Petr Chobot: iný pohľad na AC

Všetky ďalšie témy o astrálnom cestovaní

Moderátor: Moderátori

Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Väčšinou má Petr Chobot prednášky o šamanizme, mimozemských civilizáciach, o rôznych typoch bytostí, telepatii, čiernych mágoch, čakrách a meditácii atď. Ale tieto prednášky sú o AC a predpokladám, že Peter vníma veci dosť odlišne ako vy tu na diskusnom fóre, preto to bude myslím pre vás zaujímavým obohatením. Myslím, že Peter je najväčší odborník v SR a ČR
********
O Petrovi Chobotovi: astrálne cestovať vedel odmalička, pretože bol v mladosti veľmi chorľavý a preto mal zážitky blízke smrti. Najlepší odborník na celom Česku a Slovensku je preto, pretože má precestovaný celý svet a pozná sa zo všetkými najlepšími šamanmi (podstata šamanizmu je AC) z celého sveta. Títo šamani ho navyše aj zaškoľovali. Najlepší šamani sú v Peru a v Amazónii (o rôznych Ruských ugrofínskych šamanoch hovorí ako podvodníkoch, ktorí sa len pasujú za odborníkov).
Tento človek síce organizuje určité kurzy, avšak ani na jednom kurze nesľubuje, že naučí ľudí astrálne cestovať.

************
Odrážkovo, veľmi stručne som tam napísal ako obsah, o akých témach tam hovorí. Ide o dve nahrávky

Čo robí ľudský duch v spánku: ide o nevedomé astrálne cestovanie, duch je mierne nad telom
Podrobné informácie o vtelení ducha do tela, duch veľmi intenzívne splynie s každou jednou bunkou
Nebezpečenstvo "programov" a zraniteľnosti počas spánku
O Kundalini
http://www.petr-chobot.eu/cs/nahravka/C ... type=sound

Ako Peter Chobot robil pre Ruskú vládu jasnovidného výskumníka prieskumu hornín
O tom, ako sa naučiť astrálne cestovať (AC)
Ako využívajú astrálne cestovanie v Ruskej a Americkej vláde, tajné služby
Pri AC ťahá ducha do vyšších dimenzií
Ako Peter Chobot postrašil spolužiaka, keď bol v spánku (komický príbeh)
Využívanie jasnovidných ľudí na výskum UFO (vlády)
http://www.petr-chobot.eu/cs/nahravka/A ... type=sound
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Oficiálna veda podporuje šamanský pohľad svet

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Oficiálna veda podporuje šamanský pohľad svet. Viceprezident CERNu v celku otvorene hovorí o existencii paralelných vesmírov. Hovoril tam, že tento svet je len projekcia ktoré vytvárajú higgsové bozóny. A pritom higgsové bozóny sú častice s veľkou hmotnosťou – teda túto realitu nám tvorí s ešte väčšou hustotou ako tento svet. Veci, ktoré súvisia s paralelnými vesmírmi (resp. neviditeľnými „silami“) sú aj zásadné sily, ktoré spôsobujú gravitáciu, čierna hmota (pozor to je niečo iné ako čierna diera), čierna energia, higgsove pole, antihmota, antičastice. Viac v rozhlasovej relácii na Slobodnom vysielači:
téma: „60 rokov výskumov v CERN-e a slovenská účasť na tomto výskume“, hosť: Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc. - jadrový fyzik, bývalý viceprezident rady CERN-u
http://archive.slobodnyvysielac.sk/v%20 ... 0sitar.mp3
Naposledy upravil/-a Dobroslav v So Jún 07, 2014 14:47, upravené celkom 1 krát.
kerky
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po Apr 28, 2014 0:08

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa kerky »

Inač aj tá celá stránka Petra Chobotu je dosť obsiahla, odporúčam si ju prejsť, ja som včera z nej nejaké rozhovory čítal ale dnes si nájdem čas a nasajem z nej vačšinu, dosť skúsený vyzerá pán Petr. Nechápem akoto že som o ňom nevedel za 4 roky čo sa tomu venujem. :ok:
Používateľov profilový obrázok
WhiteRider
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi Mar 07, 2014 13:38

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa WhiteRider »

