Film INCEPTION a vychytávky s LD

Moderátor: Moderátori

Atraktiv
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St Jún 30, 2010 20:25
Kontaktovať používateľa:

Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Atraktiv »

Zdar všetkým, včera som bol so svojou životnou polovičkou v bratislavskom Auparku na filme, ktorý som mal v pláne vidieť v premiére, ale okolnosti nevydali... Snímka INCEPTION od Christophera Nolana. Popri ostatných Nolanových filmoch je táto snímka unikátnym dielom kinematografie a dovolím si tvrdiť, že popri "The Dark Knight" je to pravdepodobne najlepší film, aký som vo svojom živote videl.

Celý film si zakladá práve na vedomom snívaní, detaily deja nebudem upresňovať, aby som nepripravil budúcich divákov o zážitok prekvapenia. Zhrniem niekoľko faktov, ktoré boli vo filme v spojení so snívaním ako takým a vedomom snívaní prezentované:

AD1) uvedomenie sna nastáva po tom, čo si subjekt (spáč) uvedomí, že si nepamätá, ako sa do tejto konkrétnej situácie dostal;
AD2) vo filme subjekt komunikoval s projekciou ako s bežným človekom, projekcia bola riadená podvedomím a emóciami;
AD3) projekcie ľudí mohli za určitých okolností subjekt fyzicky napadnúť;
AD4) prebudenie sa zo sna nastalo len v prípade smrti v sne, "nakopnutím" vo fyzickej realite (napríklad pádom zo stoličky -> funkcia stredného ucha), pri kontakte s vodou vo fyzickej realite;
AD5) bolo odporučené, aby si nikto netvoril snový svet na základe spomienok -> možnosť neskoršieho splývania reality a LD (v deji má práve tento neduh veľký význam);
AD6) možnosť snívať vo viacerých úrovniach (snívam vo sne). Vo filme sa hlavní hrdinovia dostali až do 4! úrovne, čo hraničilo práve s INCEPTION=POČIATKOM ľudského podvedomia;
AD7) čas vo sne plynul 5× pomalšie. Pri viacúrovňovom snívaní sa tento čas stále späťnásoboval, vďaka čomu subjekt prežil v LD až snových 50 rokov;
AD8) v LD bolo možné starnutie (v prípade dosiahnutia 4. úrovne);
AD9) bolesť v snoch je reálna -> procesy v mysli nerozoznávajú rozdiel medzi realitou a snom;
AD10) jedna kočka vo sne postavila oproti sebe dve zrkadlá, ktoré vytvárali ilúziu nekonečna. Keď sa do jedného z nich pokúsila vstúpiť, rozbilo sa sklo a otvoril sa nekonečný priestor;
AD11) povrch Zeme bolo možné ohnúť a preložiť ako list papiera;
AD12) sny boli prepojené s fyzickou realitou - keď subjekt hodili počas spánku do vody, vo sne videl, ako sa zo všetkých strán valí voda alebo vonku prší (potom sa prebudil podľa pravidla AD4). Rovnako to bolo aj so zmenou gravitácie.

Určite som nespísal všetko, toto si pamätám teraz z fleku. Na záver len dodám, že film sa oplatí vidieť v kine, sledovaním kinoripu sa pripravíte o množstvo detailov a zážitkov.
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa sorer »

Ano, urcite si film pozriem. Este neviem ci pojdem nanho do kina, alebo zhliadnem doma. Ale kamarat mi hovoril ze je tam kopec prvkov LD aj ked mozno nerealnych ;)

Dalsie filmy o LD apod.
http://www.3oko.sk/viewtopic.php?f=63&t=1053
Patrix85
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 188
Dátum registrácie: Ne Nov 01, 2009 19:11

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Patrix85 »

ach...na ten film sa davno chystam...dufam ze sa mi podari nanho ist...mna zaujal uz len tym zaciatkom ked povedali ze sa to odohrava v snovej realite :D...viac mi netrebalo a bol som presvedceny :D
"Viem, že nič neviem." Sokrates
Atraktiv
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St Jún 30, 2010 20:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Atraktiv »

oky napísal:práve ho pozerám síce nemám ho vo veľmi dobrej kvalite ale aj tak ma zaujal, nepáči sa mi, že je dosť tmavý určite si ho pozriem ešte raz :lol:
Ako som napísal, treba to vidieť k kine alebo v dobrej kvalite na veľkej TV s dobrým zvukom. Je to film zameraný predovšetkým na audiovizuálny zážitok. Tento týždeň si to idem pozrieť znova, niektoré detaily mi prvýkrát unikli :)
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa dr.Katz »

