Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa loneman »

Znova vsak opakujem, ze pod vedenim smana alebo terapeuta su rizika zanedbatelne resp. rovnake ako pri inych samanskych technikach alebo inych formach psychoterapie (napr. psychoanalyze). Preto nevidim dovod preco legislativa brani pouzivat tieto nastroje na vyskum a samansku a terapeuticku pracu. Hlavne ked alkohol je ovela rizikovejsia droga ako psychedelika v nespravnych rukach a pritom je legalny
doubledog
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št Júl 13, 2006 15:21
Bydlisko: Blava

Príspevok od používateľa doubledog »

veď ale ja nehovorim o nepripravených ľudich so zlým setom a setingom. ja hovorím o pripravených premýšľajúcich jedincoch, ktorí chápu súvislosti a ktorí sa neboja vystaviť účinku hubičiek, ktorý síce nie je extra nebezpečný, za to vie byť dosť nepríjemný.
Všetko má svoj význam
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

loneman napísal:Preto nevidim dovod preco legislativa brani pouzivat tieto nastroje na vyskum a samansku a terapeuticku pracu. Hlavne ked alkohol je ovela rizikovejsia droga ako psychedelika v nespravnych rukach a pritom je legalny
Nuž, môj názor je ten, že naša kresťansky orientovaná spoločnosť nemá veľkú toleranciu voči meditatívno-kontemplatívnym zážitkom, ktoré sú/môžu byť súčasťou zmenených stavov vedomia. Oveľa horšie sa však pozerá na také zmenené stavy, ktoré nemožno vôľovo ovládať a medzi také patria stavy navodené psychedelikami. Otázka oprávnenosti tolerancie voči alkoholu, ktorý má rovnaké účinky, je v kontexte tejto diskusie pochopiteľná. Otázka povolenia psychedelík na šamanskú i terapeutickú prácu je myslím si predčasná, pretože táto spoločnosť nie je na alternatívne terapeutické prístupy pripravená. Najskôr je vôbec potrebné pripraviť spoločnosť na fakt, že tieto prístupy nie sú dielo Diablovo (chápte, že sa nachádzame v kresťanskom priestore) a až potom, po dlhej dobe akceptácie týchto smerov je možné otvoriť otázku tolerancie použitia psychedelík. Dovtedy je potrebné zaujať také stanovisko, ktoré by proces zbližovania kresťansky orientovanej verejnosti s alternatívnymi prístupmi neohrozili.

doubledog: Terapia a terapeutická integrácia zážitkov nemá nič spoločné s racionalizáciou a chápaním súvislostí. Je to skôr o emocionálnej zrelosti a schopnosti reflektovať širokú škálu emócií a emocionálnych stavov. Na to, aby jedinec spracoval tieto silné emocionálne zážitky bez ohrozenia jeho vnútornej integrity je v mnohých prípadoch potrebná odborná pomoc, ktorú psychedeliká v žiadnom prípade neposkytujú.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

ww6 - v tomto absolutne suhlasim. Dobrou spravovou je, ze po takmer 30-rocnom zakaze vyskumu, sa znovu vo svete rozbiehaju vyskumy na akademickej pode (predovsetkym v USA a vo Svajciarsku) - tu je prehlad http://www.maps.org/research/
Do pozornosti by som chcel dat nedavny vyskum, ktory vzbudil vo svete velky ohlas - Psilocybin moze vyvolavat skusenosti mystickeho typu majuce podstatny a trvaly osobny zmysel a spiritualny vyznam. Tu je link na pdf verziu clanku z casopisu Psychopharmacology - http://www.maps.org/w3pb/new/2006/2006_ ... 2780_1.pdf
Samozrejme, ze materialisticka cast vedy, tieto vysledky ignoruje.
doubledog
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št Júl 13, 2006 15:21
Bydlisko: Blava

Príspevok od používateľa doubledog »

ww6, nepochopil si celkom, čo som chcel povedať , napr. hubičky ti tú konkrétnu pomoc poskytujú, stačí ich nechať.
ako potom vysvetlíš tie tisícky ľudí, ktorí po užití hubičiek (alebo všeobecne nejakých enteogénov) mali silné zážitky, ktoré ich obohatili a pomohli im v duchovnom vývoji?
Všetko má svoj význam
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ale pochopil, doubledog. Keby si čítal pozorne, všimol by si si, že som napísal "Na to, aby jedinec spracoval tieto silné emocionálne zážitky bez ohrozenia jeho vnútornej integrity je v mnohých prípadoch potrebná odborná pomoc, ktorú psychedeliká v žiadnom prípade neposkytujú." Slovné spojenie v mnohých prípadoch neznamená v každom prípade. 8) To, že terapeuta nie je potrebné v každom prípade ešte stále nehovorí nič o tom, či ho nebude potrebovať Jožko Mrkvička alebo Anička Hroznová. 8)
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa loneman »