Tiež prezriem jeho stranky.
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Petr Chobot: o čakrách a ich čistení

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Petr Chobot: o čakrách a ich čistení
********
Tak to som rád, že máte o to záujem :). Doplním ešte ďalšiu nahrávku, iste by bolo nerozumné zakladať kvôli tomu celú novú tému na fóre
********
http://www.petr-chobot.eu/cs/nahravka/A ... type=sound
Obsah nahrávky:
Význam a funkcie jednotlivých čakier
Podrobne o samotnom čistení čakier a odstraňovaní negatívnej energie
Negatívna energia môže mať formu inteligencie, programu, pseudobytosti, ktorá človeku prekáža
O netelesnej tantre: „sexuálne“ spájanie sa
s neľudskými bytosťami. Má to hlavne energetický význam
Problematika UFO: šamani hovoria o existencii miliónov mimozemských civilizácii a vedia s nimi komunikovať už tisícročia
Nebezpečenstvo ezoteriky, ezoterických zasvätení
O základných dimenziách/svetoch, ktoré existujú
A mnoho ďalšieho
********
Určite môžem potvrdiť, čo hovorí Peter, že negatívna energia môže mať akoby inteligenciu, byť vo forme „programov“, vo forme pseudobytostí. Pretože mám s tým skúsenosti, že tieto programy priamo bránia meditácii (sťažujú meditáciu), radšej ma prilákajú na nezmyselnú činnosť na počítači. Ale mám aj pozitívnu skúsenosť: telepaticky som si zavolal na pomoc nejaké bytosti a ja som negatívnu energiu z čakier vydychoval a oni mi v tom pomáhali – ten pocit úľavy bolo dosť dobre cítiť a to nie som ani jasnovidný. V praxi sa to prejavilo skutočne viditeľným spôsobom – programy v ten deň boli významne oslabené
kerky
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po Apr 28, 2014 0:08

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa kerky »

Jeho audionahrávky sa počúvajú dobre, akurat tie subkategorie a kategorie su trocha neprehladne, no ale pocuj Dobroslav, rad by som niekde našiel jeho postup nejakej meditácie, či už liečebnej alebo vytelesňovacej, konkrétne ma zaujíma ako robí fyzickú relaxáciu, niekde vravel že celé telo napína a uvoľňuje naraz, ale to len tak bokom povedal, je niekde celý jeho postup? neprešiel som všetky jeho audionahrávky EŠTE :D , možno to tam niekde bude, aj keď 23.6 idem asi do Brna na jeho meditáciu tak sa dozviem na vlastnej koži :D , dik
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Na tomto celom fóre pravdepodobne nie je možné nájsť ani jedného odborníka, kým Chobot ním je. Tu sú "jasnovidní" ľudia, ktorí sú až do takej mieri v nevedomosti a odpojení od reality, že ani nevedia to, že astrálne cestovať nie je možné bez prečistených čakier - to je už prisilná káva, veď to je úplne základná vec. (jasnovidní ľudia majú to šťastie, že z nejakého dôvodu nedošlo ku znečisteniu ich čakier a preto si ch už čistiť nemusia) http://forum.astralni-cestovani.org/vie ... 455#p13552
Toto fórum je pomocou len pre veľmi úzku skupinu tzv. jasnovidných ľudí, pre nich sú tieto metódy na vytelesnenie a LD veľmi užitočné, ale ostatným ľuďom je to k ničomu.
Peter Chobot avšak vôbec nehovorí o technikách vytesnenia vo svojich nahrávkach. O tom čo Chobot nehovorí, naopak dopĺňa toto fórum, čo je pozitívne.
Chobot je pravý opak ľudí tu na diskusnom fóre: kým tu sú ľudia plní až prehnanej nevedomosti, naopak Peter Chobot je človek plný poznania a všeobecného prehľadu zo širokých oblastí astrálneho cestovania a šamanizmu.
Podľa toho čo hovoril Peter logicky usudzujem, že ľudia na tomto fóre prakticky pravdepodobne astrálne cestujú iba v nejakej tenkej vrstve horných svetoch, do ktorých sa dá dostať najľahšie a automaticky, duchovné telo človeka vyťahuje hore ako bublinu vo vode. Títo ľudia pravdepodobne poznajú ani nie jednu tisícinu celkovej reality.
Naopak šamani (myslím na skutočných šamanov, nie tým samozvaných, ktorých je väčšina) sú skutoční majstri v AC a skutočne rozumejú tomuto svetu, kým títo ľudia nerozumejú ničomu a nevedia nič. Čo sa týka duchovného poznania sú na tom snáď ešte horšie ako nejasnovidní ľudia
***********
Peter Chobot má zrejme aj určité slabé miesta ako sa píše tu, údajne je dosť náladový http://forum.astralni-cestovani.org/vie ... 460#p13588 Napriek tomu celkovo vnímam Chobota ako jediného odborníka v ČR a SR vôbec
Nahrávky priameho navádzania na meditácie sú tu:
http://www.petr-chobot.eu/cs/zvukove-na ... %20%202011
http://www.petr-chobot.eu/cs/zvukove-na ... C04.%20czk
http://www.petr-chobot.eu/cs/zvukove-na ... ace%202012
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Pali »

