Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bolsomtam »

Hej hej, zda sa mi, ze tu prevlada taky nejaky nazor, ze samanizmus je take nejake prijemne snivanie, kde sa vplyvom bubnovania clovek dostane do nejakych prijemnych stavov vedomia....
Urcite to nie je zle, je to rozhodne fajn relax.
Ale nikto tu nepise o tych pekelnostiach, ktore sidlia na dne v kazdom z nas a ktore sa mozu skoncit velmi zle. A ani o to ze v podstate vacsina samanov, nie je samanom, kvoli tomu ze by to bolo nejak fajn, ale skor kvoli tomu, ze prekonali nejakju vaznu chorobu a dokazali sa sami vyliecit, resp. ze prekonali schizofreniu a stali sa akymisi vyliecenymi sialencami, ktori su uz nad vecu a nehraju ziadnu rolu v socialnych vztahoch.
To je moj nazor
+ ja samozrejme nie som ziadny saman, takze ked vy ano tak to urcite viete niekto lepsie
+ majk: neviem co je to buchta a neviem voci komu si sa citil bezmocny...
+ nikomu neodporucam experimentovat s psychadelikami, hlavne ak mu na niecom zalezi
je to jedno
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Nehovorím, že som šaman, ale o týchto veciach viem trošku viac... :wink:
bolsomtam napísal:Ale nikto tu nepise o tych pekelnostiach, ktore sidlia na dne v kazdom z nas a ktore sa mozu skoncit velmi zle. A ani o to ze v podstate vacsina samanov, nie je samanom, kvoli tomu ze by to bolo nejak fajn, ale skor kvoli tomu, ze prekonali nejakju vaznu chorobu a dokazali sa sami vyliecit, resp. ze prekonali schizofreniu a stali sa akymisi vyliecenymi sialencami, ktori su uz nad vecu a nehraju ziadnu rolu v socialnych vztahoch.
To čo tu popisuješ súvisí s tzv. šamanskou chorobou, kedy vyvolený človek je prostredníctvom ochorenia upozorňovaný na cestu šamana.

V tradičných šamanských kultúrach príde takýto človek za miestnym šamanom, aby mu pomohol zbaviť sa ochorenia. Šaman po zistení, že "pacient" trpí šamanskou chorobou dotyčného osloví s ponukou, že ho zasvätí do tajov šamanizmu. Šamanské ochorenie nemusí byť psychická choroba a teda to vôbec nemusí byť schizofrénia.

V civilizovanej kultúre je to omnoho ťažšie. V prípade, že sa u dotyčného jedná o psychickú formu šamanského ochorenia, je veľmi pravdepodobné, že sa stane psychiatrickým pacientom.

Pred 6 - 7 rokmi som mal telefonát od jednej psychiatričky, ktorá mala o šamanizme aké-také poznanie a s ktorou som sa osobne poznal. Do jej starostlivosti sa dostala pacientka, ktorej "psychotické" zážitky mali silný šamanský náboj. Po vzájomnej dohode mi poslala svoju pacientku, ktorú som chcel šamansky liečiť. Na moje prekvapenie sa pocit psychiatričky potvrdil, pretože som zistil, že "pacientka" trpí šamanským ochorením. Dotyčnú ženu potom stačilo zasvätiť, aby sa jej zmenila kvalita života. Z nezávislého psychiatrického pohľadu sa mohlo stále zdať, že je tzv. hraničný typ osobnosti. Zo širšieho pohľadu sa žena "vyliečila", pretože dlhodobo nevykazovala "psychotické" stavy, ktoré väčšinou rodinu donútili vyhľadať pomoc psychiatra.

