Alpha a Theta meditace

Čo sa inde nevošlo

Moderátor: Moderátori

Jacqueline
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St Feb 13, 2008 21:21

Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa Jacqueline »

Rozhodla jsem se po dlouhé době opět postrašit zdejší osazenstvo fóra svou přítomností a zvědavými otázkami, takže tímto zase jednou zdravím :twisted:
Nedávno jsem u brainwave technologií narazila na termín alpha a theta meditace. Až do této doby jsem považovala meditaci zkrátka za... meditaci a s tímto v mysli jsem také brainwave technologii pro její navození hledala (no, hledala...spíš mě tak ze zájmu napadlo podívat se po ní), proto mě nabídka dvou odlišných "technologií" poněkud překvapila, obzvlášť když jde (nebo mně se alespoň zdá že jde) o dva velmi odlišné stavy mozku.
Nemáte někdo alespoň teoretickou myšlenku, nebo ještě lépe osobní zkušenost, jak a v čem se liší (chápu že v účinku na mozkové vlny, ale myslím prožitkově, přínosně)? Co můžu od poslechu jedné nebo druhé nahrávky očekávat? Navazují na sebe a jsou na sobě nějakým způsobem závislé, nebo jsou to odlišné, jen podobně pojmenované techniky, z nichž každá operuje ve své vlastní hladině a přináší jiné účinky? Je theta meditace něco jako vyšší dívčí, pro kterou je třeba nejdříve zvládnout alphu? Je možné, že by obě (jedna, žádná) vedly k transu?
Chápu, že to jsou trochu trapné a směšné dotazy, ale vrtá mi to hlavou a informace zatím získané si nějak nedokáži pořádně spojit (to bude tím horkem :oops: )

(Dodatečně ještě dodám, pročpak se vlastně vůbec tak hrozně vyptávám - Začínám se poohlížet po všemožných zajímavých technologiích (Hemi-Sync včetně), něco málo mám už doma, ale mám pocit, že mi stále nepřináší kýžený účinek, vlastně by se dalo říct skoro nic - mám pořád pocit, že jsem přeskočila nějaký základní článek, že mi chybí nějaká základní dovednost potřebná k dosažení lepších výsledků v osobnostním rozvoji (panebože, to zní tak hrozně strojeně :lol: ), a tím pádem mě napadlo, že by to mohla být právě ta dovednost "pořádné" meditace. Zjistila jsem totiž, že s tou svou slavnou schopností meditovat, kterou jsem se mohla alespoň pro sebe pyšnit, to totiž nebude až tak moc horké a meditačního potencionálu jsem si možná tak jen "lízla" ... zatlačit to ego a přiznat si to dalo snad největší fušku :lol: )
Někteří lidé tvrdí, že změna je život, ale ve skutečnosti znamená jen to, že se stalo něco, co jsme si přáli ze všeho nejméně... Kathleen Kelly
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Myslím si, že nie je podstatné v ktorej hladine (alfa či theta) robíš meditácie.

Čo sa týka využitia niektorých technológií, môžem za Hemi-Sync povedať, že aj napriek tomu, že táto technológia je jednoduchá, jej aplikovanie pre samoukov až také jednoduché nie je. Je to z toho dôvodu, že je to systém založený na postupnom budovaní zručností, ktoré má bežne jednotlivec tendenciu preskakovať v domnení, že to má už zvládnuté. Potom sa trápi s drobnosťami a nevie sa pohnúť z miesta. A ako v každom systéme, aj tu nastáva množstvo situácií, ktoré majú síce jednoduché riešenia, no samouk ponechaný sám na seba ich musí objavovať ako povestnú Ameriku. Výstižne o tom píše emčo vo svojom príspevku na ANNWIN fóre po absolvovaní Prechodu bránou.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
RedHawk
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 650
Dátum registrácie: Ne Júl 10, 2005 21:56

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa RedHawk »

Mam AVS system (audio vizualny system alebo inak psychowalkman)

Pri pouziti alfa hladiny mam skor kreativne napady,
Pri theta skor pridem krieseniu.

Tot prakticke skusenosti.

Ososbne nerad rozdelujem meditaciu na hladiny, pretoze v meditacii kolises a vlastne podla EEg zaznamu pri meditacii sa mi menila frekvencia kazdu 15-20 sekundu. Osobne jedina vec ktora mi nezabera je brainwave generator (PC verzia)

Najsilnejsi ucinok ma zivy bubon, :)
Jacqueline
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St Feb 13, 2008 21:21

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa Jacqueline »

RH: Obě dvě meditace tedy slouží spíše k řešení problémů a zamýšlení? Používáš je i k přechodu k jiným stavům vědomí, nebo spíše jako oddech? Pardon za zvědavost :) A s tím bubnem máš zajisté pravdu, bohužel nikoho ochotného bubnovati ve svém okolí nemám a nahrávky na mě osobně žádný účinek nemají.. :oops:

WW6: Děkuji za radu. Myslím si, že plně chápu, na co narážíš - vidím to na sobě, nějaké ty "mezery ve vzdělání" :grin: A rozhodně se nebudu hádat o tom, že s kurzem nebo někým zkušenějším by byl pokrok jistě rychlejší a kvalitnější. Chápu, že hledat někde na internetu studnici moudrosti ohledně BW technologií bohužel asi pořádně nemohu - Nevíš ale i tak například o nějaké článcích či knihách, které by na tuto problematiku alespoň trochu nahlížely? Nebo nemáš osobně nějaký tip, doporučení, kudy by se tak měl ubírat naprostý začátečník (doufám, že tě dotazem neurazím - samozřejmě nechci žádné know-how, ale spíš jen jestli náhodou neznáš nějaké ty začátečnické "záseky", kterým je lépe se vyhnout nebo se na ně zaměřit)?
Někteří lidé tvrdí, že změna je život, ale ve skutečnosti znamená jen to, že se stalo něco, co jsme si přáli ze všeho nejméně... Kathleen Kelly
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Jacqueline napísal:Nevíš ale i tak například o nějaké článcích či knihách, které by na tuto problematiku alespoň trochu nahlížely? Nebo nemáš osobně nějaký tip, doporučení, kudy by se tak měl ubírat naprostý začátečník (doufám, že tě dotazem neurazím - samozřejmě nechci žádné know-how, ale spíš jen jestli náhodou neznáš nějaké ty začátečnické "záseky", kterým je lépe se vyhnout nebo se na ně zaměřit)?
To záleží od toho, čo chceš zmenenými stavmi dosiahnuť. Ak sa snažíš o dosiahnutie OBE (AC), tak základné začiatočnícke chyby som spísal v téme Prečo sa mi nedarí astrálne cestovať? V inom prípade musíš jasne formulovať svoj zámer, čo chceš dosiahnuť.

Ak môžem ešte dodať k tej alfe a théte. Plne súhlasím s tým čo napísal RedHawk o nezmyselnosti používania terminológie alfa, beta, theta, delta hladina, pretože okrem alfa hladiny, ktorá je charakteristická obrazovými vnemami, ostatné "hladiny" nie je možné bez použitia EEG identifikovať. Málokto dokáže potvrdiť, že je v thete a nie v alfe či naopak. Aj z tohto dôvodu metóda Roberta Monroea toto rozdeľovanie nepoužíva.

P.S.: Základné zvukové vzorce používané v technológii Hemi-Sync obsahujú zväčša theta frekvencie.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Jacqueline
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St Feb 13, 2008 21:21

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa Jacqueline »

WW6: Odeslala jsem ti soukromou zprávu... byl to offtopic a navíc se necítím vyloženě na veřejné rozpitvávání. Doufám, že se nebudeš zlobit... :oops:
Někteří lidé tvrdí, že změna je život, ale ve skutečnosti znamená jen to, že se stalo něco, co jsme si přáli ze všeho nejméně... Kathleen Kelly
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

V pohode, prečítal som si a odpovedal. :grin:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
RedHawk
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 650
Dátum registrácie: Ne Júl 10, 2005 21:56

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa RedHawk »

Jacqueline napísal:RH: Obě dvě meditace tedy slouží spíše k řešení problémů a zamýšlení? Používáš je i k přechodu k jiným stavům vědomí, nebo spíše jako oddech? Pardon za zvědavost :) A s tím bubnem máš zajisté pravdu, bohužel nikoho ochotného bubnovati ve svém okolí nemám a nahrávky na mě osobně žádný účinek nemají.. :oops:
meditacia nesluzi na prechod :) je to navodenie ineho stavu vedomia, vycistenie a podobne. Je istym sposobom nutna k prechodu ale nie vzdy (Vyjnimkou je mnapr. samanizmus)

Osobne meditaciu v poslednom case flakam, skor meditujem vo vani a to systemom zametania zbytocnych napadov (neriesim len hodnotim ci ano alebo nie) a nasledne vyprazdnim hlavu.

A ako napisal ww6 ako rozlisis (bez predosleho otestovania v akej si hladine) dalsia vec cielom meditacie nie je nieco dosiahnut ale nieco zmenit (sorry ale nenapadol ma vhodnejsi terminus technicus)
Meditacia je nastroj, ktory pomaha usmernit vlastne myslienky, vedlajsim produktom je uvolnenie "paranormalnych" zazitkov
Jacqueline
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St Feb 13, 2008 21:21

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa Jacqueline »

RedHawk: Děkuji za upřesnění. Občas mám ze všech těch různých informací z různých zdrojů guláš :) Takže děkuji za zkušenost a upřesnění :wink:
Někteří lidé tvrdí, že změna je život, ale ve skutečnosti znamená jen to, že se stalo něco, co jsme si přáli ze všeho nejméně... Kathleen Kelly
RedHawk
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 650
Dátum registrácie: Ne Júl 10, 2005 21:56

Re: Alpha a Theta meditace

Príspevok od používateľa RedHawk »

Jacq, problem je casto v zdrojoch. Vela autorov knih, clankov ci "navodov" s tym nema ziadne skusenosti ale vedia to pekne podat.
°) dufam ze ti nase nazory aspon na nieco budu a ze ta nezmatu este viac
Napísať odpoveď