Binaural Beats

Potrebujete radu o LD, neviete ako začať? Toto je to správne fórum na položenie vašej otázky.

Moderátor: Moderátori

Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

V gnaural ti nič nebráni pridať si obje do nahrávky. Dokonca tam je aj "rain" a "water drops" v ktorých sa skrývajú izochronické/monaurálne tóny.
Z toho čo som si ja našiel, som pochopil že izochronické/monaurálne tóny majú výhodu, že sa dajú počúvať aj bez slúchadiel. Nevýhodu majú takú, že nesynchronizujú obe mozgové hemisféry. Nastavujú mozog na istú frekvenciu, ale práve tá synchronizácia sa dostaví až pri cielenom akte meditácie počas tých izochronických tónov. Meditácia je vtedy oveľa ľahšia.
Naproti tomu binaural robí vždy aj synchronizáciu elektrickej/mozgovej aktivity hemisfér a dostáva človeka akoby automaticky do meditatívneho stavu aj bez toho aby sa namáhal.
Avšak dodávam že bez úmyslu sú všetky aktivity mozgu veľmi povrchné a oveľa menej efektívne ako keď sa pridá k počúvaniu tónov úmysel seba-zdokonaľovania a seba-spoznávania.

Prirovnal by som počúvanie podobných nahrávok bez a s meditáciou (odporúčal by som pozorovanie dychu alebo pocitov v tele, prípadne vyprázdňovanie mysle a nezaujaté pozorovanie akýchkoľvek náhodných myšlienok) k jazdeniu na detskej trojkolke verzus jazdenie na dospeláckom bicykli. Veľký bicykel má najskôr pomocné kolieska aby človek nespadol a pohodlne sa mohol viezť. Ide to jednoznačne ďalej a rýchlejšie ako trojkolka.
Potom keď človek dozreje, zistí že môže ešte viac pridať, pričom tie pomocné kolieska sú práve tie binaural/isochronické tóny. V istom momente však prerastieme tie kolieska a dostaneme k dispozícii namakaný cestný bicykel. A postupom času zistíme že sme schopní lietať a zabudneme na akékoľvek metaforické pomôcky ... jednoducho sa vedomie oslobodí a spozná svoju podstatu, ktorá je bezhraničná.
Vtedy človek pochopí kým a čím je, prečo je a kam smeruje.

... môže to trvať roky ale je to cesta ktorou všetci z nás skôr či neskôr (v tomto alebo inom živote) aj tak pôjdu. Ak sa teda niekto cíti byť pripravený, nie je dôvod otáľať.
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

Našiel som tento programík, ktorým sa dajú analyzovať binaural nahrávky:
http://uazu.net/bavsa/

Treba si prečítať návod aby sa to dalo používať. Ak bude záujem, môžem zhrnúť základné kroky k používaniu.

Analyzoval som nejaké hemi-sync nahrávky, ako aj iné konkurenčné produkty a všimol som si že mixujú radi gamma, theta, alpha aj gamma frekvencie.
Prevažne používajú tóny do 500 hz base frekvencie. Obzvlášť obľúbené sú, zdá sa, 100 a 300 hz... ale ako som písal, záleží od individuálneho vkusu a efektu na poslucháča.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

ahoj mňa by to celkom zaujímalo :) ps . mne to inak spustí len v ms-dos boxe a potom po stlačení enter sa to vypne a koniec
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

nemá to problém s Hemi-Sync ? lebo pokiaľ viem tak v tých nahrávkach hra súčasne niekoľko vrstiev frekvencií tak aby pôsobili na rôzne vrstvy mozgu , dokáže ten program zanalyzovať všetky tie vrstvy ?
a tie gamma sú v jednej nahrávke spolu s alpha a theta ? nieje to moc veľký frekvenčný skok na 35 - 45 min nahrávku ?
Naposledy upravil/-a reincarnate v Ne Aug 25, 2013 8:39, upravené celkom 3 krát.
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

Veď práve o to ide - vidieť rôzne beaty na rôznych frekvenciách. Je to tam dobre vidieť.

Zistil som že má limit na zisťovanie beatu v nastaveniach 0.003 hz. Avšak neviem či vo vyhodnotení to nie je znova skreslené a presnosť je ukazovaná aj tak len na 2 desatinné miesta.
- pri theta (medzi 3.6-3.9 viacero tónov zakomponovaných v hemi sync F10 a F12 nahrávkach). Podľa Campbella vraj treba skúšať individuálne, ktoré nastavenie na presnosť 2-3 desatinných miest je vyhovujúce ... preto ma zaujala tá presnosť.

A čo sa týka základnej frekvencie (výška tónu), tú asi rozpoznáva na +-0.5-1 hz presne. Ale tá nie je až taká podstatná.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

a inak čo si myslíš o tomto videu, nieje to blbosť že tam chalan kreslí každých pár min. rampy z frekvencie na frekvenciu ?
http://youtu.be/TIQzyvIPpHc?t=3m29s
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

Môj dojem z toho videa nebol veľmi pozitívny.
Chalan s tými rampami podľa mňa robí možno zmysluplnú vec, ak chce zostať pri vedomí. Avšak jeho meditácii to asi moc neprilepší.