Na druhej strane si treba byť vedomý, že nie každý psychiatrický pacient je šaman a nie každý šaman je prípad pre psychiatriu. To by bol veľmi zjednodušujúci pohľad. Aj v tradičných šamanských kultúrach poznali bláznov a vôbec ich nepovažovali za šamanov. Tvrdí sa, že "šaman", ktorý sa nevie sám vrátiť zo šamanskej cesty nie je šaman, ale blázon.
Používateľov profilový obrázok
majk
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Po Jan 26, 2004 9:14
Bydlisko: morava cz

Príspevok od používateľa majk »

bolsomtam:
buchta se rika buchte v ktere je Marjanka, bezmocny jsem nebyl vuci nekomu, ale vuci sam sobe, prepadal me strach, stejne pocity jsem nemel sam, znami co u toho byli ( celkem 5 + 1 co hlidal a nic nebral ) meli strach se postavit a jit ven, nikdo nedokazal definovat presne proc, ja treba z toho ze nekdo vyleze ven, spadne do snehu ( bylo to v zime ) a umrzne tam, druhy mel strach z toho ze se pocura ... Nekolik sekund jsem vnimal jako nekolik hodin, mel jsem zuzene spektrum videni a kdyz nekdo rekl cokoliv tak jsem byl schopny odpovedet za velmi dlouhou dobu nebo sem se smal jak debil protoze to co nekdo rikal se nejak vymykalo tomu stavu v kterem sem byl. Do te akce sem byl ukecan po dlouhe dobe, ted uz sem presvedceny, ze do toho nikdy nepujdu a radsi si pustim na chalupe techno nebo nejaky relax, ktery dokaze uvest taky do zvlastnich stavu nez zrat to svinstvo !!! Ale na druhou stranu jsem to chtel jednou vyzkouset, abych si na to mohl udelat taky vlastni nazor ( v tomto me podporilo psychicky vedomi o tom ze S.Grof sam na sobe zkousel snad stovky techto latek a vsechno prezil a zdokumentoval ) :grin:
Používateľov profilový obrázok
majk
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Po Jan 26, 2004 9:14
Bydlisko: morava cz

Príspevok od používateľa majk »

ww6: akorat me neni jasna jedna vec z Tveho zazitku. Jak je mozne, zes byl behem chvile bubnovani "nekde" na urcitem miste a videl jsi to cos videl zazil to co zazil ? To to bubnovani ma skutecne takovy HUKOT ze si mimo nez bys rekl šššššššvvveeeeeeeeeccccc ? :?:
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

To majk: Podstatou je, aby si sa naučil dostať sa tam kam chceš. Keď sa Ti to prvýkrát podarí, následne je to už ľahšie. Ak sa Ti darí, naučíš sa tam dostávať rýchlo a hladko. Asi tak ako keď si vytváraš REBAL :grin:

Napríklad, spočiatku, keď som pracoval s klientom doma, bubnovala mi manželka. Neskôr, keď som pracoval v kancelárii, som si púšťal bubnovanie z CD. Teraz už nepotrebujem ani to CD, do zmeneného stavu vedomia sa dostávam v okamihu. Myslím si, že mi k tejto schopnosti dopomohla skúsenosť s Hemi-Syncom. 8) :D
Používateľov profilový obrázok
yagge23
Návštevník
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po Feb 28, 2005 10:54

dieta

Príspevok od používateľa yagge23 »

Při užívání psychotropních rostlin pro šamanské účely je prý velmi důležitá dieta, kdy je důležité vyvarovat se jak potravin např: koření,cukru,soli, červeného masa, tak i sexualního kontaktu.
Při porušení této diety je velmi pravděpodobné že substance vůbec nebude fungovat a nebo že "nesdělí" nic ze svého tajemství.
Méte s dietou a popř jakou nějaké osobní zkušenosti?
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Psychotropny samanizmus

Príspevok od používateľa bolsomtam »

Yagge: Ano pokial ta zaujimaju diety nieco je v Knihe Vegetalismo /E. Luna/, inak treba pouzit zdravy rozum a intuiciu, proste pred vzatim halucinogenov je nutny post a co najprazdnejsia hlava