Nemám záujem ťa nijako napádať, ale chválospevy ku komukoľvek vo mne vyvolávajú veľkú skepsu.
Odporúčam ti viac sa sústrediť na tvoje vlastné zážitkové preverenie si toho, čomu momentálne vďaka pánovi Chobotovi veríš.
Tvoja viera je bez skúseností a zážitkov slepá - rovnaká slepá viera už spravila veľa zlého vo svete a dennodenne asi zdržiava príchod nových, užitočných a krásnych vecí do tohto sveta.
Netvrdím že nemáš žiadne zážitky - to ja neviem a ani ma to nezaujíma.
Osožnejšie bude, ak jedného dňa začneš prispievať na základe svojich vlastných skúseností. Nájdeš možno nejaké rozpory s modelom pána Chobota alebo sa ti podarí pochopiť zážitkovo niečo, čo on nepopisuje. Možno dokonca vieš obohatiť aj ty jeho nejakým svojim zážitkom a uvedomením.

Už som v jednom tvojom príspevku ponúkol náhľad, kde som sa snažil logicky vysvetliť prečo si vytvárame silnú, slepú vieru v niečo. Je za tým strach. Iste je aj toto jeden zo strachov, ktoré tebe obmedzujú výhľad na hlbšie a širšie súvislosti. Možno je tam niekde "zakopaný" strach, ktorý ti bráni zažívať to, čo sa chápe pod nálepkami "OBE", "AC" alebo "DL".

Pozri sa lepšie do vnútra - daj tomu pár týždňov čas. Počúvaj namiesto hovorenia a stále ostávaj otvorený a zároveň skeptický. Ber veci ako možné a neupínaj sa na ich nemožnosť alebo na vieru že musia byť tak ako sa zdajú byť.
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Pali: v jednej veci máš veru pravdu. Treba byť otvorený a skeptický zároveň. A tejto veci sa veľmi pevne a striktne držím viac ako dosť, takže musím ťa sklamať, nie je to pre mňa žiadna super nová myšlienka.

Na báze veľmi prísneho skepticizmu, považujem Petra za odborníka a šamanské metódy o ktorých hovorí skepticky overujem v praxi na seba. Kiež by ich bolo viac odborníkov, žiaľ v okolí je len jeden o ktorom viem

Ďalšia vec, že Petra vôbec nejak neospevujem, v záujme objektivity, som tu dal link o jeho kritike, nevnímam ho nijak čiernobielo.

Pali: Skutočne to nemyslím v zlom a nič proti tebe nemám, ale pri všetkej úcte teraz ti poviem veľmi nepríjemnú pravdu, to čo si myslím o tebe úprimne:
považujem ťa za človeka psychicky narušeného a človeka ktorý trpí komplexami a myslí si o sebe aký je úžasný.
Keď vidím tvoje komentáre plné prázdnych bezvýznamných fráz, považujem ťa sprepáčením za takého kecálka a ty si myslíš ako keby si bol stredom vesmíru, aké sú tie tvoje komentáre úžasné. Nestrácaj čas na takéto kecálkoviny, radšej venuj čas niečomu užitočnému.
Ďalší problém je v tom že z tvojich komentárov vyplýva, že si úplne uletený, úplne mimo reality. Ja ako človek, ktorý má zmysel pre objektivitu, ťa vnímam ako takého blázna, ktorí si lieta vo svojich snoch.