Ja som sice obhajca psychedelik, ale tu ma ww6 pravdu, nic nie je ciernobiele. Bagatelizovanie a ignorovanie rizik psychedelik nahrava prave ich odporcom. Pretoze ti argumentuju nespochybnitelnymi dokazmi, ze prave ten Jozko Mrkvicka, skoncil po uziti nejakeho psychedelika v psychiatrickej liecebni (aj ked bol mozno jednym z 50 co to skusili a zvysnych 49 nemalo ziadne komplikacie).
doubledog
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št Júl 13, 2006 15:21
Bydlisko: Blava

Príspevok od používateľa doubledog »

ja som to celé myslel ako osobnú radu tebe ww6, pretože som predpokladal, že ako človek trénovaný v šamanizme by si z toho mal veľký osoh.
áno, existuje isté riziko, že zomrieš alebo sa psychicky úplne rozbiješ, ale nie je to príliš pravdepodobné. s oveľa vyššou pravdepodobnosťou to bude naopak, pocítiš skôr silu života.

pretože huby ťa učia
Všetko má svoj význam
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

doubledog: Ďakujem ešte raz za radu, ale cesta húb nie je moja cesta. Mám svojich duchovných učiteľov, takže huby nepotrebujem, to viem s určitosťou. Huby môžu byť pre niekoho dobré ako iniciačný nástroj, keď potrebuje silný impulz, aby sa naštartoval. Ja som našťastie tento spôsob nepotreboval.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

Rad by som sa spoznal s niekym, kto na Slovensku alebo v Cechach praktikuje samanizmus za pomoci psychedelickych rastlin. Pokial niekoho poznate alebo sami praktikujete, prosim napiste mi sukromnu spravu (z dovodu bezpecnosti a diskretnosti). Dik
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa loneman »

WhiteWolfSix napísal: Grof síce robil s psychotropnými látkami (LSD), no veľmi skoro pochopil, že jeho experimenty sú nebezpečné a preto vyvinul techniku nazývanú holotropné dýchanie, ktorá bola bez použitia psychotropných látok.
WhiteWolfSix napísal:Grof aj Harner s odstupom času zmenili svoj pohľad na použitie halucinogénov a tento ich posun názoru netreba prehliadať ani bagatelizovať.
ww6 síce neviem odkiaľ máš informáciu, ze Grof zmenil pohľad na psychedelické látky, ale rád by som ťa vyviedol z omylu. Citujem výroky samotného Grofa z jeho článku, ktorý bol publikovaný 3.11.2006

"V jedné z mých prvních knih jsem poznamenal, že potenciální přínos LSD a dalších psychoaktivních látek pro psychiatrii a psychologii je srovnatelný s přínosem mikroskopu pro biologii a medicínu nebo dalekohledu pro astronomii. Mé pozdější zkušenosti s psychedeliky tento prvotní dojem pouze potvrdily. Tyto látky fungují jako nespecifické zesilovače zvyšující katexi (energetický náboj), která je spjata s obsahy hlubokého nevědomí a umožňuje jeho zpracování na úrovni vědomí. Tato unikátní vlastnost psychedelik umožňuje studovat skryté psychologické mechanismy ovládající naše prožitky a zkušenosti na úrovni, která v moderní psychiatrii a psychologii nemůže být dosažena prostřednictvím žádné jiné metody či nástroje. Zároveň se nabízí unikátní terapeutická příležitost vhodná pro emoční a psychosomatické poruchy, pozitivní transformace osobnosti a rozvoj vědomí."

"Právní a administrativní sankce zavedené vůči psychedelikům nezabránily laickému experimentování, ale zcela zničily legitimní vědecký výzkum těchto substancí. Pro ty z nás, jimž se dostalo privilegia zkoumat a okusit výjimečný potenciál psychedelik, to znamenalo nenahraditelnou ztrátu pro psychiatrii, psychologii a psychoterapii."

"Pevně věřím, že psychedelika mohou být používána způsobem, jehož výhody jednoznačně převáží nad riziky. Toto bylo dostatečně ilustrováno tisíciletími bezpečného rituálního a spirituálního využívání psychedelik generacemi šamanů, jednotlivými léčiteli i celými domorodými kulturami."

