Je duchovno duchovnom?

Čo sa inde nevošlo

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
DreamChanger
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So Júl 14, 2012 1:45

Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa DreamChanger »

Premýšľal som nad tým či je možné do vedomých snov, astrálu, telepatie a paralelných svetov atď. vstúpiť nejak technikcky/mechanicky. :) Považujeme to za niečo duchovné čo ostáva nezasväteným skryté ale možno to nie je nič tak vznešené a duchovné ako sa môže javiť. Niekedy ľudia považovali za Bohov mesiac, slnko, možno hviezdy ale v skutočnosti to sú hmotné telesá ktoré len putujú priestorom. (Možno by niekto namietal že to nie je len hmota ale má to duchovný význam, ale to už by bolo o ničom inom.)
Len premýšľam nad tým či jedného dňa nebude dostupné zariadenie, ktoré nás prepojí s inými svetmi. Možno so svetom mŕtvych. Možno nebo nie je nič "duchovné" v zmysle v akom si to vykladáme dnes. Čo ak sú tam nejaké pevne dané zákony ktoré len treba objaviť, prepojiť s našimi a vznikne komunikácia.
Bolo by to samozrejme niečo asi "najrevolučnejšie" v modernej histórií ľudstva. Možno až sa nám to podarí, skončí sa to tak ako Babylonská veža v starom zákone :lol:
Toto je len taká moja úvaha na ktorú by možno chcel niekto reagovať. :)
Používateľov profilový obrázok
psychonaut
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Št Jún 25, 2015 11:52
Kontaktovať používateľa:

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa psychonaut »

DreamChanger: samozrejme že existujú aj vedecké možnosti. Napr. psychedelické látky. Píšem o tom tu: blog.php?u=1604&start=25
Bezpečne zaobchádzať so psychedelickými látkami si vyžaduje veľmi veľa farmakologicko medicínskych poznatkov

A napr pán Chobot napr tvrdí, že také existujú už aj čisto technické pristroje, len ich vláda drží v utajení
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

DreamChanger: Zaujímal by ma Tvoj pohľad (názor) na duchovno, čo pod týmto slovom (názvom) rozumieš. :wink:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Pjotrik
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 117
Dátum registrácie: So Sep 10, 2011 17:30

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa Pjotrik »

Ak si anglický zdatný, odporúčam pozrieť prednášku kanadského profesora, ktorý tvrdí, že má fyzikálne vysvetlenie pre diaľkový prenos informácií. Tvrdí, že keďže naše mozky generujú vlastné elektromagnetické pole, ktoré je zároveň obsiahnuté v zemskom geomagnetickom poli, je možné použiť toto zemské pole na prenos informácií. Počas EEG experimentoch s Ingom Swannom, ktorý ovládal diaľkové nazeranie (remote viewing), zistil, že jeho okcipitálny lalok (kde sa spracuváva videnie) v pravej hemisfére vykazoval dominanciu schumannovej frekvencie, ktorá je zároveň dominantnou frekvenciou zemského geomagnetického poľa. Akékoľvek porušenie zemského poľa, napr. kvôli búrkam, spôsobilo, že Ingo dočasne stratil schopnosť diaľkového nazerania, kým sa zemské pole nevrátilo do pôvodného stavu.

https://www.youtube.com/watch?v=9l6VPpDublg
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12081299/

Vidím to tak, že ak je Persingerova teória správna a chceš technicky/mechanicky "vidieť" astrál, potrebuješ zariadenie, ktoré dokáže prečítať informácie obsiahnuté v zemskom geomagnetickom poli, vyextrahovať z nich požadované dáta a previesť na rozumný formát, ktorému by si dokázal rozumieť.
Používateľov profilový obrázok
TheDreamingDead
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 201
Dátum registrácie: Ut Apr 21, 2009 15:41
Bydlisko: Bratislava

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa TheDreamingDead »

DreamChanger, v odpovedi zasmerujem niekde podobne ako Pjotrik. Nie je vstúpením do "duchovných svetov" aj to, že sa pobyt v nich odzrkadľuje na našom tele a tieto zmeny sú pozorovateľné, aj merateľné? Raz je to menej nápadne, raz nápadnejšie.

Taktiež je však dôležitá otázka toho, ako definujeme duchovno, o ktorom je reč.

Pre mňa sme v duchovnom svete neustále a obklopuje nás, pretože to, čo nazývam duchovno preniká všetkým a je všetkým - je to súcno. Každý to však vníma subjektívne a na popisoch sa jednotlivci možno nie vždy vo všetkom zhodnú asi tak, ako je tábor ľudí, čo tyrkysovú považuje za zelenú a ďalší za modrú... a potom sú tí, čo to označia za tyrkysovú a pre farboslepých to je hnedá.
Práve subjektívnosť skúsenosti je podľa mňa podstatná - každá skúsenosť s duchovnom obdarováva v prvom rade toho, kto ho zažíva/všimne si ho. On to obdarovanie môže posúvať ďalej v prvom rade zmenou seba samého. Svoju skúsenosť môže sprostredkovať ďalej v prvom rade vnútornou zmenou, a že bude jednať so svetom z tejto novej premeny. Pre tých, ktorí neprenikajú doňho hlbšie prežívaním/nevšímajú si ho sú ťažko zrozumiteľné oblasti ktoré nezažili a berú si z opisu vlastnú interpretáciu, ktorá je občas veľmi vzdialená tomu, "čo chcel básnik povedať" (je determinovaná ich vlastnými dovtedajšími zážitkami: viď. napr. reakciu "otrokov" v Podobenstve o jaskyni od Platóna). Ale pointa kontaktu s duchovnom/súcnom je vnútorná premenaa konanie z premeny a to sa deje aj kontaktom s každodennou fyzickou realitou (ktorá je pre mňa súčasť súcna/duchovna a nie málo významná...).
Používateľov profilový obrázok
DreamChanger
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So Júl 14, 2012 1:45

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa DreamChanger »

Pjiotrik, ďakujem za linky. Rozumiem tak na 60% :lol: ale je to niečo na čo som myslel. Proste matematicky, racionálne nahliadnuť do duchovna / sveta ktorý nepoznáme.

