Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Moderátori: RedHawk, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Šamanizmus je nastaršia metóda duchovného poznania, ktorej začiatky sa datujú 35000 - 40000 rokov pred Kristom. Je zaujímavé, že šamanizmus v rôznej forme existuje na celom svete. Aj kresťanstvom nasiaknutá Európa bola dlhú dobu ovplyvnená šamanizmom. Aj v súčasnosti sa môžme stretnúť s fragmentmi pôvodných duchovných techník, ktoré používali naši predkovia. V Amerike (severná i južná), Afrike, Austrálii ako aj Ázii sa ešte dnes môžme stretnúť so zachovanými formami šamanizmu.

Základom šamanizmu je schopnosť vstupovať do niekaždodennej reality, pohybovať sa v nej a poznanie v nej získané prinášať späť do každodennej reality tak, aby z neho malo úžitok celé spoločenstvo. V pôvodnych prírodných spoločenstvách šaman pomáha členom svojho kmeňa liečením, duchovným vedením, prípadne objasňovaním nevysvetliteľných javov v prírode a pod. Mnohé z týchto funkcií dnes preberajú aj moderní, tzv. mestskí šamani.
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa sorer »

Dakujem ti ze aspon niekto do tejto temy prispel.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Šamanizmus má zakomponované všetky formy prežívania snovej reality, od plne vedomého stavu, cez rôzne intenzívne stavy zmeneného stavu vedomia až po sny. Dôležitým momentom je porozumenie obsahu, ktorý je súčasťou týchto stavov. A tak aj pri LD nie je dôležité zažiť stav LD, ale pochopiť čo môžme a máme v LD robiť. Každá technika je len pomockou, ktorá nás má posúvať v našom individuálnom rozvoji a raste ďalej a preto je dôležité pochopiť, že akákoľvek technika je len technikou a nie cieľom.
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

Mam taku otazkocku: Ako zistim ktore je moje silove zviera? Je to nejak dane? Alebo si muozem vybrat? Alebo sa to da nejak najst/urcit? Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Nuž, silové zviera si nevyberáš:wink:, ono si vyberá teba :) a tak to býva málokedy to zviera, na ktoré myslíš. Nájsť silové zviera nie je ťažké, no musíš predovšetkým zvládnuť šamanský stav vedomia, v ktorom môžem podnikať šamanské cesty.

Ak si chceš nájsť silové zviera, mal by si sa obrátiť na skúseného človeka, ktorý ovláda šamanské putovanie. Musí to byť skutočne skúsený človek, pretože ti môže pomôcť prekonať rôzne nástrahy pri šamanskom cestovaní. Najlepšie by bolo, keby si svoju prvú šamanskú cestu absolvoval v skupine viacerých, pretože je vtedy prítomná skupinová sila. Neodporúčam ti pokúšať sa o to sám, lebo sa môžeš dostať do problémov a nemal by ti kto pomôcť. Poznám veľa ľudí, ktorí boli nedočkaví a svojou nedočkavosťou sa zablokovali a potom už nemohli vôbec šamansky cestovať.
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

nuz hej hej ... ja som len myslel, ze ci sa to neda odhalit aj inac ... tak ako viem svoje znamenie s datumu narodenia, tak by som mohol vediet aj svojho siloveho zvera no nie? :-) alebo take cosi ...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Nie, nič také:lol:. Nehľadaj v tom žiadny súvis s astrológiou alebo numerológiou :wink:. Silové zviera je duchovná bytosť (spirit) a nie znamenie či čosi podobné a preto nemôžeš na jeho hľadanie či určenie používať "bežné určovacie metódy" :).
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa ibbeta »

hi wws :- )
co hovoris na castanedu? konkretne
Základom šamanizmu je schopnosť vstupovať do niekaždodennej reality, pohybovať sa v nej a poznanie v nej získané prinášať späť do každodennej reality tak, aby z neho malo úžitok celé spoločenstvo.
myslim ze v tomto sa rozchadzate. btw pouzivas drogy?
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Hi ibbeta :)

Castaneda je v pohode :wink:, no nerobí šamanizmus. Ľudia si to pletú, pretože slovo sorcerer (ako sa označoval aj Don Juan) je niekedy prekladané ako šaman, no v skutočnosti je to čarodej. Viac si prečítaj na stránke: http://www.annwin.sk/spiritual/faq.htm#S9.

