Sugescia a učenie sa uprostred LD

Činnosti a námety čo a ako robiť v sne

Moderátor: Moderátori

mathias
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Št Sep 06, 2012 15:30

Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa mathias »

Ahoj, mal by som otázku resp. veľmi by ma zaujímal váš názor , prípadne skúsenosti ....

Auto-Sugescia (AS) uprostred LD - vieme že AS v bdelom stave Beta je dosť účinná ale účinok sa môže dostaviť aj po pár týždňoch kým začne reagovať s podvedomím ... tiež vieme že keď človek prežíva LD tak sa dostáva vedomie do veľmi blízkeho a silného kontaktu s podvedomím takže ma napadlo keby človek vykonal AS uprostred LD nemala by ta sugescia okamžitý účinok hneď po prebudení ?
niečo ako keď hypnotizér uvedie človeka do hypnotického stavu vedomia aby sugescia nadobudla účinnosť hneď po prebudení len počas LD mate nad tým kontrolu vy sami
čo myslíte ?

Učenie sa počas LD uvediem príklad : ak si dajme tomu hneď teraz zoberiete do ruky napr. Holandsko-Slovenský slovník a prečítate si ho od začiatku do konca .. je jasné že si z toho veľa nezapamätáte ak si to len prečítate ... ale nebolo by možné tie spomienky vyvolať počas LD nejako sa ich naučiť tak že možno po 1- 5 LD sa zobudíte a zrazu to viete ?
Počul som že podobný stav rýchleho učenia sa dá docieliť hypnózou , alebo niektorý ľudia majú proste vrodenú niečo ako "fotografickú pamäť" čo je tiež vlastne len stav vedomia, len to že nie každý sa narodí s takým vedomím že dokáže čerpať informácie z toho čo niekedy v živote videl alebo počul , takže teoreticky by sa to mohlo dať docieliť sugesciou alebo LDčkom nie ?


diki za názory a odpovede :)
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa Pali »

Ahoj Mathias,

O učení sa v LD je písané aj u Radugu. Ak ti jeho meno nič nehovorí, odporúčam mrknúť sa na stránku kde zadarmo ponúka svoju knihu s veľmi efektívnymi technikami a kopec praktických rád.
http://www.czech.obe4u.com/

O učení a sugescii všeobecne:
Mozog ako všetko v prírode je tvárny - volá sa to odborne neuroplasticita. Vieme, že ak niečo naozaj chceme a odstránime svoje vlastné bariéry pozostávajúce z chápania toho čo je podľa nás možné a nemožné, dosiahneme aj zdanlivo nemožné a/alebo popierajúce súčasné vedecké poznatky.
Toto je známe s veľa prípadov hlavne v novodobej, západnej medicíne kde veľmi pekne zdokumentovali veľa "pred" a "po" stavov pacientov.

V hladine alpha sa nachádzame ak sa trošku sústredíme na jednu vec - čiže ak si hovoríš nejaké autosugestívne výrazy a práve pri tom nebeháš pred nejakým zbesilým psom, tak si v alpha, alebo možno v nižšej beta.
Ľudia, ktorý pravidelne meditujú a/alebo počúvajú binaurálne a izochronické tóny, si preprogramuvávajú mozog.
Skúsení meditátori sa dostanú časom do stavu, kde v hlbokých hladinách vedomia fungujú akoby boli v hladine beta. Mnohí z nich majú neustále prevládajúcu elektrickú aktivitu mozgu zodpovedajúcu hladine theta a možno až gamma.

Treba dodať že za každých okolností máme merateľné všetky typy elektrickej aktivity - od lambdy po gammu a možno aj hyper-gammu. Ide len o to ktorý typ vĺn je v danom momente dominantný a či sú hemisféry synchronizované.

V hlbších hladinách vedomia má sugescia vyššiu efektivitu. Možno je to kvôli odsunutému "ego filtru reality" a niekto by povedal že je z hlbších hladín vedomia "bližšie" k podvedomiu.
Nech je to akokoľvek, úmysel, ktorý je podložený aktivitami, ktoré jedincovi čo ich vykonáva dávajú dojem postupu za cieľom, sa takýmto spôsobom realizuje/zhmotňuje.
Nie je to ani tak o tom robení aktivity, ako o našom dovolení si dosiahnuť čokoľvek, čo sme si zaumienili. Máme totiž zaužívané chápanie že bez práce nie sú "koláče". Bez chôdze alebo cestovania sa nikam nemôžeme dostať - preto toľko ľudí s NDE (near-death experience) zážitkom cestuje tunelom. Vyššia realita nepozostáva z tunelov - to je len naša metfora na koncepčné spracovanie presúvania sa z jedného miesta na druhé.