Z vašich reakcií som si ale uvedomil že duchovno je dosť subjektívna vec a tiež že v tom sám nemám celkom jasno.

Ale aby som odpovedal na otázku od WhiteWolfSix, tak duchovný svet považujem za niečo vzdialené tomuto nášmu i keď si myslím že je to vzájomne prepojené. To čo vidím, môžem ohmatať, počuť je niečo samozrejme materiálne ako aj telo, ale ako človek mám v sebe istú duchovnosť, niečo čo mi dovoľuje uvedomovať si sám seba, tvoriť alebo už len existovať ( tom prípade v sebe majú istú duchovnosť všetky živé bytosti). Duchovno je teda aj v tomto svete ale skrze život.

Ak ale chcem definovať duchovno nejak špecifickejšie tak pre mňa má hlavne tieto prvky:
- je tajomné/nepoznané
- má veľa premenných (subjektívne zážitky, ktoré sa tiež môžu/nemusia objaviť)
- niečo čo mám na dosah ruky no napriek tomu to nemôžem pocítiť zmyslami v tomto svete

A tiež neviem či je možné to všetko spájať do jedného slova. Možno existuje duchovno ktoré sa dá objaviť, pochopiť racionálne, vypočítať, zmerať, vidieť. A možno existuje duchovno ktoré už je mimo tieto veci. :)
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa Pali »

Ahoj DreamChanger,

Z tvojej definície "duchovna" som sa dočítal že tam možno máš protiklad.

Napísal si že duchovno je podľa teba "tajomné/nepoznané".
Neviem ako to naozaj v sebe máš, ale ak je toto nejaká viera/očakávanie, bude asi ovplyvňovať tvoje vnímanie.
Obvykle naše viery a očakávania ovplyvňujú naše vnímanie - obvykle si ich vedome (či menej vedome) snažíme udržiavať/potvrdovať.

A teda ak to je v tebe ako viera/očakávanie, tak sa snažíš preskúmať a objaviť niečo, čo je podľa tvojej definície tajomné/nepoznané.
Ak by si našiel nejaké odpovede, odporovalo by to s takouto vierou tvojmu očakávaniu. A teda by si nájdené odpovede v takomto prípade pravdepodobne prehliadol, alebo by si ich vedome zamietol z nejakého pseudo-logického dôvodu.
Používateľov profilový obrázok
DreamChanger
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So Júl 14, 2012 1:45

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa DreamChanger »

Nemyslím si žeby som v duchovných veciach hľadal tajomno za každú cenu. Záhada je niečo nepoznané a teda viem si to definovať. Ak rozumom pochopím princípy fungovania duchovného sveta a teda aj ovplyvňovanie toho nášho, môžem povedať že už to nie je niečo tajomné. :)
Používateľov profilový obrázok
Azizi
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: St Sep 06, 2006 1:00

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa Azizi »

Skúsim vyjadriť aj svoj názor k téme. Všetko, čo ľudia označujú za "nadprirodzené, magické, príp. duchovné (aj keď osobne by som toto slovo v tomto prípade nepoužila)..." buď existuje alebo neexistuje. Ak to neexistuje, tak v našom výklade tých vecí zohráva rolu len viera, či zlá interpretácia človekom. Ak to existuje, znamená to, že je to niečo tak skutočné ako obyčajný dom, slnko, či blesk (ktorý tiež ľudia v minulosti pokladali za niečo nadprirodzené). Len ľudia zatiaľ nie sú na tak vysokej úrovni pochopiť to, vedecky dokázať, či vnímať dosiaľ známymi zmyslami. To je aj jeden z dôvodov, prečo nemám rada, keď ľudia a priori odmietajú existenciu niečoho, čo dosiaľ len nebolo vedecky dokázané (ale ani vyvrátené). Akoby mali pocit, že sme už zhltli celú múdrosť sveta. A to je myslím veľký omyl a je toho ešte mnoho čo objavovať.
guide
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Ut Okt 21, 2014 13:38

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa guide »

V prvom rade treba podotknut, ze ako "nadprirodzene" sa tieto skutocnosti javia iba z pohladu cloveka, ktory si ich nie je schopny vysvetlit. V skutocnosti su tieto javy uplne prirodzene a dovolil by som si dokonca podotknut, ze su skutocnejsie ako napr. ten tebou spominany dom. Pretoze tieto "nadprirodzene" javy su plnohodnotnou sucastou existencie, kdezto hrubohmotna hmota je len projekciou mysle.
Ono je to potom este trochu komplikovanejsie, kedze ludia povazuju vo vseobecnosti za nadprirodzene dokonca aj jemnohomotne svety, o duchovnych sferach ani nehovoriac.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Je duchovno duchovnom?

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Guide, neobmedzoval by som duchovno len na to, čo považujeme za nadprirodzené. Bolo by fajn najskôr zadefinovať čo pod pojmom duchovno rozumieme, inak si každý bude pod tým slovom vysvetľovať niečo iné. :wink:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Napísať odpoveď