Inak rad by som povedal este tolko, ze vidim ze psychedelikam nie je na tomto fore nikto zo stalych clenov nakloneny. Ja sam mam k tomu myslim dost triezvy pohlad, netreba to precenovat, ale na druhu stranu nechapem ako sa moze niekto tvarit, ze sa tym seriozne zaobera a pritom taketo nieco neabsolvovat. Zda sa mi ze to je klamanie sameho seba, pri bubnovani sa oklamat mozes, ale pokial si das poriadny hribovy trip tak tam to je uz predsa len o niecom inom....
je to jedno
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

bolsomtam napísal:Ja sam mam k tomu myslim dost triezvy pohlad, netreba to precenovat, ale na druhu stranu nechapem ako sa moze niekto tvarit, ze sa tym seriozne zaobera a pritom taketo nieco neabsolvovat.
Aký je to triezvy a aký netriezvy pohľad? :roll:
bolsomtam napísal:Zda sa mi ze to je klamanie sameho seba, pri bubnovani sa oklamat mozes, ale pokial si das poriadny hribovy trip tak tam to je uz predsa len o niecom inom....
Áno, zdá sa Ti. :grin:
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bolsomtam »

:D
je to jedno
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa kammo »

WhiteWolfSix-ako mozes vediet,ze sa mu /bolsomtamovi :-)/ zda,ked nemas vlastnu skusenost?Ja si myslim,ze skor sa to moze zdat tebe,nakolko je to ciste subjektyvny pocit,ktory moze byt autosugesciou alebo neviem akym psychyckym fenomenom,ktory moze a nemusi mat pozadovanu hodnotu.Naproti tomu proste pozitie latky so zjavne preukazatelnym/hystoriou overenym/ vedomie meniacim ucinkom ma skutocnu vypovednu hodnotu a je jedno,ci osobou je saman,alebo neznaly clovek.Skus si hubovy trip,skus s nim popracovat,porovnaj a vyvod zaver.Ako znaleho cloveka ta budem brat ovela vaznejsie.-tymto nechcem znizit tvoje znalosti,bozechran.
Vcera som skusil 1g a ten zazitok mi stale beha po rozume...ma to fakt nieco do seba a znova to vo mne prebudilo vedomie niecoho vyssieho,je to tak prirodzene a zaroven vzdialene od bezneho vnimania,ze sa az zatajuje dych...vazne.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

to kammo a bolsomtam: Tu nejde o problém subjektívneho či nesubjektívneho pocitu. Tu ide o to, že sa snažíš a tiež bolsomtam presvedčiť ostatných, že nepsychedelický trip nie je ono, resp. že je niečo menej. Ja tvrdím, že to, čo si ty (alebo ktokoľvek iný) schopný dosiahnúť len za pomoci chemických látok, môžem ja dosiahnúť bez toho. Je to ako keď postavíš na trať amatéra, ktorý užije doping a profesionála. Je možné, že to nakoniec vyhrá amatér, no za akú cenu? Nie je totiž umenie dosiahnúť silný zmenený stav vedomia (šamanský stav vedomia) za pomoci chemikálií. To dokáže akýkoľvek amatér. A s tou históriou sa zbytočne oháňaš, pretože rovnako dlho, ako sa používajú psychedeliká sa používa aj bubon.

:roll: Darmo chlapci hľadáte niekoho, kto vám tu schváli vaše drogové úlety. :roll:
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bolsomtam »

WhiteWolfSix:Predsa len mi neda zareagovat - ak ty nazyvas nase skusenosti "drogove ulety" potom ja /alebo my/ mozeme povedat, ze tvoje metody su len "infantilne fantazie".
Ale ved hadam uz nie sme mali, tak sa bavme ako rovny s rovnym a taktiez by si sa mal vykaslat na rolu nejakeho vseveduceho ucitela, nechcem povedat farara.

Predsudky su vzdy zvbytocne, ja netvrdim ze psychedelicky zazitok je hodnotnejsi nez vsetko ostatne na svete, ja len pisem o svojich skusenostiach vo fore, ktore sa tym zaobera.
Ak tu taketo veci nechces vidiet napis, resp. zatvor forum.
Ak si myslis, ze psychedlicky zazitok ti nic neda, tak si to over sam na sebe.
Ak mas strach, tak to beriem lebo naozaj je to velky risk.
Ja sam som mal hriby naposledy pred rokom, mam pred tym velky respekt a v najblizsom case neplanujem.
Okrem toho praktikujem aj ine metody: rekapitulacia, dychove cvicenia, LD, takze v pohode, nemam pocit ze v psychadelii su skryte "zazraky zivota".
O dopingu by som asi ale nehovoril, a asi ani ty nie keby si to vyskusal. To ze takmer vsetky samanske kultury su uzko spate s halucinogenmi nie je nahoda.
Kazdy ma vsak pravo na svoju vlastnu cestu.
je to jedno
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bolsomtam »

este jedna vec:
pisal si:
Nie je totiž umenie dosiahnúť silný zmenený stav vedomia (šamanský stav vedomia) za pomoci chemikálií. To dokáže akýkoľvek amatér