Nie, drogy som nikdy nepoužíval :roll:, pretože na vstupovanie do niekaždodennej reality ich nepotrebujem. Myslím, že aj Castaneda po čase prestal používať halucinogény, pretože spoznal ich negatívnu stránku.

Ja používam šamanský bubon, ktorý v sebe ukrýva veľkú silu, čo veľmi pomáha pri šamanskej práci.
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

ww6, prezrad nieco o svojom bubne! ... aky je velky? z coho je urobeny? kym je urobeny? aky ma tvar? mas ho niekde odfoteny na webe? cim nanho udieras? ake je tvoja "hlavna" bubnovacia frekvencia v BPM? :-) a podobne ...
tiez by som rad vediet ako si sa k tomu vsetkemu dostal, ake boli tvoje zaciatky, absolvovane kurzy a take veci. si na tomto fore zrejme jediny, co o tom vie rozpravat z vlastnej skusenosti a tak je na tebe aby si zivil tuto temu :-) a svietil na cestu nam neznalym :roll: kym nebudeme mat vlastne svetlo :wink:
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Vďaka za uznanie :wink:, takže tu sú odpovede na tvoje otázky:

Bubon:
Je to asi 1m veľký jednohlavový nepálsky bubon, vyrobený z kamzíka (no nie slovenského :)) Na bubon udieram bubnovacou palickou, ktorá je na konci obalená, čím sa dosahuje mäkký zvuk. Rytmus, ktorý používam je v podstate monotónny (nemeral som frekvenciu), no jeho rýchlosť sa zakaždým mierne odlišuje. Zvuk bubna slúži ako "vozidlo" pri šamanskej púti do niekaždodennej reality. Na záver šamanskej cesty bubeník bubnuje tzv. návratový signál, ktorý naznačuje čas na návrat. Preto má každá šamanská cesta svoju jasnú štruktúru, aj keď samotné prežívanie cesty je zakaždým iné. Bubon ešte vyfotený nemám, no čoskoro tak spravím :wink:.

Začiatok:
Začiatky bývajú vždy náročné a tak to bolo aj s tým mojím. Na začiatku (v roku 1995) bola túžba priniesť na Slovensko niečo nové a netradičné. Spoločne s bratom, ktorý vedel dobre po anglicky, sme pozvali Paula Uccusica, riaditeľa európskej pobočky americkej The Foundation for Shamanic Studies (Nadácia pre šamanské štúdie), ktorý žije a pracuje vo Viedni. Zakladateľom a riaditeľom nadácie je americký antropológ Dr. Michael Harner (aká podobnosť s Castanedom :)), ktorý v 60. rokoch minulého storočia bol zasvätený juhoamerickým šamanom z kmeňa Jivaró.

Pokračovanie:
Už rok po absolvovaní môjho prvého kurzu som mal neopakovateľnú príležitosť zúčastniť sa intenzívneho seminára, ktorý viedol Michael Harner, počas jeho pobytu v Európe.

Metódá, ktorá sa nadáciou vyučuje, má zvláštny názov: "jadrový (core) šamanizmus", čím je vyjadrené, že táto metóda v sebe obsahuje jadro šamanských techník, ktorých je vo svete niekoľko stoviek. Veľkou inšpiráciou sa stali šamani pochádzajúci zo sibírskej republiky Tuva, s ktorými som sa stretol v tom istom roku ako s Michaelom Harnerom. Tuvínski šamani žijú tradičným stepným životom, v ktorom výdobytky modernej civilizácie nemajú miesto.

Počas šamanskej cesty môže šaman komunikovať so zvieratmi, rastlinami, minerálmi alebo čímkoľvek. Základnou filozofiou je, že všetko má svoju duchovnú podstatu a preto je možné sa prihovárať nielen zvieratám a rastlinám, ale aj jazerám, riekam, mesiacu, hviezdam či slnku. Každý šamanský čin musí byť v súlade s duchovno podstatou sveta, v čom mu pomáhajú šamanovi duchovní spojenci silové zviera a duchovný učiteľ.

Silové zviera aj duchovný učiteľ sú duchovné bytosti, ktoré sa nachádzajú v Dolnom a Hornom svete a sú doživotní sprievodcovia v niekaždodennej realite. Šaman je preto slobodný od akejkoľvek náuky, filozofie, či náboženstva, pretože vie, že má prístup k univerzálnej mudrosti prostredníctvom svojich spojencov. Šaman nepotrebuje preto tiež živého učiteľa alebo gurua, pretože duchovného učiteľa už má.

