Šamanizmus, neošamanizmus, religionistika a iné...

Moderátori: RedHawk, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Príspevok od používateľa dr.Katz »

Já vím Wolfe, já taky netvrdím že se tak stanu šamanem. Jde mi o to, že když někdo marně dlouho usiluje o jakýkoliv zážitek jiné reality a nedaří se to, tak si to může zkusit např. se šalvějí. Takový zážitek pak může člověka motivovat k dalšímu postupu vpřed, protože si to zkusil a ví, že "tam" skutečně něco je, že to nejsou výmysly ale fakt. Šalvěj není návyková a zážitek trvá jenom pár minut a bohatě vystačí na dlouho.


Edit ww6: Táto diskusia bola na žiadosť ibbetu oddelená od témy Salvia divinorum.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Katzi, ja som len zareagoval na Tvoj tendenčne ladený príspevok, z ktorého môže nezainteresovanému čitateľovi vyjsť aj toto:
Ak sa chcete stať šamanom a neplatiť za predražené neošamanské kurzy, zaobstarajte si šalviu, jej nesmierne silné psychoaktívne účinky to zaručia.

Ak by si chcel naozaj napísať len to, čo si napísal ako reakciu na môj príspevok, zdržal by si sa naozaj neopodstatnených častí Tvojho pôvodného príspevku.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa dr.Katz »

Možná že na ty kurzy chodí i lidé, kteří se nechtějí stát šamany, ale chtějí mít pouze zážitek "jiné reality". Já sám mezi ně patřím, i když nikam nechodím a raději používám "zkratky". To, že jsou ty kurzy předražené a že mají nulový efekt jsem si vymyslel abych Tě vydráždil k reakci. Nevím kolik stojí a věřím tomu, že se tam dá i leccos zažít, ale stejně si myslím, že o pravý šamanismus se nejedná, ten je spjat s kulturním prostředím lovecko-sběračských kmenů kdesi v divočině a s dlouhou tradicí a iniciací atd. Neošamanismus jen používá některé jeho prvky.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Je mi jasné, že si sa snažil provokovať, len mi nie je celkom jasné (netvrdím, že netuším) čo si chcel dosiahnuť. A čo sa týka pravého či nepravého šamanizmu, to je tiež len také nikam nevedúce označovanie.

Ja nehovorím o pravom šamanizme, skôr používam termín tradičný šamanizmus, ktorý vychádza z kultúrnej tradície kmeňových národov. Mimochodom, aj šamanizmus v Tuve (a nielen), kde má svoje tradičné korene, takmer vymizol, resp. priama (nie rodová) línia šamanov vymrela.

A to, či sa používajú všetky alebo len niektoré prvky je tiež diskutabilné a v podstate nič nehovoriace, pretože aj šamani v tradičných šamanských kultúrach nepoužívajú všetky existujúce prvky.

Edit: Pre zážitok inej reality Ti stačí akýkoľvek alkohol, ktorý je bežne dostupný.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa dr.Katz »

P.Brzáková hovoří o tzv. "přenesení šamanismu z lesa do tělocvičny" právě v kontextu snahy M.Harnera o používání některých šamanských prvků v moderní společnosti. Těžko říct, jestli se ještě jedná či nejedná o šamanismus, protože žádná dokonalá definice neexistuje a v různých kulturách se používají různé prvky, nicméně ty základní prvky jsou téměř všude stejné: tříúrovňový svět, pomocní duchové, šamanský kouzelný let, bubnování ap. Ale existují i zde výjimky, např. se někde místo bubnu používá kytara, chřestidla, nebo vůbec nic. A co se týče toho alkoholu, tak jsem četl, že je to taky oblíbený šamanský "rozšiřovač vědomí"...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Hneď mi bolo jasné, že sa ma snažíš ohúriť teóriou okolo religionistiky, ktorú študuješ. :grin: Najzábavnejšie je, že väčšina študentov akéhokoľvek smeru rýchlo príde na to, že páni profesori sú mnohokrát svojimi teóriami príliš vzdialení od reality/praxe. V prípade religionistiky týkajúcej sa šamanizmu, môžem smelo tvrdiť, že sú na ďaleké kilometre vzdialení. :grin: Vieš, šamanovi z Tuvy (ktorého som stretol) je úplne jedno, kde žiješ (či v meste, na dedine, v kmeni), pre neho je podstatné, či vieš komunikovať s duchmi a šamansky pracovať. To len my máme potrebu veci škatulkovať a definovať nálepkami neošamanizmus, nepravý šamanizmus a pod.

Áno, alkohol je bežný prostriedok na navodzovanie zmenených stavov vedomia, tak načo riskovať kupovaním, napr. nelegálnych látok.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Jacqueline
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 91
Dátum registrácie: St Feb 13, 2008 21:21

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa Jacqueline »

(Teda, já mám u alkoholu spíš potíže najít cestu domů, natož tak hledat cestu do jiných světů, jak to funguje...? :D)
Někteří lidé tvrdí, že změna je život, ale ve skutečnosti znamená jen to, že se stalo něco, co jsme si přáli ze všeho nejméně... Kathleen Kelly
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Jacq: Mňa sa nepýtaj :grin: :grin:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa dr.Katz »

Máš recht Wolfe, možná tomu nebudeš věřit, ale už mi ten vědecký přístup k náboženství včetně šamanismu leze krkem. Je mi jasné, že realita je někde jinde, než u nás na katedře a šamanům jsou všichni docenti k smíchu. Nicméně stojí za přečtení celkem obsáhlá kniha rumunského vědce Mircea Eliade "Šamanismus a nejstarší techniky extáze". Zcela zásadní kniha.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

:ok:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
RedHawk
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 650
Dátum registrácie: Ne Júl 10, 2005 21:56

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa RedHawk »

dr.Katz napísal:P.Brzáková hovoří o tzv. "přenesení šamanismu z lesa do tělocvičny"
Hehe problem je v tom ze i ta telocvicna je v prirode :)
A to je najvacsi problem ze sa izolujeme aj myslou nielen stenami :) ;)


PS: nie je to reakcia na Teba ale na tu P.B. a podla dalsich prispevkov je asi profesorka :)
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa dr.Katz »

Pavlína Brzáková sice nesouhlasí s "vynášením" šamanismu z lesa do tělocvičny, ale o šamanismu ví asi dost, protože je antropoložka a mnoho let strávila kdesi na Sibiři studiem tamních kultur, napsala o tom několik knih a několikrát se tam i vracela. Její knihy jsou celkem dostupné a čitelné. Mimo jiné je i šéfredaktorkou časopisu Regenerace.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

dr. Katz: Rovnako aj Michael Harner je antropológ a určite vie toho o šamanizme a šamanoch viac než p. Brzáková, čím sa však nechcem dotknúť akademických znalostí p. Brzákovej. To, že ona nesúhlasí s "vynášaním šamanizmu z lesa do telocvične" (aj keď mestský šamanizmus nie je o telocvičniach) je jej názor, s ktorým však nemusím(e) súhlasiť. :wink:

P.S.: S jej prácou šéfredaktorky časopisu Regenerace toto vôbec nesúvisí, je to vcelku mimo misu.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa dr.Katz »

Chtěl jsem jenom říct, že si svůj názor nevytvořila kdesi v knihovně studiem knih o šamanismu, ale že tam mezi nimi žila a studovala je osobně. Souhlasit s ní však nikdo nemusí, to je každého věc. Jo a té Regeneraci už taky nešéfuje, ale to je jedno.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Salvia divinorum

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

To je v poriadku, tak to má byť. 8-)
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Napísať odpoveď