Tu sa fakt mylis, lebo poznam mnozstvo ludi, ktory si davali lsd alebo aj hriby , da sa povedat ze to fetovali, ale ziadne samanske stavy z toho veru nemali - haluzili sa nad uplnymi sprostostami. Tadial cesta nevedie.

Pokial si myslis ze tu ide o to, ze metaforicky povedane: "Zatialco ty poctivo slapes na vrchol, my/psychadelici/ sa vezieme na lanovke....", tak takto sa to fakt brat neda :grin:
Asi sa to neda ani moc slovne vysvetlit
je to jedno
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

bolsomtam napísal:ja netvrdim ze psychedelicky zazitok je hodnotnejsi nez vsetko ostatne na svete
Svojimi tvrdeniami si protirečíš, pretože inde si tvrdil niečo iné:
bolsomtam napísal:nechapem ako sa moze niekto tvarit, ze sa tym seriozne zaobera a pritom taketo nieco neabsolvovat. Zda sa mi ze to je klamanie sameho seba, pri bubnovani sa oklamat mozes, ale pokial si das poriadny hribovy trip tak tam to je uz predsa len o niecom inom
Najskôr si v sebe ujasni o čom chceš písať.
bolsomtam napísal:ja len pisem o svojich skusenostiach vo fore, ktore sa tym zaobera.
Tieto vyhlásenia nie sú písaním o svojich skúsenostiach, sú len posudzovaním cesty iných v snahe presadiť svoj názor o dôležitosti psychedelickej cesty. Čo zase vedie k protirečeniu tvojho prvého výroku.
bolsomtam napísal:Ak tu taketo veci nechces vidiet napis, resp. zatvor forum.
Nemám prečo zatvárať fórum, pretože som otvorený popisu vašich zážitkov. Nič viac. No keď sem príde niekto ako ty, alebo kammo s tvrdeniami v zmysle, že ste len vy tí praví borci a všetci ostatní sa len hrajú, tak v tom prípade neostanem mlčať. Takže, ak chceš prispievať do tohto fóra, svojimi skúsenosťami, OK, no nesnaž sa ostatných presviedčať o svojej pravde, veď nakoniec si to sám napísal:
bolsomtam napísal:Kazdy ma vsak pravo na svoju vlastnu cestu.
a ešte k tomuto:
bolsomtam napísal:Ak si myslis, ze psychedlicky zazitok ti nic neda, tak si to over sam na sebe.
Ak mas strach, tak to beriem lebo naozaj je to velky risk.
Ja sam som mal hriby naposledy pred rokom, mam pred tym velky respekt a v najblizsom case neplanujem.
Okrem toho praktikujem aj ine metody: rekapitulacia, dychove cvicenia, LD, takze v pohode, nemam pocit ze v psychadelii su skryte "zazraky zivota".
O dopingu by som asi ale nehovoril, a asi ani ty nie keby si to vyskusal.
Overovať si nemusím, stačí mi overenie u tých, ktorí sa ku mne dostali s čiastočne zničenými obličkami alebo pečeňou. Ďakujem, takéto skúšanie nepotrebujem. Keby som ho chcel skúšať, zájdem do Peru a zažijem si to tam, pod skúseným vedením a nie len podľa návodov nájdených na internete.

To, že robíš cvičenia Tensegrity je v pohode :ok: :grin:
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa bolsomtam »

Sefe diky za odpoved a poucenie. Musim uznat, ze co sa tyka vytrhavania mojich slov z kontextu a dalsej interpretacie, tak to si naozaj velky carodejnik :))

Len nieviem , ci si poriadne cital vsetko od zaciatku....
je to jedno
Napísať odpoveď