V základnom schedule v gnaural za účelom nezaspania dal také malé skoky - to má asi lepší efekt. Rampy typka vo videu by som dával na stredný až vysoký alpha beat za účelom pozornosti pri štúdiu, čítaní, ...

Celkovo som u neho videl potenciál na zlepšenie v mnohom - nechápem prečo by si niekto dával pink noise do nahrávky s hudbou a nechápem prečo generoval pink noise v audacity a nie v gnaural po nastavení dobrého balansu hlasitosti v gnaural. Pokiaľ viem (a netvrdím že viem všetko najlepšie), používa sa pink noise na odrušenie zvukov prostredia, pričom ho má náš mozog tendenciu po čase ignorovať. Takže pri meditácii nepôsobí rušivo. Taktiež vieš wav súbory pridať do gnaural a spraviť všetkým trackom separátne, alebo spoločne fade in/out.
A to, že si nevie zapnúť zobrazovanie prípon v exploreri mi tiež nedalo dobrý dojem z odbornosti toho človeka.

Ale to je len môj názor ... treba si vyskúšať aj také rampy. Možno zistíš že ti to vyhovuje na meditáciu.

Ohľadom toho programu bavsa ti dnes tuto niečo napíšem .. len sa musím už ísť naraňajkovať lebo zasa neúmyselne chudnem ;)
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

:D ok diki potom napíš okolo toho bavsa , aj keď neviem prečo ale mne sa to nejak nechce spustiť neviem či to je len na win xp alebo čo
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

1. Stiahni si program z linku dolu a rozbaľ archív:
http://uazu.net/bavsa/

2. stiahni si program na konvertovanie MP3/FLAC do WAV. Program „bavsa“ pracuje len s WAV súbormi. Ja odporúčam http://www.freac.org/ .

3. WAV súbor s binaurálnym tónom presunieme/skopírujeme do složky programu „bavsa“ .

4. V zložke programu „bavsa“ vyhľadáme bavsa.exe a spustíme ho. Program automaticky hľadá prvý WAV súbor ktorý nájde (asi podľa abecedy) a začne vytvárať súbor s údajmi analýzy. Súbor sa bude volať rovnako ako nahrávka WAV, ktorú analyzujeme, až na príponu ktorá je „xy.BAV“.

5. Po otvorení príkazového riadku a spustení programu bavsa.exe s prepínačom „–h“ ako HELP sa nám ukážu možnosti nastavenia.
d:\Downloads\bavsa>bavsa.exe -h
_____________________________________________________________________________
bavsa version 1.0.1
Usage: bavsa [-f <start>-<end>/<step>] [-t <window-dur-secs>/<step>]
[-r <sampling-rate>] [<files...>]

Default is '-f 0-1500/0.1 -t 7/5 -r 44100', i.e. frequency range 0 to 1500Hz,
in steps of 0.1Hz, analysis window of duration 7 seconds, stepping forwards
5 seconds at a time, and expecting a WAV file sampled at 44100Hz.

If no files are listed, all WAV files in the *program* directory are
analysed; this is for the benefit of Windows users.

Press <RETURN> to continue:
d:\Downloads\bavsa>
_____________________________________________________________________________
Predvolené nastavenia analýzy sú '-f 0-1500/0.1 -t 7/5 -r 44100', čo znamená:
- rozsah frekvencie, kde sa hľadá binaurálny tón 0-1500 hz
- presnosť zisteného binaurálneho tónu 0.1 hz, pričom autor uvádza pri tomto rozlýšení odchýlku 200%. Teda +-0.2.
- analyzujú sa úseky dlhé 7 sekúnd a skoky v čase, ktoré budú zobrazené sú v 5 sekundových intervaloch
- očakáva sa WAV súbor s 44100hz
Takže ak chcem dať analyzovať ja súbor "binaural.wav" presnejšie/detailnejšie, zadám:

bavsa.exe -f 0-800/0.003 -t 2/1 binaural.wav

6. Na zrýchlenie skenovania sa dá nastaviť rozsah 0-800 hz alebo menej. Hemi-sync nahrávky majú obvykle do 600 hz. Vyššie tóny sú menej príjemné uchu poslucháča. Vraj ženy obľubujú vyššie tóny okolo 500 hz, pričom muži skôr nižšie do 300 hz. Taktiež sa dá pozmeniť v 7/5, 7-ička na menej alebo 5 na viac.

7. U analýzy gamma nahrávok som si všimol že potrebujem zmeniť 7/5 na 1/1 aby som videl lepšie čo sa tam deje – záleží od druhu a autora nahrávky, ale niektoré boli tak komplexné že interval skenovania 7s nebol dostatočne prehľadný, a teda som nevidel to čo som vidieť chcel.