Na záver praktická rada - môžeš si v programe Gnaural ľahko spraviť binaural a/alebo izochronickú nahrávku čo ťa dostane do strednej alpha hladiny (okolo 10Hz) a potom si môžeš opakovať čo budeš chcieť. Alebo si nahráš audio a vložíš si to s nízkou hlasitosťou, ale počuteľnom spektre, priamo v Gnaural do nahrávky - to je dobré keby si mal problém so zaspávaním popri počúvaní, alebo ak by si bol lenivý auto-sugerovať.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa reincarnate »

Ahoj , už keď si spomenul Radugu tak sa pripojím k diskusií ... v jeho knihe je v kapitole o LD opísané využitie "kotvy" v sne ,... že keď v sne uvidím nejakú konkrétnu vec tak sa sám seba spýtam či je toto len sen ....
ja osobne som zistil že zhruba v každom treťom sne sa vyskytuje jedna a ta istá osoba ... a v rovnakom pomere sa odohrávajú moje sny v jednom konkrétnom prostredí .... ako urobím kotvu na tu osobu ktorú bežne nestretávam v živote alebo kotvu na to miesto ktoré som už roky nenavštívil ? viem že sa zvyknú robiť testy reality napr. vždy keď prejde človek cez prah dverí alebo vždy keď vidí tiecť vodu ale čo ak ja nestretávam tu osobu a na miesto ktoré je v sne už nemám prístup ? stačí si v hlave predstaviť tu osobu a miesto a spraviť test reality ? bude to fungovať v sne ak budem robiť test reality počas dňa len na základe nejakej myšlienky na tieto dva elementy zo snov ?
Aiy
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi Sep 13, 2013 17:40

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa Aiy »

Toto som skúšal. Dopadlo to tak, že sa mi prestalo o mojich "kotvách" snívať úplne.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa reincarnate »

aha a čo by si odporúčal ? uvažoval som že urobím kotvu na dvere , problém je v tom že v snoch zásadne nechodím dverami a ani ich nikdy nevidím :D takže neviem či by sa tie dvere časom v snoch objavili keby som to začal umelo vyvolávať reality testami
Aiy
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi Sep 13, 2013 17:40

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa Aiy »

Ja robím testy reality keď sa prebudím, alebo keď nastane zmena scény = prostredia, prípadne keď sa mi niečo zdá divné - napríklad nájdem preklep v texte, mačku v dome a tak. Ale najlepší spôsob na navodenie vedomých snov je pre mňa snaha byť vedomí počas bdenia. Viac pozorujem svoje myšlienky a svoje okolie. LD mám tak raz, či 2 krát týždenne. Stále sa považujem za začiatočníka, takže mám v čerstvej pamäti prvé pokusy aj omyli.
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Sugescia a učenie sa uprostred LD

Príspevok od používateľa Pali »

Ahoj Reincarnate,

Môj názor je že dostať sa do LD je možné hlavne vďaka úmyslu/intencii.
Ako ten úmysel manifestuješ je potom na tebe. Môžeš meditovať, zapisovať si sny, robiť jógu, zmeniť spôsob stravovania na uvedomelejší jedálniček, ... možnosti sú neobmedzené.
Vlastne to s úmyslom/intenciou platí na úplne všetko, nie len na LD.

Princíp mechanizmu je v preukázaní samému sebe že niečo myslíš vážne a naviazať to na nejaký vytúžený cieľ. Celý ten mechanizmus je v podstate len na to, aby sme prekonali samo-vytvorené bariéry.
Tie bariéry, ktoré si staviame na cestu vedúcu k častým LD sú v prvom rade vnútorné chápanie/presvedčenie že to nie je ľahké a prirodzené. Vieme o ľuďoch ktorí to vraj dosiahli ľahko, ale oni sú "iní" - to je naša racionalizácia, či už vedome, alebo podvedome. Keby sme boli ako oni, už dávno by sme vedeli ľahko a často dosahovať LD alebo OBE. A vieme je pre nás možné že niektorí ľudia toho nie sú schopní - tiež racionalizácia, ktorou si ospravedlňujeme povrchnú snahu alebo predčasné vzdanie sa.

Človek tento mechanizmus zabraňovania si, alebo sťažovania si života nevedome používa vo všetkých sférach a podobách. Až keď pochopíme na mnohých príkladoch zo svojho života že sme naozaj tvorcovia svojej reality, máme možnosť postupne pracovať na oslobodzovaní sa od vlastných škodlivých presvedčení.

Prístup to vyššej reality je cez zbavenie sa strachu a oslobodenie sa od presvedčení. Ja som si myslel že nemám presvedčenia, ktoré by ma obmedzovali, avšak som si potom uvedomil že napríklad verím že na mňa má gravitácia vpliv. Viem/verím v to, lebo to vidím celý život. Avšak nikto naozaj nevie čo gravitácia je - teda hovorím o našej vede. Vedia pozorovať a merať len jej prejavy.

Ako vieme kedy má fungovať a kedy nie, ak nevieme ako vzniká? Čo ak by sme mohli všetci lietať ako v LD, keby sme sa oslobodili od našej "viery v gravitáciu"?
To je len taká úvaha na znázornenie princípu samo-limitujúcich presvedčení, ktoré si so sebou nosíme od malička, prebrané nevedome od rodičov, spoločnosti, alebo vytvorené našim egom.
Sme v ich zajatí - a to platí mnohonásobne so všetkým, čo by mohlo oslabiť pozíciu ega cez odstránenie strachu. Preto je skúmanie LD, OBE a stavov vedomia pre mnohých ľudí také ťažké - bojujú so svojim egom, ktoré im dáva nové a nové prekážky, pokiaľ si nevšimnú čo sa naozaj deje a nestopnú to. Potom majú možnosť efektívnejšie pracovať na rozpoznaní a odstraňovaní prekážok.

PS: V mojich LD alebo OBE vždy začínam lietať zo zeme - nikdy neskáčem z môjho balkónu alebo okna v byte... pre istotu, keby som bol v nejakom námesačnom alebo inom zmenenom stave vedomia, a táto realita by sa mi zdala byť snom ... teda viac ako obvykle. ;)
Napísať odpoveď