"Doufám, že toto je počátek obrody zájmu o výzkum psychoaktivních látek, který ve svém důsledku přispěje k navrácení těchto mimořádných léčebných prostředků zpět do rukou zodpovědných terapeutů."

zdroj: http://www.drogy.net/clanek/vyzkum-psyc ... 11_03.html
Používateľov profilový obrázok
psychonaut
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Št Jún 25, 2015 11:52
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa psychonaut »

Na psychedelické látky neexistuje psychická ani fyzická závislosť. Prečo sú potom ilegálne?
Najväčšie bláznovstvo aké bolo kedy vymyslené, je vyhlásiť za nelegálne látky, na ktoré neexistuje závislosť. Sú to najabsurdnejšie zákony, aké boli kedy vymyslené. Na akademickej vedeckej úrovni bolo dokázané, že na drvivú väčšinu halucinogénnych psychedelických látok neexistuje psychická ani fyzická závislosť.

Je na čase, aby sa zmenili zákony a tieto látky sa stali legálnymi.

Nedajú sa nájsť žiadne vedecké štúdie/výskumy, ktoré by dokazovali možnú závislosť na LSD, psylocibíne (lysohlávkach), a DMT (ajavaske) či halucinogénnom kaktuse. Existujú skôr opačné dôkazy, že na ne závislosť neexistuje.

Lekári - psychiatri ešte nikdy nemuseli liečiť žiadneho pacienta na závislosť na týchto látkach, preto neexistuje vedecký dôkaz na ich závislosť. Ak by závislosť na týchto látkach existovala, už dávno by sa to vedelo a bolo by to dokázané a zdokumentované vo vedeckých publikáciach.

Z halucinogénnych látok je potenciál závislosti dokázaný len na mierne halucinogénnej MDMA (extáze), ketamíne, PCP (fencyklidín) alebo na niektorých novo objavených látkach. Hypoteticky by mohla existovať aj závislosť na halucinogénom muscimole (muchotrávka červená), čo je žiaľ málo preskúmaná látka.

Na naprostú väčšinu látok, ktoré sú označované ako psychedelické, nebola dokázaná psychická alebo fyzická závislosť. Celkovo pri psychedelických látkach je známe, že na rozdiel od návykových látok, za normálnych okolností, nespôsobujú žiadne poškodzovanie zdravia. Pri návykových látkach je naopak poškodzovanie zdravia veľmi významné.

Najkvalitnejšie vedecké články o psychedelických látkach sa dajú nájsť na stránke Americkej organizácie patriacej pod vládu USA, "Národný inštitút na drogovú závislosť (Veda zneužívania drog a závilosti)". Je to organizácia, ktorej hlavným cieľom je zaoberať sa riadnym vedeckým výskumom drogovej závislosti a informovať verejnosť http://www.drugabuse.gov/about-nida

Na celej ich stránke nie je ani slovo, že by existovala závislosť na LSD, psylocibíne (lysohlávkach), a DMT (ajavaske) či halucinogénnom kaktuse (peyote).

http://www.drugabuse.gov/publications/r ... ogens-diss

http://www.drugabuse.gov/publications/d ... ocybin-pcp

Ďalšie informácie[/size]
Psychedelické látky sú neporovnateľne viac bezpečné ako marihuana, čo do rizika psychických porúch. Marihuana je GABA antagonista a 5-HT (to jest serotonínový) antagonista, čo znamená silne depresie vyvolávajúca látka. Depresívne zážitky pri konope sú najčastejšie s pomedzi všetkých psychoaktívnych látok, hoci niekedy môžu byť aj pozitívne zážitky. Tiež je konope aj veľmi silný spúšťač schizofrénie. Tiež konope s vysokým obsahom THC a nízkym obsahom CBD môže vyvolať aj príznaky epilepsie alebo ju aj priamo vyvolať, nakoľko je GABA antagonista. Psychedelické látky sa s marihuanou čo do rizika psychických porúch nedajú porovnávať, tam je neporovnateľne nižšie riziko.

Čo sa týka tých vojenských výskumov, tak napr. Petr Chobot spomínal, že armády využívajú tieto poznatky na špionáž. Psychedelické látky dokážu spôsobiť človeku schopnosť mimotelového zážitku, nazýva sa to aj astrálne cestovanie, astrálna projekcia

Ale inak celkovo som za to, aby sa čo najviac veda zaoberala výskumom psychoaktívnych látok. Už teraz sa dá na internete nájsť veľmi veľa informácii o jednotlivých nenávykových psychoaktívnych látkach, ale na druhej strane stále je tam tých informácii málo, stále to nestačí, dostatok vedeckých výskumov je len o veľmi známych látkach.

