vedeckého uhľu podľadu ako je napr. chemoterapia.
Inokedy problém spočíva v zle zvolenom lieku na danú diagnózu.
*************************************************************************************************
Kríza zdravotníctva na Slovensku, najväčšie problémy
A niekedy sa môže stať, že lekár urobí "eutanáziu" pacientovi aj neúmyselne v dôsledku nedostatku medicínsko-farmakologických vedomostí. Lekári sa riadia príbalových letáčikov od ŠÚKL a tam sa nachádza aj veľa odborných nepresností ako je nadhodnotenie či podhodnotenie alebo neuvedenie niektorých kontraindikácii. Smrteľná kombinácia liekov je napr. MAO inhibítor (čo môže byť psychiatrický alebo parkinsonický liek) s niektorými agonistami dopamínu, ktoré majú neselektívny účinok - vedľají účinok s vysokou afinitou na serotinínove receptory. V takom prípade je aktivita serotonínových receptorov príliš vysoká a srdce pacienta to určite nevydrží. MAO inhibítor s agonistom dopamínu radšej nekombinovať. Obávam sa že raz za čas sa stáva, že neurológ alebo geriater môže neúmyselne poslať na druhý svet parkinsonického pacienta.

Ďalej psychiatrickí pacienti to majú tiež na veľmi tenkom lade, ak ich idú uspať v celkovej anestéze na operáciu. Viem, že jeden druh celkovej anestézy sevoflurán, používaný v SR má ten vedľajší účinok, že je agonista na serotonínové receptory. Ak by sa skombinovala táto účinná látka anestézy s ktorýmkoľvek psychiatrickým niekom ktorý zvyšuje aktivtu serotinínovým receptorom, tak pacient z najväčšou pravdepodobnosťou živý po tejto operácii nezostane. Tu už ale viem celkom isto, že anesteziológovia o tejto kontraindikácii určite nevedia.

Ketamín aj ten je v kontraindikácii s agonisticko - serotoninovými psychiatrickými liekmi, keďže zdvíha krvný tlak a okrem toho je ketamín tiež okrem iného inhibítor spätného vychytávania serotonínu, nakoľko má neselektívny účinok.
Vysoká aktivita serotonínových receptorov nespôsobuje hypertenznú krízu, ale extrémne fibrilácie na srdci

Celý zdravotnícky systém je zlý - na medicíne sa učia kopu nepraktických hlúpostí, ktoré nikdy v praxi nepotrebujú, ale farmakológii sa rozumejú najmenej. Lekári na Slovensku sa celú svoju kariéru dlhé roky môžu držať nesprávne zaužívaných liečebných postupov, ktoré sú v rozpore so súčasným vedeckým poznaním. A odborné semináre pre lekárov či Slovenské a české lekárske časopisy sú na veľmi biednej odbornej úrovni.

A asi také najvýznamnejšie zlyhanie lekárov vnímam liek prvej voľby na hypertenziu. Podľa "zaužívaného modelu" (tentokrát nie len na Slovensku) na to lekári predpisujú viacero druhov liekov ktoré nepôsobia na srdce ale fungujú na princípe výlučne dehydratácie, čo je veľmi kontroverzné. A z dehydratácie môžu vznikať predispozície na celú radu ďalších ochorení. Radšej sa ani nerobia vedecké výskumy ako dlhodobo takéto lieky pôsobia na zdravie pacientov, lebo ak by sa tieto výskumy robili, tak by sa mohlo dôjsť k veľmi strašidelným záverom.
Pokiaľ si dobre pamätám,tak jednému druhu týchto dehydratačných liekov, už existuje štúdia, ktorá dokazuje, že spôsobujú rakovinu. Bezpochyby takéto lieky skracujú život, z logického hľadiska takéto lieky zahusťujú krv, čím mnohonásobne zvyšujú pravdepodobnosť embólie, trombózy či mozgovej mŕtvice.
Čo sa týka hypertenzie, tak liek prvej voľby by mal byť beta-blokátor (na neho sa ale veľmi rýchlo vytvára tolerancia čo je nevýhoda)
alebo ešte lepšie agonista imidazolínových receptorov ktorý funguje na princípe priameho znižovania sekrécie adrenalínu a jemu podobných chemických látok katecholamínov.
Dobré sú aj lieky typu agonisty adrenalín alfa dva recepotorov (napr. klonidín či guanfacín), ktoré fungujú na princípe znižovania hladiny noradrenalínu v krvi a v mozgu
a najlepší takmer zázračný liek Dipyridamol.
Najdôležitejší faktor v krvnom tlaku zohráva srdce. Dehydratačné lieky by sa mali po správnosti použiť len pre účel prípadného odstránenia vedľajších účinkov beta-blokátorov ako sú napr edémy.

Mimochodom aj najčastejšie používaný druh chemoterapie je veľmi kontroverzná téma. Princíp fungovania tohoto lieku je teda tragikomický - ide o zužovanie ciev. Z logického hľadiska takýmto spôsobom nie je možné zastaviť rakovinu. Pacient ktorý to užije, užije totálnu sračku.

Myslím, že dôvody prečo predpisujú lekári také lieky, ktoré im skracujú život môže byť viacero. Od nevedomosti, zlých "odborných" odporúčaní zo strany framaceutickej loby, ktoré sú v rozpore s vedeckým poznaním, až po predpisovanie lieku skorumpovaného lekára, aby mal od danej farmaceutickej firmy zadarmo dovolenku.

Ale na druhej strane, ak to poviem tak cynicky, má to aj "výhodu": z chorých pacientov sa tešia farmaceutické firmy, keď sa na nich viac zarobia a tiež je to dobrá správa pre sociálnu poisťovňu, keď nemusí platiť dôchodky, keď ľudia skorej zomrú.
***********************************************************************************************************************************************
Liečba Alzheimerovej choroby: memantín
Hlavný a najdôležitejší účinok memantínu je NMDA antagonizmus. Biologický polčas má 60-100 hodín, preto je nevhodný na rekreačné použitie.
Pri liečbe Alzheimerovej choroby výlučne liekom memantínom, bez inhibítora acetylcholínesterázy, bude liečba neúčinná, nakoľko memantín má negatívny vedľajší účinok antagonizmu na acetylcholínové receptory. Dávka lieku zo skupiny anticholínesterázy sa musí zvyšovať až do vtedy, kým sa nezačnú prejavovať jeho vedľajšie účinky ako napr. nadmerné slinenie, kŕče v tráviacej sústave, inkontinencia (dávka musí byť stanovená testne pod prejavovaním vedľajších účinkov).
https://en.wikipedia.org/wiki/Memantine#Cholinergic_.28nicotinic_acetylcholine_receptor.29
Memantín pôsobí proti excitoxicite, preto je ho potrebné používať už v úplne začiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby (pretože v pokročilom štádiu choroby je už veľmi ale veľmi neskoro), ale aj v prípade ak nie sú splnené všetky diagnostické kritéria na Alzheimerovu chorobu (ako prevencia). Neexistuje žiadne empirické, racionálne a logické vysvetlenie, ako môže pomáhať memantín na kognitívne schopnosti v pokročilom štádiu choroby na báze excitoxicity. Memantín môže degeneráciu excitoxicitou len spomaliť alebo pozastaviť. V pokročilom štádiu pomáhať pacientovi memantínom je už neskoro.
Oficiálne má memantín indikáciu len v stredne ťažkom až ťažkom štádiu choroby. Je to z toho dôvodu, lebo sa robili len krátkodobé a málo rozsiahle vedecké štúdia na to, aby sa mohol priamo dokázať aj priaznivý účinok memantínu v začiatočnom štádiu choroby.
Pri výskumoch sa zrejme preukázalo, že memantín zlepšuje kognitívne schopnosti v stredne ťažkej až ťažkej chorobe. To by sa vedecky dalo vysvetliť tým, že vedľajší účinok všetkých NMDA antagonistov spôsibí zväčšenie objemu nervových buniek, kvôli tomu, že vakuoly týchto buniek naberú viac vody. Nakoľko Alzheimerik má scvrknutý mozog, memantín mu objem mozgu zväčší. Objemovo scvrknutý mozog Alzheimerika, nie je schopný robiť "Mexické vlny", čo mu zhoršuje jeho kognitívne schopnosti. Memantín mu objem mozgu zväčší, mozog začne byť schopný mexických vĺn a pacient začne mať lepšie kognitívne schopnosti.

Porovnanie Alzheimerického a zdravého mozgu
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Alzheimer%27s_disease_brain_comparison.jpg
Vedecký výskum dokazujúci, že mexické vlny mozgu hrajú dôležitú úlohu v kognitívnych schopnostiach celkovo a v Alzheimerovej chorobe
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141118072634.htm

Zväčšenie objemu nervových buniek, ako vedľajší účinok NMDA antagonistov
https://en.wikipedia.org/wiki/NMDA_receptor_antagonist
https://en.wikipedia.org/wiki/Olney%27s_lesions

Veľkosť dávky memantínu proti excitoxicite, pri preventívnej indikácii alebo pri ľahšom štádiu Alzheimerovej choroby stačí aby bola malá, ďaleko menšia od toho, aby sa prejavovali z toho vedľajšie účinky halucinácii.
Tiež pri voľbe veľkosti dávky si lekár musí dať veľký pozor, aby nedal vyššiu dávku, ako sa budú prejavovať vedľajšie účinky halucinácii. Pričom nemusí byť jednoduché rozlíšiť, čo sú to halucinácie z memantínu a čo je to "Alzheimerická psychóza".
***********************************************************************************************************************************************
Hospitalizácia na pedávkovanie psychedelickými látkami, ktoré pôsobia na serotonínové receptory
Antagonisty serotonínu (na 5-HT3 receptory), proti pocitu zvracania a nechuti do jedla
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/a04aa/antagonisty-serotoninu-5ht3.html
(žiaľ tieto lieky sú s preskripčným a indikačným obmedzením, čo je samozrejme veľká hlúposť)

Tiež je vhodné podať risperidón so psychiatrických liekov. Je to liek, ktorý je najslnejší serotonínový antagonista
https://en.wikipedia.org/wiki/Risperidone#Pharmacology
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ucinna-latka/risperidon-6128.html
**********
Zaujímavé, že psychedelická látka 2C-B (a jej podobné látky) má vo veľmi v hrubom podobnú molekulírnu štruktúru s vitamínom B6, ktorý je tiež čiastočne psychoaktívne (môže sa pri ňom snívať živé sny)
https://en.wikipedia.org/wiki/2C-B
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B6

Tiež je zaujímavé, že niektoré novšie objavené psychedelické látky majú určitú podobnú štruktúru s amfetamínom. Pri väčšine týchto látok by nemala byť možná návykovosť. Nevýhoda je že, pôsobia v silnejšej miere aj na tie serotonínové receptory, ktoré môžu zúžiť cievy v končatinách a sťažiť dýchanie. Ak sa tým človek nepredávkuje, nemal by to byť žiaden vážny problém
https://en.wikipedia.org/wiki/Substituted_amphetamine
https://en.wikipedia.org/wiki/2,5-Dimethoxy-4-bromoamphetamine
https://en.wikipedia.org/wiki/2C-B

Tiež zaujímavá látka Bromo-DragonFLY
https://en.wikipedia.org/wiki/Bromo-DragonFLY
**********
Nasledovné lieky sa môžu použiť či už v rámci hospitalizácie proti otrave muchotrávky červenej, alebo sa tieto lieky môžu dať pred rekreačným užitým muchotrávky červenej aby sa blokovali vedľajšie účinky muskarínu
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/a03b/alkaloidy-beladony-a-jej-derivaty-monokomponentne.html (látky atropín, skopolamín nachádzajúce sa aj v ľuľku zlomocnom)
http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page_id=386&lie_id=20054 (antiparkinsonický liek Akineton, účinná látka biperidén, žiaľ zatiaľ len jeden vo svojej skupine. Princíp fungovania je antagonizmus na acetylcholínové receptory)
****************************************************************************************************************************************
Antidepresíva: voľba lieku
To aké sú to sračky benzodiazepíny / sedatíva to snáď nie je treba ani hovoriť, nakoľko na ne vzniká extrémne rýchlo tolerancia a okrem psychickej závislosti vzniká aj závislosť fyzická. To už potom môžu lekári predpisovať na úzkosti aj heroín, sedatíva nemajú o nič menší potenciál závislosti ako heroín.
Lepšie sú niektoré antiepileptické lieky, ktoré sú selektívne agonisti na GABA receptory.

SSRI
SSRI má aj svoje nevýhody. Serotonínových receptorov je nesmierne veľa druhov a SSRI, pôsobia na všetky druhy, aj tie, ktoré nemajú na depresie žiaden vplyv. Jeden z typov serotonínových receptorov má dokonca takú vlastnosť, že svojou zvýšenou aktivitou bude znižovať ostatnú aktivitu ostatným serotonínovým receptorom, čo nemusí byť žiadúce. To môže vysvetlovať slabú účinnosť liekov SSRI.
A pokiaľ viem, tak podľa oficiálnych štatiskík, SSRI pomáhajú len 50% pacientom, čo je dosť málo. Už aj na Slovenskom trhu máme podstatne lepšie lieky ako Buspiron.
Kombinovať antipsychotiká, ktoré sú agonisti na serotonínové receptory má svoje riziká a malo by sa to robiť so zvýšenou opatrnosťou (obábam sa, že ten biedny amatérsky ŠÚKL na to neupozorňuje). Dávka SSRI by mala byť v takom prípade podstatne nižšia

Buspirón (Spitomin)
Rozhodne by tento liek mal byť liekom prvej voľby pri úzkostiach a depresiach. Princíp fungovania je agonizmus na niektoré serotonínové receptory. Pôsobí však aj ako agonista aj na taký serotonínový receptor, ktorý zasa reťazovou reakciou zvýši aktivitu dopamínovým receptorom (potenciál závislosti na dopamínové). Teda hypoteticky by mohol vyvolať psychickú závislosť výlučne, ale stále je to x-krát lepšie ako sedatíva či neúčinné SSRI.
Tento liek asi nie je vhodné kombinovať s antipsychotikami, ktoré sú agonisti na rovnaké serotoninové receptory ako buspirón.

Ako zabrániť potenciálu zneužitia Buspirónu, ak by ho mal?
Len z čisto hypotetického, logického a dedukčného hľadiska (nie je to potvrdené oficiálnym výskumami, ale môžu to samozrejme potvrdiť), by dokázal "pocitu odmeny" zabrániť opioidný blokátor, pri ktorom sa predpokladá (teda tiež hypoteticky), že funguje na princípe blokovania dopamínových receptorov.
Do vedy sa investuje málo, ale veríme že do nejakých 5-10 rokov budú k dispozícii vedecké výskumy aj na tieto témy, ktoré by mali empiricky potvrdiť tieto hypotézy.
http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page_id=386&lie_id=14967
http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page_id=386&lie_id=14968
https://en.wikipedia.org/wiki/Buspirone

Tofisopam (Grandaxin)
Je netradičný benzodiazepín, ktorý nemá vlastnosti ako benzodiazepíny. Či má protiúzkostné vlastnosti je ale sporné. Nemala by zrejme na neho existovať závislosť.

Mirtazapín, (Mirzaten)
http://en.wikipedia.org/wiki/Mirtazapine
Nie je to žiaden inhibítor spätného vychytávania.
Má indikáciu proti úzkostiam. Antagonista na serotonínové receptory a v konečnom dôsledku v komplexnom pôsobení, zvyšuje aktivitu adrenalínovým receptorom.
Je zaujímavé, že aj antagonista na serotonínové receptory môže mať protiúzkostné účinky. Ak pacientovi nepomôže napr. SSRI, tak vyskúšať tento liek môže byť zaujímavá voľba

Vortioxetín (Brintellix)
https://en.wikipedia.org/wiki/Vortioxetine
Je netradičný inhibítor spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu. Na niektoré serotonínové receptory je agonita a iné antagonista. Pri krátkodobom a dlhodobom užívaní tohoto lieku budú zrejme podstatné rozdiely, je zrejmé je inhibícia spätného vychytávania sa bude prejavovať až po určitom čase užívania

Bupropión (Wellbutrin)
Inhibítor spätného vychytávania noradrenalínu a dopamínu. Vo vyšších dávkach má aj viaceré negatívne vedľajšie účinky - najvážnejšie epilepsia.
Tlak zrejme tento liek veľmi nezvyšuje, nakoľko by mal byť antagonista na adrenalínové receptory.

Na okraj: Mimochodom jedna francúzska farmaceutická firma jeden čas vyrábala selektívny inhibítor spätného vychytávania dopamínu. Tento liek bol extrémne návykový (ako nejaký pervitín), tak ho neskôr stiahli.
**********
Antipsychotiká
Viem, že farmaceutické firmy museli vrážať do výskumu antipsychotík naozaj poriadne peniaze, určite experimentálne v labolatóriach chemici syntetizovali stovky a možno aj tisíce chemických látok a potom ich testovali na zvieratách (čo úplne stačí) a neskôr na ľuďoch. Rozhodne farmakológia nie je vo všetkých oblastiach medicíny tak dobre rozvinutá a nebolo do nej investované toľko veľa peňazí ako do atypických antipsychotík. Atypické antipsychotiká ale nemusia mať vždy výhodu - pôsobia na veľa typov receptorov, čo nemusí byť vždy dobré, aj typické antipsychotiká majú svoje výhody.

Problém ale je skôr nedostatok niektorých liekov na Slovenskom trhu. To je chyba ŠÚKL, ktorý by mal všetko urobiť preto, aby si v SR čo najviac farmaceutických firiem zaregistrovalo svoje lieky. ŠÚKL by sa malo zúčastňovať svetových farmaceutických výstav a snažiť sa prilákať na Slovensko čo najviac firiem. (Okrem toho cenovou konkurenciou by takzdravotná poisťovňa ušetrila mnoho peňazí).

A ďalší problém je to, že psychiatri sa sami nerozumejú liekom, ktoré predpisujú a rozumieť by sa im rozhodne mali.

Ako nerozumné vnímam to, ak má jeden pacient predpísané dve antipsychotiká. Lieky si najskôr budú svoje účinky na niektoré receptory vzájomne blokovať, čo v praxi môže byť kontraproduktívne.

Podľa doterajších poznatkov, za schizofréniu zodpovedajú dopamínové, serotonínové a histamínové (naozaj dobre počujete, že histamínové) a muskarín-acetylcholínové receptory. Ak pôsobia na histamínové receptory, tak vždy antagonisticky. Na serotonínové receptory pôsobia antipsychotiká buď ako agonisti alebo antagonisti.

Ďalej si myslím, že je veľkou chybou to, aby sa lekár riadil podľa príbalových letáčikov, tak je tých informácii príliž málo. Voľba lieku by mala spočívať vždy na báze toho, naš aké receptory daný liek pôsobí. Napr. pri serotonínových receptoroch je to najviac zložité: jednotlivé typy receptorov sa vzájomne od seba významnejšie líšia.

Veľmi netradičný (v tom, že pôsobí na malý počet druhov receptorov) je aj nasledovný liek, antipsychotikum. Je histamínový a serotonínový antagonista. Má aj protiúzkostné účinky
Hydroxyzín (Atarax)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxyzine
************
Najčastejšej chyby, ktorej sa dopúšťajú psychatri pri psychiatrických pacientoch je to, že im predpisujú veľké množstvo liekov, čo je úplne kontraproduktívne, účinky liekov sa vzájomne môžu blokovať a podobne. Jeden pacient by vo všeobecnosti nemal užívať viac ako jedno aktipsychotikum. Do atypických antipsychotík vrazili farmaceutické firmy extrémne ťažké miliardy a sú unikátne v tom, že pôsobia na veľké množstvo receptorov. Len máloktorý psychiater sa aj rozumie účinkom liekov, ktoré predpisuje (to by bolo treba študovať aj niečo v angličtine, nielen príbalové letáčiky a úbohý odborný lekársky časopis Solen). Niektoré antipsychotiká sú agonisti na serotonínové receptory, teda majú aj antidepresívne účinky a takým pacientom ani nie je potrebné predpisovať serotonínové antidepresíva. Antipsychotiká sa dajú z hruba rozdeliť na nasledovné typy, všetky tieto druhy sú dostupné aj na skromnom Slovenskom farmaceutickom trhu: selektívny antagonista na dopamínové receptory (napr. sulprid), serotonínový a dopamínový antagonista (risperidón), serotonínový agonista dopamínový antagonista (napr. quetiapin), serotonínový a dopamínový agonista (Aripiprazol - ten bude zrejme lepšie antidepresívum ako antipsychotikum)
********************************************************************************************************************************************
Analgetiká a antiepileptiká
Okrem analgézy má aj protizápalové účinky. Presný mechanizmus účinku nie je známy. Zatiaľ sa hypoteticky predpokladá, že metabolity tejto látky sú kanaboidy. Ak by to bola pravda, znamenalo by to, že táto látka by mala nesmierne široké využitie
N02BB02 Sodná soľ metamizolu
https://en.wikipedia.org/wiki/Metamizole
*************************
Paracetamol tiež moduluje endogénnej kanabinoidných systém. Ovplyvňuje iba CB1 receptor
*************************
flupirtín, Flupirtine, NMDA antagonista, GABAA modulátor, obláda dráselný kanál
*************************
Pizotifen, pizotifén, priti megrénam, antagonista na dve typy serotonínových receptorov, antihistaminiské a anti-acetylcholínové účinky
*************************
N03AG04, https://en.wikipedia.org/wiki/Vigabatrin, Vigabatrin, štruktirárne podobný GABA
*************************
https://en.wikipedia.org/wiki/Gamma-Aminobutyric_acid, Kyselina aminomaslová , ovplyvňuje GABA svalový tonus
*************************
Felbamate, Felbamát, NMDA antagonista GABA agonista
*************************
Levetiracetam, štrukturárne podobný Piracetamu, pôsobí na GABA a NMDA receptory
*************************
Zonisamide, GABA, NMDA
*************************
Pregabalín, https://en.wikipedia.org/wiki/Pregabalin, štrukturárne má veľa spoločného s GABA
*************************
https://en.wikipedia.org/wiki/Perampanel, Perampanel, selektívny antagonista na AMPA receptory
*************************
https://en.wikipedia.org/wiki/Retigabine, Retigabin, neeselektívny NMDA
********************************************************************************************************************************************
Stratégia liečby bipolárnej poruchy
Najväčšia chyba ktorú môže psychiater urobiť, je predpísať pacientovi na túto chorobu tieto lieky antipsychotium, SSRI, buspiron.
Serotonínové antidepresívum môže pacientovi vyvolať mániu. Na čo mu to teda predpisovať

Osobne neviem čo sa píše na príbalových letáčikoch (takými hlúposťami by som ani nestrácal čas), ale ak je na antipsychotiku napísaná aj indikácia bipolárna porucha, to neznamená, že je to pre pacienta vhodné, častokrát sa odvolávajú na nejaké nekomplexné, nerelevantné a nevypovedajúce štúdie. Niektoré štúdie sú robené princípom pokus-omyl a štatisticky môže nejakým 60% pacientom antipsychotikum na túto poruchu zdanlivo pomôcť. Antipsychotikum z racionálneho a logického hľadiska nemá ako pomôcť bipolárnemu pacientovi, neexistuje na to žiadne logické vedecké vysvetlenie.

V prípade ak daný pacient už užíva antipsychotikum na bipolárnu poruchu, tak to samozrejme treba hneď aj vysadiť - ten liek mu je k ničomu.

Inhibítor spätného vychytávania noradrenalínu vyvoláva mániu. Naopak liek znižujúci hladinu noradrenalínu bude mániu potláčať. Lieky znižujúce hladinu noradrenalínu majú aj tú úzasnú vlastnosť, že majú silné antidepresívne a protiúzkostné vlastnosti. Rozhodne by to mali byť lieky voľby číslo jeden na depresiu ale aj úzkosti - sú to najviac šetrnné lieky proti úzkosti aké len existujú (hlavne lieky agonizačne pôsobiace na adrenalín alfa 2 receptory).
Anti-noradrenalínový liek, bude potláčať mániu a depresiu zároveň, čo je teda veľmi dobré.

Lieky ako klonidín či gunfacín znižujú hladinu noradrenalínu. Rozhodne by som odporúčal zabezpečiť mimoriadny dovoz týchto off label liekov, nakoľko nie sú dostupné na Slovenskom farmakologickom trhu. Perfektne pôsobia všetky úzkostné poruchy.
Ak sa chce pacient liečiť sám, môže si tieto lieky kúpiť zo zahraničia zásielkou cez internet.
Agonisty na adrenalín alfa 2 receptory antagonizujú/znížia aktivitu všetkým ostatným adrenalínovým receptorom a to na princípe zníženia hladiny noradrenalínu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-2_adrenergic_receptor#Agonist

Betablokátor metoprolol významne penetruje cez mozgovú krvnú bariéru, a blokuje niektoré adrenalínové receptory. Má "psychoaktívne" vlastnosti
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/c07ab02/metoprolol.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Metoprolol

Zlúčeniny lítia znižujú hladinu noradrenalínu v mozgu
https://en.wikipedia.org/wiki/Lithium_(medication)
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/n05an/litium.html

Vedľajšie účinky týchto liekov môže byť hypotenzia, závraty. Samozrejme vedľajšie účinky sa nemusia vyskytnúť vždy, všetko je závislé na dávke. Ak bude nevyhnutná vyššia dávka na dosiahnutie liečebného efektu, tak vedľajšie účinky sa dostavia. Tiež väčší problém môže nastať u žien, nakoľko majú priemerne nižší krvný tlak ako muži.
Proti hypotenzii sa podáva vnútrožilný dopamín či (nor)adrenalín. Tieto lieky nikdy penetrovať do mozgu nebudú, takže nebudú rušiť účinky uvedených liekov.
https://www.google.sk/#q=noradrenaline+blood+brain+barrier

Proti hypotenzii sa môže podať Kofeín alebo Midodrín
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ucinna-latka/kofein-4723.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Midodrine
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/c01ca17/midodrin.html

V žiadnom prípade pacientovi nepodávať žiadne iné lieky, okrem týchto uvedených. Bolo by to zbytočné a nepomohlo by mu to

PS: aj valproát je v celku fajn liečba (v porovnaní s naprosto katastrofálnymi terapiami mnohých psychiatrov), ono to má antidepresívne účinky, mánii to zrovna nepomôže. Ale lepšie ako by Vám mal dať niekoľko druhov antipsychotík naraz, to je potom pacient úbohý mučeník a horšie ako pokusný králik. Bohužiaľ aj to je každodenná realita na mnohých mnohých psychiatrov. Antipsychotikum sa smie použiť iba na mániu aj to len počas ataku. Ak sa to užíva dlhodobo a preventívne ako pani Renáta, to je veľmi vážna chyba zo strany psychiatra - v takom prípade úbohý pacient
*******************************************************************************************
Stratégia hospitalizácie pacienta s bipolárnou poruchou, resp. pacienta so samostatnou diagnózou depresie alebo mánie + udržiavacia liečba

Na mániu je naprosto ideálny risperidón. Na vývoj tohoto lieku investovala farmaceutická extrémne veľké financie a účinok tohoto lieku je unikátny. Ako jediný liek pôsobí ako antagonista na úplne všetky serotonínové a dopamínové druhy receptorov. Po odoznení ataku tento liek nepoužívať, resp. užívať ho len výlučne počas ataku. Určite nie preventívne ani dlhodobo!!

V prípade depresií v rámci hospitalizácie určite nepoužívať SSRI. Je to veľmi nepraktický liek, nástup účinku trvá 2 týždne a to je dlho. Byť dlho v nemocnici je nepríjemné pre pacienta a navyše sa tým plytvajú financie poisťovne. Najlepšie je použiť buspirón, je omnoho viac praktický nástup účinku je hneď po prvej dávke.

Po odoznení depresívneho ataku, dávky buspirónu nepodávať.

Žiadne iné lieky okrem týchto uvedených, pacientovi nepodávať, pretože potom je pacient často ešte vo väčšom riziku ako nejaký pokusný králik, ak užíva zbytočne veľa liekov.

Po odoznení bipolárneho ataku dať udržiavaciu/dlhodobú liečbu pacientovi spomínanú "adrenalínovú" metódu liečby. V prípade ak by sa mu atak predsa len sem tam objavil, môže užiť (nie preventívne ale len počas ataku) buspirón alebo risperidón podľa potreby.
Alebo je tu aj taká možnosť, že pacient môžu byť aj úplne bez liekov a buspirón alebo risperidón užije len výlučne počas ataku.

V prípade ak by bol hospitalizovaný pacient, ktorému by sa veľmi rýchlo striedali depresívne a manické ataky (ak teda existujú aj takí pacienti) v takom prípade risperidón ani buspirón nepodávať, využiť iba výlučne možnosti adrenalínovej liečby. To bude pre pacienta liečba počas hospitalizácie a zároveň aj dlhodobou liečbou.
******************************************************
Význam hypotenzívnych liekov
Klonidín a guanfacín majú aj vedľajší účinok ospalosť (vo vysokých dávkach ich veterinári používajú ako celkové anestetikum na zvieratá), takže sú vhodné povedzme Lucidné Snenie počas dňa, prípadne aj AC počas dňa. Klonidín sa používa v dávkach už od 0,1 mg, na tabletu (bežné betablokátory sú dávkach cca 30 mg, takže sú 300 slabšie), je rekordérom v sile účinku, je veľmi šetrnný, pretože to je len minimálne množstvo cudzej chemikálie v tele.

Človek môže zomrieť na rôzne choroby, ale každý človek má jednu istotu: že zomrie na únavu srdca, resp. na srdcový infarkt. Tieto lieky spomaľujú srdce a znižujú jeho kontrakčné sily (v praxi sa to prejavý krvným tlakom), čo je veľmi dobré. Rozširujú cievy, takže bránia srdcovo-cievnym chorobám. Čím nižší krvný tlak, tým sa človek viac dožije.
*************************************************************
Erektilná dysfunkcia u žien
Klitoris a penis sú z lekárskeho anatomického hľadiska veľmi podobné, muži a ženy majú toho viac spoločného ako by bežný laik predpokladal.
A samozrejme že aj ženy môžu trpieť diagnózou erektilná dysfunkcia o čom sa až tak často nehovorí a je ju možné riešiť niektorými typmi rovnakých liekov ako pre mužov (neide zrovna o popolárnu Viagru), napr. agonista dopamínu, resp inhibítor spätného vychytávania dopamínu a noradrenalínu.

Tiež v tejto diagnóze u žien môže hrať dôležitú úlohu nižší priemerný krvný tlak ako u mužov a nižšia hladina testosterónu.
***********************************************************
Dobrá správa: liek doxazosín a metoprolol

Bude pre Vás dobrá správa, že možnosť naozaj účinnej liečby všetkých úzkostných porúch, gen úskost poruchy, postraumatickej stresovej, panickej poruchy, atď. je možné liečiť aj s liekmi dostupnými na Slovenskom farmaceutickom trhu (zaregistrovanými v SUKL).
Ideálny je na to liek guanfacín, ktorý funguje na princípe priameho zníženia produkcie noradrenalínu v mozgu, avšak ten je dostupný len na mimoriadny dovoz (ktovie či o to nejakí psychiatri SUKL doteraz vôbec požiadali).

Uvedené poruchy je možné liečiť „psychoaktívnymi“ adrenalínovými blokátormi, ktoré dokážu penetrovať cez mozgovú krvnú bariéru.

Na uvedené poruchy je vhodný liek prazosin (blokátor adrenalín alfa 1 receptorov) – ten však nie je v SR dostupný. Rovnaký účinok má ale aj doxazosín, ktorý tiež penetruje cez mozgovú krvnú bariéru a má rovnaký efekt
https://en.wikipedia.org/wiki/Prazosin
https://en.wikipedia.org/wiki/Doxazosin
https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ucinna-latka/doxazosin-4994.html

http://www.sukl.sk/sk/databazy-a-servis/databazy/vyhladavanie-v-databaze-registrovanych-liekov?page_id=242&lie_nazov=&lie_kod=&atc_kod=&lie_rc=&atc_nazov=doxazos%C3%ADn&isk_kod=0&drz_kod=&vyd_kod=0&org_kod=0&reg_typ_kod=0&in_kat=LEFT&ped_ind=ALL&ped_kontraind=ALL

Takto som radil istému psychiatrickému pacientovi:
Doxazosín. Je zaregistrovaný aj na Slovensku.Tiež by ti veľmi dobre pomáhal, účinná látka penetruje aj do mozgu. Psychiater ani obvodný lekár ho však predpísať nemôže. Môže ho predpísať iba internista, čo by nemusel byť až taký problém. Oficiálne by ti tento liek mohol predpísať na hypertenziu, ak by ti ho nemohol predpísať na gen úzkost poruchu. K posilneniu liečebného efektu je možné skombinovať tento liek aj metoprololom. Doxazosín len slabo znižuje krvný tlak, takže táto kombinácia je možná.
Pri metoprolole môže byť niekedy vedľajší účinok sny, alebo nočné mory - ale nemusí k tomu dôjsť - doxazosín by mal tento vedľajší účinok potlačiť.


Kombinácia oboch liekov je správna pri všetkých horeuvedených poruchách, snáď možno okrem posttraumatickej stredovej poruchy.

Metoprolol (betablokátor)
http://www.sukl.sk/sk/databazy-a-servis/databazy/vyhladavanie-v-databaze-registrovanych-liekov?page_id=242&lie_nazov=&lie_kod=&atc_kod=&lie_rc=&atc_nazov=metoprolol&isk_kod=0&drz_kod=&vyd_kod=0&org_kod=0&reg_typ_kod=0&in_kat=LEFT&ped_ind=ALL&ped_kontraind=ALL

https://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/atc-skupiny/c07ab02/metoprolol.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Metoprolol

Poznámka na okraj:
Metoprolol vyhľadávajú ľudia, ktorí chcú mať čo živé sny pre účel spirituálnych zážitkov. Veľmi dobré výsledky čo do snenia má liek metoprolol. Zatiaľ všetci ľudia, ktorých poznám ktorí ho užili, hovoria, že majú živé sny. V SR metoprolol môže predpísať aj obvodný všeobecný lekár.
***********************************************************
Nejasnosti okolo guanfacínu a klonidínu. Chybné pomenovania adrenalín alfa 2 receptorov
Oboje lieky fungujú ako agonisty adrenalín alfa 2 receptorov a napriek tomu tento liek znižuje hladinu adrenalínu v mozgu a v tele, a znižuje krvný tlak. Ako je možný takýto paradox?
Háčik spočíva vo veľmi hrubej chybe - aj v špičkovej vede sa robia chyby: adrenalín alfa 2 receptory boli chybne pomenované ako "adrenalínové", ale už sa to tak zaužívalo. "Adrenalínové" by sa nemali volať - je to chyba. Názov receptorov sa po správnosti dáva podľa neurotransmiternej látky, na ktorú sú dané receptory naviazané. Neurotransmiterná látka adrenalín alfa 2 receptorov, nie je adrenalín. Preto po zvýšení aktivity týchto receptorov krvný tlak klesne a zníži sa produkcia adrenalínu v mozgu.
Naposledy upravil psychonaut dňa Str Jan 13, 2016 14:17, celkovo upravené 14

Blogy meditačných technikách a šamanizme si môžete pozrieť tu blog.php?u=1604
0 komentárov Zobrazené 2088 krát

Kto je on-line

Registrovaní užívatelia: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný

cron