Na šamanskú cestu sa nikdy nevydáva len tak pre vlastné potešenie, ale preto aby slúžil svojmu okoliu. Šaman nikdy svoje schopnosti nepoužíva len pre seba, ale hlavne pre druhých.

Záver:
Má takáto cesta svoj koniec? Myslím si, že nie a tak tento príbeh určite ešte nekončí... :)
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa ibbeta »

ked mozes komunikovat so vsetkym, nie si niekedy na pochybach, ci si to sam nevymyslas? amiin, tento core samanizmus mi pripada ako kopa dalsich alfa seminarov

mimochodom,ak existuje podstata sveta, tak je v kazdom cine aj obycajneho cloveka, nie len samana

a este ego: nebojis sa, ze ak si saman, liecis ludi, mas iny pohlad na svet, ze to zvysuje tvoju dolezitost?
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Pochybnosti sú vždy na mieste. Aj keď sa šamanizmu aktívne venujem 9 rokov, ešte stále sa mi stáva, že mám pochybnosti o tom ako a či to tak naozaj funguje. No na druhej strane, keď sa neustále potvrdzuje, že to tak funguje bezohľadu na to čo si ja myslím alebo nie, moje pochybnosti sa rozplývajú a ostáva len bázeň.

Hm... akákoľvek meditácia je zväčša vykonávaná v alfa hladine, ale neobmedzoval by som to v šamanizme len na alfu :wink:.

Nie, dovolím si s tebou nesúhlasiť. Práca s ľuďmi a ostatnými živími i duchovnými (tým mám na mysli duchov/spirits) bytosťami prináša len lásku. Bez lásky nemôžeš dlho pracovať s ľuďmi. Tí to rýchlo vycítia, stratia dôveru a už neprídu. S vlastnou dôležitosťou túto "prácu" robiť nemôžeš.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Dnes by som sa chcel venovať šamanskému pohľadu na choroby, ktorý sa samozrejme môže líšiť od iných duchovných smerov:

Na začiatku by som chcel objasniť, že šamanizmus nepracuje s pojmami karma, čakry, energetické dráhy, minulé životy, atď., ktoré sú známe z východných alebo západných náboženstiev či filozofií.

Šamanovou úlohou je nájsť príčinu ochorenia v duchovnej rovine (v niekaždodennej realite), duchovne zistiť či je oprávnený vykonať liečbu, a nakoniec vykonať šamanskú liečbu. V celom procese práce s klientom sa šaman radí so svojimi duchovnými spojencami.

Príčiny chorôb a ochorení môžme zhrnúť do týchto troch kategórií:
1. Prítomnosť tzv. duchovného votrelca je na fyzickej úrovni prejavovaná akútnym alebo chronickým zápalom, lokálnou alebo rozsiahlou bolesťou, či nádorom. V mnohých prípadoch prekliatia, čiernej mágie alebo uhranutia je toto šamanom vnímané (videné) ako prítomnosť cudzej entity, tzv. votrelca (z angličtiny intruder).

Forma liečby spočíva v tzv. extrakcii (odstraňovaní) votrelcov, čo sa na fyzickej rovine prejaví ako spontánne zmiznutie nádora, zápalu, atď.

2. Neexistencia/neprítomnosť silového zvieraťa ako základnej ochrany človeka. Podľa šamanskej kozmológie sa pri narodení človeka rodí v niekaždodennej realite duchovný ochranca vo forme silového zvieraťa. Tohto ochrancu možno vnímať aj ako anjela strážneho v kresťanskom ponímaní. V prípade, že tento ochranca chýba, chýba bazálna ochrana človeka, čo sa vo fyzickej realite prejavuje častými nehodami, chorobami a celkovým zlým stavom.

Forma liečby spočíva vo vyhľadaní "náhradného" silového zvieraťa a jeho prinesení klientovi.

3. Strata časti duše je jednou z najkomplikovanejších foriem ochorenia, pretože je častokrát kombinovaná s prítomnosťou votrelca. Strata časti duše je sprevádzaná vážnymi životnými príhodami, ktoré sú spojené s náročným emocionálnym stavom. Vo fyzickej rovine sa toto prejavuje ako emocionálne poruchy vedúce až k psychickým komplikáciám, v najjemnejšej forme má človek pocit, že mu čosi chýba, no netuší čo to môže byť.