No, byl jsem na to včera v kině a přijde mi to jako slabá napodobenina Matrixu. První polovina filmu je dost chaotická a nemohl jsem se do toho dostat, pak už to celkem šlo. Pan režísér si mohl u někoho zjistit, jak vlastně vypadá snový svět poté, co si uvědomíme že jsme ve snu, ale bohužel si to nezjistil, takže když si to ta holka poprvé uvědomila, tak začalo všechno vybuchovat, snové bytosti byly agresivní atd. atd. Oni se v těch filmech bez výbuchů a agresivity asi nikdy neobejdou. V mých lucidních snech se bytosti chovají normálně jako ve skutečnosti a okolí se přeskupuje a je nestabilní, mé ruce se mění a slova jsou nečitelná. Nic z toho jsem v tom filmu neviděl. Je to jenom film. Skutečné LD je lepší :mrgreen:
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa sorer »

To skor ako ze zaspim v sne, pozname falosne prebudenia. Ale znamena to ze ked sa dva krat falosne s LD zobudim, ze som bol v tretej urovni LD? :)
Atraktiv
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St Jún 30, 2010 20:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Atraktiv »

sorer napísal:To skor ako ze zaspim v sne, pozname falosne prebudenia. Ale znamena to ze ked sa dva krat falosne s LD zobudim, ze som bol v tretej urovni LD? :)

Sorer, povedal by som, že to nebola tretia úroveň. Aj keď je film spracovaný pekne, je treba uznať, že aj ľudská predstavivosť a vedomie majú svoje hranice a veľa z deja bolo viacmenej výsledkom snahy o ohúrenie diváka. Aj keď Nolan na scenári pracoval 10 rokov, určité veci boli prehnané.

Myslím, že dve falošné prebudenia po sebe znamenali iba jeden LD, nad ktorým si nemal dostatočnú kontrolu.
Ale nechcem veľmi mudrovať, mne sa falošné prebudenie zatiaľ neprihodilo :)

@ dr.Katz - v prvej hodine filmu bolo pomerne vyčerpávajúco predstavované, prečo sú ľudia v sne agresívni (projekcie iného snívajúceho reagujúce na infiltráciu iného vedomia), prečo je sen stabilný a prečo zas nie (úroveň kreativity architektov a pod.). V snímke nešlo o tú formu LD, ktorú poznáme z poučiek, bolo v tom aj trocha sci-fi.
Wpegb
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne Aug 09, 2009 18:34

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Wpegb »

mam zažitok, kedy som zazil falošne prebudenie, ktore som si uvedomil okamzite po tom ako som "vstal" ze je to len sen asi 20x za sebov... pri konci som bol v tom ze sa uz skutočne nikdy nezobudim. Jednalo sa o 30-60sec sny ktore som mal plno pod kontrolov.
začinali vždy rovnako zobudenim na posteli.
nemyslim si ze som bol dakej inej "urovni" aj ked ku koncu som sa nemohol hybat a hovorit (neschopnost pohybu a hovorenia sa mi stala pri nechcenych ac alebo oobe)
Patrix85
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 188
Dátum registrácie: Ne Nov 01, 2009 19:11

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Patrix85 »

Atraktiv napísal:Zdar všetkým, včera som bol so svojou životnou polovičkou v bratislavskom Auparku na filme, ktorý som mal v pláne vidieť v premiére, ale okolnosti nevydali... Snímka INCEPTION od Christophera Nolana. Popri ostatných Nolanových filmoch je táto snímka unikátnym dielom kinematografie a dovolím si tvrdiť, že popri "The Dark Knight" je to pravdepodobne najlepší film, aký som vo svojom živote videl.

Celý film si zakladá práve na vedomom snívaní, detaily deja nebudem upresňovať, aby som nepripravil budúcich divákov o zážitok prekvapenia. Zhrniem niekoľko faktov, ktoré boli vo filme v spojení so snívaním ako takým a vedomom snívaní prezentované:

AD1) uvedomenie sna nastáva po tom, čo si subjekt (spáč) uvedomí, že si nepamätá, ako sa do tejto konkrétnej situácie dostal;
AD2) vo filme subjekt komunikoval s projekciou ako s bežným človekom, projekcia bola riadená podvedomím a emóciami;
AD3) projekcie ľudí mohli za určitých okolností subjekt fyzicky napadnúť;
AD4) prebudenie sa zo sna nastalo len v prípade smrti v sne, "nakopnutím" vo fyzickej realite (napríklad pádom zo stoličky -> funkcia stredného ucha), pri kontakte s vodou vo fyzickej realite;
AD5) bolo odporučené, aby si nikto netvoril snový svet na základe spomienok -> možnosť neskoršieho splývania reality a LD (v deji má práve tento neduh veľký význam);
AD6) možnosť snívať vo viacerých úrovniach (snívam vo sne). Vo filme sa hlavní hrdinovia dostali až do 4! úrovne, čo hraničilo práve s INCEPTION=POČIATKOM ľudského podvedomia;
AD7) čas vo sne plynul 5× pomalšie. Pri viacúrovňovom snívaní sa tento čas stále späťnásoboval, vďaka čomu subjekt prežil v LD až snových 50 rokov;
AD8) v LD bolo možné starnutie (v prípade dosiahnutia 4. úrovne);
AD9) bolesť v snoch je reálna -> procesy v mysli nerozoznávajú rozdiel medzi realitou a snom;
AD10) jedna kočka vo sne postavila oproti sebe dve zrkadlá, ktoré vytvárali ilúziu nekonečna. Keď sa do jedného z nich pokúsila vstúpiť, rozbilo sa sklo a otvoril sa nekonečný priestor;
AD11) povrch Zeme bolo možné ohnúť a preložiť ako list papiera;
AD12) sny boli prepojené s fyzickou realitou - keď subjekt hodili počas spánku do vody, vo sne videl, ako sa zo všetkých strán valí voda alebo vonku prší (potom sa prebudil podľa pravidla AD4). Rovnako to bolo aj so zmenou gravitácie.

Určite som nespísal všetko, toto si pamätám teraz z fleku. Na záver len dodám, že film sa oplatí vidieť v kine, sledovaním kinoripu sa pripravíte o množstvo detailov a zážitkov.
1. predtym nez som bol na to v kine (teraz som sa vratil) tak som zacal citat tvoje body asi po treti ktore nie su ako pises spoileri...ale to sakra su(!)
2. niektore body co mas napisane tak si nepochopil ;)
3. dlzka snov sa predlzovala 20 nasobne nie 5 nasobne

ale inac si myslim ze film bol super...

BTW: nespekulujte tu nad tym ze ci sa to podobalo LD, nepodobalo LD, nie je to ako v skutocnom LD...toto je skor pre normalneho divaka ktory o LD vie velke gulove...ja napr. s LD nemam nijaku skusenost...vlastne jednu trojsekundovu...takze hodnotit toto nemozem aj ked mi obcas vadilo ze napr. neodleteli prec s dodavkov ked po nich strielali ale to by uz bolo o superhrdinoch :D...alebo ze nemohli dychat pod vodou :)
"Viem, že nič neviem." Sokrates
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa sorer »

Som vcera vzhliadol tento filmovy kusok. Musim povedat aj napriek tomu ze tam bolo par posobivych efektov, neurobil na mna az tak velky dojem. Nemalo to moc spolocne s LD, az na zopar malickosti. V LD sa naozaj daju robit ine veci ako ohybat priestor. A aj to ze sa tam bali guliek, bolesti apod. Naozaj v dobrom LD je zo mna superman :)
Velmi lahko tam vstupovali do sna a to dokonca zdielaneho. To by museli mat iny trening aby to dokazali v skutocnosti, a nie len zapnut nejaky pristroj, ktoremu som nepochopil ako rozdeluje ulohy kto je architek, komu sa vstupuje do podvedomia apod.
Ale film mal pribeh, aj ked v podstate jednoduchy, a svojim sposobom uci ludi vnimat to ze su aj sny, a mozno vdaka nemu niekdo objavi aj problematiku LD.
Atraktiv
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St Jún 30, 2010 20:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Film INCEPTION a vychytávky s LD

Príspevok od používateľa Atraktiv »

Patrix85, dĺžka sna sa znásobovala 20-násobne, máš pravdu. Poplietol som si to asi s tým, že vo filme ktosi hovoril o "5 minútovom spánku", z ktorého počítal 20-násobky.

Ktoré z uvedeného som podľa teba nepochopil? Možno čiastočne nesúhlasiť s AD3, AD10 a AD12, to boli uvádzané konkrétne postrehy. Doplním pre úplnosť:
AD3 - fungovalo aj medziúrovňovo;
AD10 - v okamihu scény, ako architektka rozbila zrkadlo, bol priestor nekonečný. V ďalšom strihu bol ukončený;
AD12 - rovnako ako AD3.

Ako som napísal, tieto body nie sú, "spojleri" k deju. Sú to postrehy v súvislosti s LD a snívaním ako takým.
Napísať odpoveď