Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

kammo napísal:Myslis si ze otazka samanizmu je rozhodujucou problematikou v systeme svetonazoru,filozofie a ze nieje potrebne dalej si davat otazky a prekrocit ju,alebo ju beries ako izolovanu vec a zaujimas sa cisto iba onho?
Ja sa nezaoberám šamanizmom kvôli nejakému systému :) Podľa toho čo viem, šamanizmus nie je náboženstvo ani svetonázor, je to metóda priameho kontaktovania sa s duchovným svetom. Šamanizmus sa stal základom všetkých náboženských systémov a tak je niekedy mylne tiež považovaný za náboženstvo.
kammo napísal:Aky je tvoj nazor na nabozenstva,lebo ja si myslim,ze samanske skusenosti su viacmenej veci "technickeho" razu a v konecnom systeme existencie nehraju rozhodujucu ulohu.
Myslím, že som Ti práve odpovedal aj na túto otázku.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ešte jedna vec ma napadla, ktorá by mohla aspoň čiastočne prispieť k objasneniu niektorých odlišností, ktoré sa tu objavili.

Myslím si, že je potrebné rozlišovať pojmy šaman a čarodej. Problém spočíva v nesprávnom preklade slova sorcerer, ktoré je často nesprávne prekladané ako šaman, no v skutočnosti je správny preklad čarodej.

Slovo šaman, má pôvod v sibírskom kmeni Tunguzov, ktorým označovali tých, ktorí vidia v tme. Sibírski šamani používali bubon ako základný nástroj na vstupovanie do šamanského stavu vedomia. Šaman pomáha členom svojho kmeňa liečením, duchovným vedením, prípadne objasňovaním nevysvetliteľných javov v prírode a pod. Šamanovou snahou je udržať harmóniu s prírodou a všetkým živým, pričom za živé považuje aj skaly, hviezdy, slnko či mesiac. Základnými duchovnými spojencami šamana sú duchovia (spirits), ktorí sú našimi predkami. Títo duchovia sú bytosti na vyššej duchovnej úrovni, ktorí sa vrátili späť, aby svojou múdrosťou a súcitom pomáhali v šamanovej úlohe. Tá je orientovaná predovšetkým na členov komunity, v ktorej šaman žije. V dnešnej dobe to môžu byť susedia na sídlisku či dedine. Viac sa o šamanizme možno dočítať v knihách Michaela Harnera.

Slovo čarodej, má pôvod v anglickom slove source, pretože čarodej sa učí získavať silu zo zdrojov základných živlov (oheň, vzduch, zem a voda). Duchovia živlov v sebe obsahujú múdrosť, avšak bez súcitu. Spojenectvo s duchmi živlov je nebezpečné (riziko smrti zo živlov je vždy prítomná) a preto sa z čarodeja stáva bojovník (warrior). Jeho jediným spôsobom prežitia je spraviť si spojenca aj zo smrti. Základným nástrojom vstupovania do zmenených stavov vedomia sú psychotropné látky, ktoré v istej fáze otupia strach zo smrti. Cestu bojovníka prezentuje vo svojich knihách Carlos Castaneda a iní.

Toto je odpoveď pre kammo, prečo o psychotropných látkach neuvažujem. Nie zo strachu zo smrti (za smrťou som vedome cestoval už nespočetne krát), ale preto lebo moja cesta je cesta šamana a nie čarodeja.
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa ibbeta »

od castanedu som co to precital, nehovorim ze tomu verim, ale o duchoch zivlov tam nic doslovne nebolo. pamatam sa na duchov miesta, anorganicke bytosti, flyerov, valivu silu, molekuly vody,odporcov smrti a jaesteneviemco, mozno som len necital dost pozorne :-)
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

ibbeta: Už v jednej z prvých kníh musel bojovať s duchom vody (živel), v ďalšej s duchom vzduchu (živel) atď., je však možné, že sa nevyjadrujem úplne presne, keďže som Castanedu čítal už pred mnohými rokmi.
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bolsomtam »

WhiteWolfSix: clovece nemozem s tebou suhlasit
Mas pravdu ze je dolezite nehadzat do jedneho vreca samanov, liecitelov, alebo castanedovskych bojovnikov. Nemozes vsak tvrdit, ze samani nevyuzivaju pre svoju pracu psychedelika a preto to nerobis ani ty. Vacsina samanov totiz psychedelika pri svojej praci pouziva, to je jasna vec o ktorej nema zmysel polemizovat. Taktiez sibirsky samani vyuzivali muchotravku cervenu, nemozem tvrdit, ze ten kmen, ktorý si spominal.
Dalsia vec - za to ze slovo saman ma sibirsky koren, neznamena to ze koliska samanizmu je na Sibiri.
Co napriklad taka Amazonia, Afrika, Sev. Amerika, cast Azie - tam vsade mas v prevaznej vacsine samanizmus zalozený na hal. rastlinach. Okrem toho ludia zrejme experimentovali s halucinogenmi este za svojej zvieracej minulosti - napr. v Amazonii je druh opic, ktory zeru lianu - tzv. ayahuascu opicej hlavy a maju z toho vizie.
Tak ci tak hlavný rozdiel medzi samanom a carodejníkom, alebo človekom poznania, by som videl vo vymedzení sociálnej role - ako si spominal, saman sluzi svojmo spolocenstvu, ma altruisticke ciele.
Uznavam, ze casto sa pouzivaju namiesto halucinogennov aj metody ako bubnovanie, zrychlenne dychanie, post atd.
Ale nemozes tvrdit, ze kedze ty ides cestou samana, tak ty psychedelika neberies. Mozno je to tak vymedzene v knihach od Michaela Harnera., toho som ja necital a pokial on takto vymedzil slovo saman, tak je to len "saman v pojati M. Harnera" a nie saman vseobecne.
Tolko moj nazor
je to jedno
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Toto rozdelenie som sem dal preto, lebo mám dojem, že veľká časť vašej argumentácie sa opierala o Castanedu a teda o cestu čarodejov a nie šamanov. Samozrejme, že si nemyslím, že šamanizmus je len sibírsky, prečítaj si moje :arrow: príspevky o šamanizme.

Btw., Harner (Foundation for Shamanic Studies) bol zasvätený juhoamerickým šamanom z kmeňa Jívaró, ktorý tiež používal halucinogény. Harner dokonca napísal knihu o halucinogénoch Hallucinogens and Shamanism, no po čase opustil použitie halucinogénov pre ich silné negatíva.
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Co su to silne negativa?Podla mna je to "iba" nezvladnutie stavu.Si pred niecim,co neberie ohlad na tvoju psychiku,doslova si vrhnuty do viru a rozpustas sa v tom....je uz len na osobnosti ako to zvladne,ale zit s tym naplno a v dnesnej dobe si neviem predstavit.Takto nekompromisne asi neposobi ziadna ina technyka navodzovania zmenenych stavov,preto tvrdim ze to je jedinecny nastroj.V tomto/halucinacnom/ svete nema miesto zle a dobre,ja a ono....pri rozpusteni ega je vsetko jednota a vsetko je bez privlastkov.Nezazil som to,ale verim ze byt v tom je pre cloveka velmi tazke a ze sa drzi zubami nechtami zbytkou svojho ja a reality.Aj preto tvrdim,ze neviem ci je to pre cloveka dnesnej doby,ktory chce tuto problematiku rozoberat a studovat a nema sancu v spolocnosti zit ju naplno-je to aj pripad Harnera,alebo kohokolvek ineho.Trosku odvazne slova od niekoho kto sa tomu venuje len okrajovo,ale tak to vydim.
Naposledy upravil/-a kammo v Ne Mar 06, 2005 22:13, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

kammo: Ty sa na halucinogénny zážitok pozeráš len z toho jedného uhla pohľadu, ktory je pre Teba dôležitý - rozpúšťanie ega. To je v poriadku, ale nezabúdaj, že tých pohľadov je viac.

Dokonca aj Castaneda, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o popularizáciu halucinogénneho fenoménu v modernej spoločnosti, sa po čase začal vyhýbať používaniu halucinogénov a považoval ich len za spúšťač procesov (v jeho živote významý spúšťač), ktoré by jeho racionalita nedovolila spustiť.

O Harnerovi vieš príliš málo, aby si mohol vyvodzovať takéto závery.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

ok,viem o nom prilis malo,ale o psychedelickych stavoch som toho precital spustu,a nieco malo som aj zazil a aj preto vyslovujem pochybnosti.Dokonca sam zacinam uvazovat,ze ci tieto spustace zmeneneho vedomia predsa len niesu pre "zasvetenych" a ci niesu vazne zakazanym uzemim.
A o tom egu....rozpustanie ega je hlavny fenomen tychto latok.Chcel by som to skusit,ale je tu podvedomi strach a v tomto stave uz nema zmysel v podstate nic....je to cista existencia...neviem ci sa to da racionalizovat a ci to k niecomu vedie,lebo niesu tam potrebne otazky a potom straca vyznam aj samotny samanizmus a podla mna ostava len vedomie viery v boha...alebo tak nejak-ale to by sme uz boli niekde pri systeme najvyssej viery ako krestanstvo,budhizmus-co je podla mna konecnym cielom.
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Este k tomu nepouzivaniu chemikalii.Aj stavy po inych technikach su vyvolane zmenenym chemizmom mozgu,takze je to v podstate to iste,ale menej dramaticke a dovolim si tvrdit aj ucinne,takze neviem preco to "odmietanie" chemie.
Zvladnutie npr.techniky bubnovania a vyvolania pozadovaneho stavu ja osobne davam/ber to s rezervou/ na uroven zamiesania suchych hub do caju a pozitia.
Naposledy upravil/-a kammo v Ne Mar 06, 2005 22:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Pochybnosti začni vyslovovať keď budeš mať spústu zážitkov a niečo málo prečítané :grin:

Vidím, že si tým čo si si prečítal o halucinogénoch príliš fascinovaný... A čo sa týka rozpúšťania ega, tak to si na veľkom omyle. Halucinogény nie sú zázračnou tabletkou na rozpúšťanie ega. Tieto látky Ti môžu vyradením racionálneho uvažovania prispieť k zrúteniu systému, ktorý si racionalita vybudovala, no aby si si rozpustil ego, na to si musíš zamakať vedome, bez užívania látok. A proces vyradenia racionálneho uvažovania je možné dosiahnúť aj inými spôsobmi. :wink:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: cc

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

kammo napísal:Este k tomu nepouzivaniu chemikalii.Aj stavy po inych technikach su vyvolane zmenenym chemizmom mozgu,takze je to v podstate to iste,ale menej dramaticke a dovolim si tvrdit aj ucinne,takze neviem preco to "odmietanie" chemie.
Ale jaj :grin:, ešte začneš veriť, že Láska je vlastne chémia v mozgu :lol:

Vieš prečo sa na holuby nestrieľa kanónom? Pretože to nie je nutné, aj keď sa to môže zdať byť viac dramatické a môžme tvrdiť, že aj účinné. :grin:
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

No tu fyzicku,surovu sexualnu lasku povazujem iba za chemiu.
Ja mam skusenosti,s malymi davkami a mam tiez respekt pred tym...preto tie pochybnosti/myslel so chemicke spustace,s ktorymi ty skusenosti nemas a preto si dovolujem vyslovit pochybnosti/,niekedy staci mat jeden zazitok a mozes povedat,ze mam skusenost,ktora ma ovplyvnila.
Ano som nimi fascinovany-aj preto sa volaju fantastika a praveze to je jedinecne ze su zazracnou tabletkou na rozpustenie ega,ktore ta moze priviest na psychiatriu.. :grin:
Nehnevaj sa,ale mal by si asi rovnaky nazor.
No ak by ten holub bol 10km daleko,tak by pomohol jedine kanon. :grin:
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Vies co ma zarazilo?...tvoj nazor ze niesu zazracnou tabletkou na rozpustenie ega.Mam pocit ze nemas predstavu o ich ucinkoch.Oni su zazracnou tabletkou na rozpustenie,ale niesu tou zazracnou pilulkou na transformovanie tohto stavu.
50mg psilocybinu,alebo 300 gama LSD rozpusti takmer na poziadanie ego mne,tebe,Harnerovy aj nejakemu bezdomovcovy z ulice.....dosledky uz neberiem do uvahy.
A este,co vlastne povazujes za rozpustenie ega....lebo zase mam pocit,ze si "nerozumieme"
Ak sa mylim tak ma oprav,ale podla mna pri samanskej skusenosti je nejake brutalne rozpustanie ega skor neziaduce-je to strelba na holubov len na 10 metrov :grin: ,inak by si saman nemohol odtial priniest praktycke vysledky.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ako som už nápísal skôr, začni niečo tvrdiť, keď budeš mať viac zážitkov ako prečítaných kníh, pretože potom budeš mať oveľa lepší obraz o tom, čo som hovoril.

Tvoj najväčší súčasný neprieteľ je Tvoja fascinácia halucinogénmim pretože tejto fascinácii podrobuješ všetko svoje chápanie a vnímanie. Už niekoľkokrát som Ti napísal, že je viac pohľadov na vec, než je ten Tvoj pohľad.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Napísať odpoveď