Forma liečby spočíva vo vyhľadaní stratenej časti duše, jej návratu a integrácie s klientom.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že je možné šamanskou liečbou pokryť väčšinu chorôb a ochorení. Dôležitou súčasťou takejto liečby je šamanské poradenstvo, ktoré vedie klienta k nájdeniu svojej individuálnej sily k zmene v živote. Je tiež nevyhnutné, aby medzi šamanom a klientom nevznikla akákoľvek závislosť a preto je nutné klienta viesť k samostatnosti a zodpovednosti za vlastný život.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Šamanizmus - metóda duchovného rozvoja

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ďalšou zo šamanových úloh je sprevádzanie umierajúcich, prípadne mŕtvych duší do Ríše mŕtvych:

Na začiatku treba vysvetliť prečo je dôležité sa po smrti dostať na druhú stranu do Ríše mŕtvych. V prípade, že sa duša mŕtveho nedostane na druhú stranu, ostáva táto "zaseknutá" v Strednom svete, kde nenájde pokoja. Väčšinou sa to stáva v prípadoch náhlej smrti, keď umierajúci nie je pripravený, resp. neukončil nejakú dôležitú úlohu vo svojom živote. V ďalšich prípadoch je to zapríčinené neschopnosťou pozostalých pustiť mŕtveho svojim žialom, tým, že na neho neustále myslia. Toto spôsobuje pripútanosť duše k tejto realite a nie je schopný pokračovať ďalej.

Väčšinou s dušami týchto ľudí niekedy nadväzujú kontakt spiritualisti počas sedení spojenými s vyvolávaním duchov. Niekedy sa tiež stáva, že sa mŕtvy pokúša kontaktovať živých. Ak má dostatok sily na prejavenie vo fyzickej rovine, hovoríme, že je prítomný poltergeist (hlučný duch). V obidvoch prípadoch to prináša problémy a nešťastie tak pre živých ako aj mŕtveho.

Príklad:
Pred rokom ku mne prišiel otec so svojim 10 ročným synom s problémami pomočovania počas spánku. Rodičia so synom absolvovali niekoľko dlhodobých terapeutických sedení u detských psychológov, navštívili dvoch psychotronikov, no bezvýsledne.

V rozhovore s otcom dieťaťa som zistil, že v rodine mali jednu výraznú udalosť. V období, keď ich syn bol 3-mesačný náhle umrela jeho teta (matkina sestra). Pri následnej šamanskej diagnostike som zistil, že pri chlapcovi je prítomná nejaká nepokojná žena a snaží sa s ním komunikovať, no bez úspechu. Keď som sa pri nej objavil a komunikoval s ňou, bola najskôr prekvapená a potom veľmi vďačná. Predovšetkým som jej vysvetlil, že je mŕtva (ona si toho vôbec nebola vedomá :!:) a ponúkol som jej, že ju odprevadím na druhý breh, kde je jej miesto. Tiež som jej povedal, že môžem tlmočiť jej rodine čokoľvek, čo si bude želať. Okamžite sa upokojila a nechala sa odprevadiť na druhú stranu.

Pri následnej návšteve otca s chlapcom o dva týždne neskôr, ma informovali, že počas 14 dní sa chlapec pomočil len 2x, čo vnímali za obrovský úspech, keďže chlapec sa predtým pomočoval každú noc. Po ďalších dvoch týždňoch sa problém s pomočovaním stal pre rodinu minulosťou.


Vo vyššie uvedenom príklade sa duša snažila komunikovať s dieťaťom, pretože deti sú veľmi vnímavé. Keďže k úmrtiu došlo v čase, keď pre chlapca bolo ešte "normálne" sa pomočovať, nik si potom nedal dokopy následný problém s tragickou udalosťou. Pomočovanie dieťaťa bolo reakciou na stres, ktorý prežívalo počas spánku, kedy sa s ním najčastejšie kontaktovala jeho mŕtva teta. Dieťa si nepamätalo žiadne sny, ktoré by mohli napomôcť k pochopeniu jeho problému.
Naposledy upravil/-a WhiteWolfSix v Ne Dec 28, 2008 6:45, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď