Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa kammo »

Psychotropny samanizmus a psychedelika-myslim,ze samotne rozpory odbornikov,ci primarny samanizmus bol psychotropny,alebo nie dava pravo tejto teme na existenciu.Instantne osvietenie,alebo plnohodnotna skusenost?Prosim o nazory skusenoti........Ak je to mozne,tak nie fetaci. :o
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

Môj názor (nie skúsenosť) je takýto. Ak požiješ danú látku, tak sa vydávaš duchovi danej rastliny na milosť či nemilosť. Môže to mať svoj prínos ak ti daná rastlina pomôže sa posunúť niekam, kam by si sa bežne nedostal, resp. pomôže ti preklenúť nejaký tvoj mentálny alebo emčný blok. Lenže, tiež sa môže stať, že si viac ublížiš ako pomôžeš. Kým stavy ktoré si navodíš vlastnou mysľou viac-menej zodpovedajú tvojej sile a teda mal by si byť schopný ich zvládať. Stavy, ktoré ti ponúkne rastlina môžu byť za hranicou toho, čo si schopný uniesť. Môže to vybičovať nejakú z negatívnych emócii do tej miery, že to nezvládneš. A to môže byť cesta skôr do Bohnic ako k duševnému rozvoju :grin: .

Ja by som v tomto zaujal takýto postoj: šamansky sa najprv vydať za duchom tejktorej rastliny a spýtať sa: ako, kedy, kde, čo a podobme. Celkom by som veril, že takto sa ti podarí objaviť silu rastliny, bez toho aby si ju musel požiť. Teoreticky ťa duch rastliny môže pustiť ďalej ako samotná biochemická reakcia v tvojom tele na fyzickej úrovni po požití ...
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

Ešte k tomu primárnemu šamanizmu. Je možné a celkom prijateľné, že niekedy v úplných začiatkoch sa k šamanizmu človek takto dostal. Jednoducho požil nejakú rastlinu a tá zmenila jeho vnímanie a on sa stretol s duchmi a spojencami a tak podobne, od nich sa naučil, čo a ako.
Ďaľšia cesta je cez zvuk. Pri použití bubna sa mohlo celkom kľudne stať, že niekto citlivejší prehubol do niekaždodennej reality a tak sa bubon začal používať na privolávanie duchov ... tak je to až doteraz :) .
Je množstvo spôsobov ako si navodiť SSC (smiešne, že o tom píšem akurát ja, ktorý s tým sám má problemy :grin: ). A každý z týchto spôsobov mohol byť práve ten, cez ktorý sa človek dostal k šamanizmu. A povedal by som, že možno každý z nich. Niektoré tam iné zas tam ...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Hanawa: Ehm, lepšie by som to nenapísal :D
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

freud vs saman

Príspevok od používateľa kammo »

Ja mam k samanizmu ako takemu trochu viac moderny postoj.Moj nazor je,ze samansky stav je vyjadrenim roznych nevedomych,alebo potlacenych "veci".Je to o kolektivnom nevedomi,o roznych fantaziach,ale samozrejme nevylucujem ani "vstup" do inych realit,komunikaciu s duchmy a pod..Je to velmi komplexna tema,mozno najkomplexnejsia/transcendentalna,mysticka/aka moze byt.Vseobecne zhrnute,je to vsetko o realite a vedomi.Mam dve skusenosti s hubamy druhu psilocybe semilanceata/1g,2g/a bolo to velmi zaujimave.Aura okolo ruk,rozsvecujuce sa vzory v tme,velmi zvlastne vyzie za zavretymi ocami,pricom niektore my velmi pripominali kresby Pabla Amaringa/ayahusca/.Boli to trsy travy v neustalom pohybe a tiez vyzia cudneho lesa prepleteneho nekonecnymi korenmi,v ktorych sa rychlo pohybovali hady-proste velmi zaujimave.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Súhlasím s názorom, že sa môžme na šamanizmus rôzne pozerať. Moja otázka k Tebe kammo je tá, že okrem toho, že tie zážitky boli zaujímave, čo viac Ti to dalo? Čo s tým chceš robiť viac? Na to, aby sme zažili niečo zaujímavé nemusíme meniť stav svojho vedomia (bubnami, psychotropnými látkami, tancom, atď.).
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Co mi to dalo?Nechcem tvrdit,ze mi to otvorilo oci,alebo ze ma to zmenilo-aj ked to trochu plati-,ale dalo mi to pocit,ze nieco "je" ine.Co ti to da,ak pojdes na vylet do Tibetu?Mas zazitok,nejaky pocit.A tu je ten pocit o to intenzivnejsi,lebo sa to priblizuje zjaveniu.Co mam od toho cakat,ze to prinesie nejaky meratelny dokaz,nejaky odtlacok duchovna v tomto svete?Mozno aj to je mozne,ale je na to potrebny pravdepodobne clovek,ktory je zasveteny do tychto veci dlhodobim,ak nie celozivotnym usilim,-saman,liecitel....Viera je zalozena na slove verim,viem a nieje uz daleko k slovu vedomie.A ze tieto latky nieco s vedomim robia,tak to som sa presvedcil na vlastnej kozi.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: cc

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

kammo napísal:mam od toho cakat,ze to prinesie nejaky meratelny dokaz,nejaky odtlacok duchovna v tomto svete?Mozno aj to je mozne,ale je na to potrebny pravdepodobne clovek,ktory je zasveteny do tychto veci dlhodobim,ak nie celozivotnym usilim,-saman,liecitel...
Sám si si odpovedal :grin:
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Mna skor zaujima filozoficka rovina tychto skusenosti,myslim si,ze potreba "fyzickych" dokazov pri tychto veciach je skor na skodu a je odzrkadlenim dokazat si a potvrdit nieco hmatatelne a ze je podvedomim odzrkadlenim strachu z pominutia fyzickeho tela a rozplynutia.Samozrejme,ze sa to netyka toho praveho samanizmu,ktoreho hlavnym cielom je liecitelstvo a ziadana manipulacia v nasom svete.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Och nie, neporozumeli sme sa. Ja som nemyslel fyzické dôkazy, mňa skôr zaujíma duchovná rovina, než filozofická rovina. :)
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Fylozofia a duchovno su si velmi blizke,ale povedal by som ze pri tom ducharceni je lahke sa zapliest do slepej ulicky a zostat v slepej ulicke,co moze byt nebezpecne.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: cc

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

kammo napísal:Fylozofia a duchovno su si velmi blizke
:grin: ani netušíš ako blízko...
kammo napísal:ale povedal by som ze pri tom ducharceni je lahke sa zapliest do slepej ulicky a zostat v slepej ulicke,co moze byt nebezpecne.
...nuž, stratiť sa môžeš kdekoľvek :D
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Ano su si blizke,ale neplati to stale.Niektore filozoficke systemy povazuju "duchov" a veci s nimi suvisiace len za nejake menejcenne aspekty sucna.Tak to je npr v budhizme,ktory by som oznacil za "vedecke" nabozenstvo a je mi so skutocnym krestanstvom najblizsi.
Ano zaplist sa do slepej ulicky mozes so vsetkym,ale nejviac tam,kde je tendencia vytvarat dogmi.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Zaujímavé :roll: len akosi strácam prehľad o čom chceš hovoriť. Založil si tému Psychotropný šamanizmus a psychedelika, potom prezentuješ čosi ako zmes modernej psychológie Freuda (fantázie našťastie nie sexuálne alebo hej?) a Junga (kolektívne nevedomie), no asi len z filozofického hľadiska pretože ducharčenie Ťa nezaujíma. Vlastne máš radšej vedecký budhizmus a kresťanstvo... :roll: Načo si vlastne založil túto tému a o čom to chceš hovoriť? :shock: :o
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa sorer »

No to sa takto od temy zacne skor ci neskor odbocovat v kazdej teme. Budem si musiet dat niekedy par dni volna a trochu to sem tam precistit, porozdelovat a pretriedit.
Stretneme sa vo sne ;)
Napísať odpoveď