Veľmi ma fascinuje do podrobna študovať princíp fungovania týchto látok - je to nesmierne zložité ale aj veľmi zaujímavé. Ale stále chýbajú mnohé informácie a bol by som rád, ak by ich vedci doplnili

Čím bude mať človek viac vedeckých vedemostí o týchto látkach, tým sa bude môcť lepšie vyvarovať sa aj najmenším rizikám a prežiť psychedelický zážitok v čo najlepšej kvalite a bez komplikácii
********************************
Napr. pri DMT a psylocibíne (lysohlávkach), ktoré zvyšujú aktivitu serotonínových receptorov, vidím trochu iné riziko. Vedľajší účinok je zvracanie, pretože serotonínové receptory sa nachádzajú okrem mozgu aj v tráviacej sústave.

Tiež tieto látky nie sú vhodné pre ľudí so srdcovými problémami, pretože serotonínové receptory sú aj v srdci a ich vysoká aktivita môže spôsobiť arytmie, fibrilácie a podobne. To by mohlo spôsobiť aj smrť ľuďom vážne chorým na srdce.

Ale ak by sa použil popri účinkovaniu DMT liek proti zvracaniu, ktorý funguje na báze znižovania akivity serotonínových receptorov, mohol by oboje spomenuté vedľajšie účinky DMT a psylocibínu "vynulovať". A nakoľko sa takýto liek nedostane cez krvnú bariéru do mozgu, psychoaktívny účinok DMT/psylocibínu nezruší a zostane zachovaný.
Takže za použitia tohoto lieku by si mohol dovoliť použiť DMT aj človek s vážnými srdcovými problémamy, bez toho aby mu to uškodilo. A nedôjde popri tom ku žiadnemu zvracaniu
********************************
Existuje konšpiračná teória, že tieňová vláda si nepraje, aby sme boli schopní duchovné rásť dopredu pomocou psychedelických látok. Pri psychedelických látkach prežíva človek totiž zážitky duchovného charakteru.
Tiež na báze iného stavu vedomia by sme boli schopný nájsť riešenia na neriešiteľné problémy a mali by sme v živote menej utrpenia.
********************************
Za najúčinnejšiu psychoaktívnu látku sa považuje LSD a účinné látky šalvie divotvornej. Sú účinné už pri niekoľko desiatkach mikrogramov, čo je asi také veľké množstvo ako jedno zrnko soli. Preto kvôli takémuto malému množstvu sa LSD predáva naimpregnované na malom papieriku (čo je dômyselný vynález, dobre sa vynašli), položí sa to na jazyk, rozpustí sa a začne účinkovať.
Medzi látky z najmenšou účinnosťou patrí napr. meskalín (kaktus), ktorý sa podáva v dávke 400 miligramov, čo je 400000 mikrogramov.
Dávka DMT a psylocibín sa pohybuje medzi 30-70 miligramov
********************************
Pod vplyvom psychedelickej látky sa odporúča ležať so zatvorenými očami, nie stáť alebo sedieť. Mimotelový zážitok (ktorý je vnímaný ako najvyšší psychedelický prežitok) je možné zažiť len po ležiace. Ak by aj k mimotelovému zážitku nedošlo, určite bude mať človek živé sny, ktoré sú kvalitnejšíím psychedelickým zážitkom ako halucinácie s otvorenými očami.
Ak človek neleží, ale sedí alebo stojí, hrozí riziko, že si človek pod vplyvom halucinácii ublúži.
24 hodín pred psychedelickým zážitkom nejesť žiadne jedlo, aby nebolo čo vyvrátiť, aby sa človek neudusil zvratkami počas ležania, lebo aj k tomu by mohlo hypoteticky dôjsť. Treba nejesť, podobne ako pred operáciou pred celkovou anesézou
********************************
Ďalej väčšina parkinsonických liekov typu agonisti dopamínu majú aj nepríjemný vedľajší účinok, že tiež zvyšujú aktivitu serotonínových receptorov 4000 krát väčšou účinnosťou ako DMT či psylocibín. Psychedelické látky sú ďaleko viac bezpečné ako parkinsonické lieky pod ktorých vplyvom je človek dlhodobo. Srdce parkinsonického pacienta má čo robiť aby to vydržalo a bezpochyby mu to veľmi významne skráti život.
*******************************
LSD má až 12 hodinový účinok, čo robí túto látku nepraktickou a nie je to látka ktorú by som veľmi odporúčal. Ono aj po tých 12 hodinách hypoteticky ešte ďalších 12 hodín môžu byť určité občasné "dozvuky" účinkov tejto látky a tomu sa hovorí flashback.
*******************************
Prípad návykových látok
Psychická závislos[/size]ť je niekedy o niečo väčším motorom k závislosti ako fyzická závislosť. Pervitín (pri ktorom je len psychická závislosť) má ešte väčší celkový potenciál k závislosti ako napr. heroín pri ktorom je psychická aj fyzická závislosť zároveň[/size]
Blogy meditačných technikách a šamanizme si môžete pozrieť tu old/blog.php?u=1604
Napísať odpoveď