8. Následne spustíme program „bavsa-view.exe“ – ten znova hľadá súbory s príponou BAV v zložke kde sa nachádza a automaticky ich načíta.

9. ovládanie programu bavsa-view.exe, ako aj bavsa.exe je popísané v angličtine v „readme.txt“ tu preklad:

Ľavý klik s myšou: opätovné vycentrovanie a zväčšenie
Pravý klik s myšou: opätovné vycentrovanie a zmenšenie

Stredný klik s myšou: opätovné vycentrovanie

Šípky klávesnice: Posúvanie displeja
Z,X: priblížiť/oddialiť
PgUp,PgDn: posun v čase dopredu/dozadu
Space,BackSp: posun v čase dopredu/dozadu

1,2,3,4,5,6,7,8,9,0: Výber rôznych kontrastov dát analýzy na displeji
-,=,+: Zvýšenie alebo zníženie kontrastu v menších krokoch

G,H,J,K,L: Zmena sklonu znázornených vrcholov. 'J' Ukazuje pohľad z hora, ktorý je najlepší, ak sa snažíme zmerať myškou údaje v danom mieste displeja.
[,]: Zmena vybraného súboru predchádzajúci/ďalší

Esc,Q: Quit

10. Teraz už len stačí pohrať sa v programe bavsa-view.exe, tak aby sme našli v čase bod, kedy sa zapli binaurálne tóny. Tieto môžeme rôznymi spôsobmi cez kontrast a sklon vrchov zvýrazniť a následne prepnúť do sklonu vrchov „J“ a ísť kurzorom myšky nad miesto, v ktorom sa podľa nás nachádza tón. Ten tón bude svetlejší od okolia a bude ho pravdepodobne ľahké identifikovať.

11. Vysvetlivky znázornených údajov v programe bavsa-view.exe

<základná nosná frekvencia><znamienko><binaurálny pulz>/<amplitúda>

Na príklade: 200+10/1.5
Toto znamená že nosná frekvencia má 200Hz a binaurálny tón je 10 Hz. Toto vlastne korešponduje s tónom 195hz do jedného ucha a 205 hz do druhého ucha.
Údaj 1.5 je amplitúda vyjadrená ako percento celej škály hlasitosti zvuku – takže 100 by znamenalo maximálnu amplitúdu. Väčšina binaurálnych tónov má okolo 1% - teda údaj okolo 1.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

mne ten program v MS-DOS zoskenuje WAV a potom to skončí , to isté aj ten druhý EXE bavsaview
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

Ahoj Reincarnate,

AK ti naozaj zoskenuje WAV, tak by si tam mal mať súbor s rovnakým názvom a príponou BAV.
Máš ho tam?

Inak ti odporúčam základnú analýzu - otvor si CMD v pracovnej zložke bavsa.exe a spusti ho - či ti naozaj skenuje, alebo či ti nevypíše nejakú chybu. Ja som z audition exportol WAV a nepáčilo sa mu niečo, tak som to ešte raz skonvertoval z mp3 do WAV v tom programe freac a pekne to zbehlo v bavsa.
Ten bavsa-view.exe ti musí ísť, ak tam máš súbor s analýzou, ktorý má priponu .BAV - takže je predpokladám že ti žiadna analýza na tvojom WAV súbore nezbehla.

Mal by si venovať viac pozornosti tomu čo to tam píše - potom by si sa možno nemusel pýtať... neni kritika, len pozorovanie. Ja ti vždy rád pomôžem.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

teraz som spustil bavsa-view a mi naskočil graf na dané WAV ale nemal som tam taký ten panel nastavení ako majú napr. na youtube ukážkach z toho softu
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 257
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa Pali »

Super! .. tak sa nakoniec podarilo.
Neviem čo presne myslíš s tým youtube, ale v dolnej časti máš tie čísielka ktoré ťa zaujímajú.


11. Vysvetlivky znázornených údajov v programe bavsa-view.exe

<základná nosná frekvencia><znamienko><binaurálny pulz>/<amplitúda>

Na príklade: 200+10/1.5
Toto znamená že nosná frekvencia má 200Hz a binaurálny tón je 10 Hz. Toto vlastne korešponduje s tónom 195hz do jedného ucha a 205 hz do druhého ucha.
Údaj 1.5 je amplitúda vyjadrená ako percento celej škály hlasitosti zvuku – takže 100 by znamenalo maximálnu amplitúdu. Väčšina binaurálnych tónov má okolo 1% - teda údaj okolo 1.
reincarnate
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 140
Dátum registrácie: So Sep 01, 2012 21:47

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa reincarnate »

aha diki moc :) otestujem hemi-sync dnes
seldoooo
Návštevník
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ut Aug 27, 2013 10:36

Re: Binaural Beats

Príspevok od používateľa seldoooo »

Ahojte :)

Chcel by som sa Vás opýtať či nemáte náhodou preklad manuálu k Discovery 1 wave 5 sleep a potom samozrejme aj pre ostatné vlnky :)
Díííkes :)
Napísať odpoveď