A prepáč nechcem sa ťa nijak dotknúť, ale keď sa odhalí pravda bez servítky na ústa, tak potom to vyzerá asi takto.
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Dobroslav »

Pali: A tiež protirečíš, keď hovoríš o tom, ako je dôležité byť skeptický. Tak ty ako prvý robíš opak toho. Zabudol si byť skeptický a kritický ku sebe samému a to je najdôležitejšie. Veľmi rád hovoríš o svojich uletených subjektívnych snoch a iracionálnych názoroch, ktoré s objektivitou, skepticizmom a zo zdravým rozumom nemajú nič spoločné. Musíš si uvedomiť, že okolo tvojich snov a silne subjektívnych názoroch sa netočí celý svet ani ľudia na tomto fóre, to je pravý opak objektivity
Používateľov profilový obrázok
TheDreamingDead
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 201
Dátum registrácie: Ut Apr 21, 2009 15:41
Bydlisko: Bratislava

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa TheDreamingDead »

Dobroslav, je veľmi odvážne od Teba, že sa tak považuješ za objektívneho a tiež ako súdiš fóra, členov, ktorých pozadie nepoznáš a ako máš pocit, že máš jasno vo veciach. Nie je to vec, ktorá je odvážna konkrétne na Tebe, ale na komkoľvek na Tvojom mieste.

Podľa mňa by si spravil krok v tom, keby si trochu utíšil svoju myseľ, utíšil na chvíľu svoju snahu vypovedať a vnímal, pozoroval čo sa nachádza v Tvojích hlbinách, aj v tých menej pripúšťaných; a vnímal, pozorovall bez odsudzovania a unáhlenia okolie... a meditoval nad tým, prečo reaguješ tak ako reaguješ a prečo ostatní reagujú na Teba tak, ako reagujú. Ber to ako nápad.
kerky
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po Apr 28, 2014 0:08

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa kerky »

:D sa to tu zvrtáva. No nebudem tu písať o nikom z vás, sa ani nepoznáme ale nejaké názory hodím aj ja, nech pomaličky vieme kto čo trénuje, kto podobne rozmýšľa a tak.

No iné som chcel. To jak si Dobroslav písal, parafrazujem
vacsina z nas na tomto fóre prakticky pravdepodobne astrálne cestuje iba v nejakej tenkej vrstve horných svetoch
, to sa aj mne zdá, ja aj keď som zažil veľa conscious-exit projections, vacsinou som len kratko, povrchne, a skoro vzdy v real-time zóne(kde sa dostaneme vacsinou hned po vytelesneni).

A aj keď máme ešte málo poznatkov z vlastnej praxe, niekde začať treba ak to človeka ťahá. Prejde si úvodnými rokmi trénovania určitých postupov a poznatky budú prichádzať ako sa bude rozvíjať duchovno.

Ja konkrétne som ako inak v uvodnych rokoch, v 2010 som začal s LD, postupne prešiel na AC+základné meditácie na čistú myseľ, a teraz sa k tomu o5 vraciam ale už s iným prístupom, viac cieleným na meditácie, v ktorých sa už sústredím na čakry (na srdcovú najviac), a snažím na trénovať fyzickú relaxáciu ako základný kameň AC. Čiže v tomto období sú to u mňa meditácie(spievacie, srdcové, zatiaľ pomenej ale aj na aktivaciu cakier, neskor ocakavam liecebne) no a tie relaxacie pre AP.

Meditacie na aktivacie cakier stale hladam, zatial to robim improvizacne, ze po asi 20 minutách meditacie zacnem pozornost zameriavat na rozne casti po tele, posuvam ju rozne a potom priestorovo odhadnem poziciu cakier od spodu smerom nahor a pozornostou tam rozne krutim az dokym pocitujem stale energeticke vyboje. Tento typ som 3x robil, co je maaaaaaaaaaalo :D cize napisem potom po lete ako sa to vyvinulo.

Napiste aj vy co aktualne trenujete, ak to nieje tajomstvo alebo ak nerobite pre vladu :D

Dik za tie linky na meditacky Petrove, no tie mam uz stiahnute, vascina su len ukazky, no nevadi, zistujem ze SEBOU vedene meditacky su pre mna najpocíteľnejšie, ale ako inspiracia su tie Petrove fajn,
BTW: nema niekto jeho CD s liecebnymi meditaciami, ze ci sa oplati kupit, EDITED: teraz som nejake CD jeho nasiel na nete, tak mam toho azaz, uz len ich skusat

zatim, a sory ak troska zachádzam mimo temy (radsej by som mimo tela :D) ale pise mi to automaticky :grin:
motto of everyday: Praxis Over Theory
Dobroslav
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Pi Máj 23, 2014 14:26

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Dobroslav »

TheDreamingDead: tak takéto urazené reakcie ako píšeš ty, sa dali očakávať, pretože sa tu neriešia najpríjemnejšie veci. Členov fóra kritizujem opodstatnene, pretože viacero mi tu na diskusnom fóre aj iných fórach povedalo (teda som si to nevymyslel), že na AC nie sú potrebné prečistené čakry a niektorí ma dokonca o tom vehementne presviedčali. Byť až v takomto prehnanom omyle a nevedomosti, je skutočne veľmi zarážajúce a preto som opodstatnene k vám kritický

kerky: to je veľmi pozitívne, že sa snažíš pracovať na svojej duchovnej evolúcii, pretože mám obavu, že väčšina ľudí na tomto fóre o to záujem jednoducho nemá, hoci by to mala byť totálna samozrejmosť.
Aj pre človeka schopného astrálne cestovať má význam prečisťovať čakry, o čo skôr, keď to robia aj šamani. Astrálny cestovateľ určite nemá čisté čakry, ale čistejšie ako priemerný človek
Čo sa týka tých meditácii, je tam napísané, že sú to ukážky, ale nahrávky by mali byť pokiaľ viem kompletné-neskrátené
Čo sa týka relaxácie tela, tak to je iste veľmi dôležité. Tiež zhodou okolností mi telepaticky niektoré bytosti veľmi zvýrazňovali, aby som na to veľmi dbal a hovorili o tom ako o úplne najdôležitejšom prvku v meditácii (doteraz som na to dôraz nedával). Zatiaľ som sa nemal tomu veľa času venovať, tak musím v tom ešte experimentovať. A neide tu len o relaxáciu svalov/tela, ale podobnú relaxáciu pomyslene púšťať aj do samotných čakier by negatívna energia by mala sa z nich ľahko uvoľňovať
Tento človek vníma tranz ako prakticky výlučne relaxáciu tela, návod môžem odporúčať http://satori.mysteria.cz/trans.html
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Pali »

Kerky,

Páči sa mi tvoj nápad podeliť sa o skúsenosti a praktiky.

Kedysi na začiatku mojej, už teraz rozbehnutejšej, cesty poznávaním a osobného rastu, som začal s nahrávkami solfegio tónov na harmonizáciu čakier. Prvé OBE som zažil po otvorení sa možnosti takémuto niečomu, keď som si pozrel videá s návodmi z lucidology. Bolo to vtedy, keď som začal s čakrami. Mojim cieľom bolo ich nejako cítiť - nejako zistiť či čakry sú skutočné a vytvoriť si teda vlastnú nesprostredkovanú skúsenosť. Kto vie, možno som sa naozaj nevedomky snažil "prečistiť čakry" :).

Potom som prešiel na binaurálne tóny. Tvoril som si vlastné, zohnal som si ich asi 200 GB a skúšal som. Začal som sa zaoberať aj viac teóriou meditácie, pričom niektoré binaurálne a/alebo isochrnonické nahrávky boli aj priamo náukou meditácie. Bolo tam viacero druhov meditácií.

Neskôr, asi po roku som našiel Toma Campbella v (pre mňa) epickom videu, kde si s Brucom Liptonom porovnali svoje modely reality a zistili že prišli v podstate k rovnakým pohľadom na našu realitu a princípy ktoré v nej vládnu. Lipton zo smeru biológie a genetiky, Campbell zo smeru fyziky a výskumu zmenených stavov vedomia s Monroom. Pôvodne som hľadal nejaké nové videá Liptona a Campbell tam bol ako druhý diskutér.
Okamžite ma zaujalo to čo hovoril Campbell, lebo krásne spájal moje niektoré zážitky bez dogmy a rituálov s praktickým, vedeckým, objektívnym pohľadom na svet. Zakomponoval tam aj rôzne poznatky z fyziky a kvantovej fyziky. Používa metafory ktoré mne osobne pomáhajú pekne pochopiť podstatu vecí, o ktorých hovorí.

Potom som sa začal zaoberať najlepšou metódou ako sa dostať do stavy, ktorý sa nazýva v rôznych mystických smeroch rôzne: samadhi, nirvana, plávajúca bodka vedomia v prázdnote, ...
Sústredil som sa na nástroje - ako som písal v tom druhom vlákne Dobroslavovi, myslel som si že ak nájdem tú správnu techniku "ako mávať" rukami, konečne sa mi podarí "vzlietnuť". Intelektuálne som chápal že nie je žiadna jedna správna technika, ale vnútorne som nevidel žiadnu inú možnosť akcie. Pričom to čo sa žiadalo a žiada je zmena vnútra - nie nejaké vonkajšie rituály. Avšak mi si nevieme s našim pohľadom na svet predstaviť že zmena vnútra môže prísť len presmerovaním zámeru. Máme dojem že treba robiť "niečo" a keďže zmena vnútra je taká ťažká, treba na tom pracovať veľmi dlho. Tu sú ďalšie 2 viery, ktoré sú veľmi obmedzujúce - zmena je ťažká len ak si bránime a treba pracovať na dosiahnutí nefyzického cieľa veľmi dlho, len ak sme sa tak rozhodli = ak máme takú vieru a očakávania.

Takže teraz sa venujem tréningu meditácie Mojim cieľom je postupne púšťať nejakú rutinu a rituály vďaka možnosti presmerovať vedomie a v okamihu sa dostať tam, kde chcem byť. Rituály sú len pomôcka/barlička ktorou si dovolíme opatrné krôčiky tým smerom. Ak príde raz väčšia istota, nebude barlička potrebná a budem vedieť "skočiť" do "cieľa".
Na začiatok rád používam dych. Sú tam rôzne aspekty ako na príklad:
- 4 fázy dychy: nádych, strop nádychu, výdych, spodok výdychu
- pozorovanie ako telo samo dýcha, s vedomým odstupom a nezasahovaním do dýchania: čakám kedy sa telo nadýchne v spodku a potom pozorujem ako príde strop výdychu. Pri tom vnímam aj pocit relaxácie pri výdychu
- potom je celkom príjemné na utíšenie mysle vnímať práve len výdychy čo najpozornejšie. Len ten pocit relaxácie z výdychu - je to príjemné a preto je ľahké vracať sa odbiehajúcim vedomím stále späť
- občas sa sústredím na tú priehlbinku pod nosom nad hornou perou: je to maličký priestor, do ktorého chcem akoby vložiť čo najviac vedomia - čo najviac precítiť to miesto. To vie veľmi pekne vyostriť zmysly a utíšiť myseľ.

Občas používam mantry:
Mantra je akoby výplň - vata pre vedomie, kde touto vatou nahradíme všetky tie víriace myšlienky v hlave a utíšime ich. Potom ako ich utíšime, treba mantru postupne púšťať. Hovoríme slabiky s čoraz väčšími odstupmi a sústredíme sa čoraz viac na priestor medzi nimi - na ticho, na prázdnotu.
- mantrou rozumiem akékoľvek 2-5 slabičné spojenie, ktoré v ideálnom prípade nemá dávať nášmu intelektu žiaden význam, aby sa tam intelekt nemiešal.
Dá sa spraviť aj mantra zo slo "čer-ve-ný-ko-cúr", ale ak dávajú slová význam, intelekt bude možno vytvárať obraz - obraz je už škatuľka pre danú vec. Je dobré mať len nejaké 2-3 slabiky, končiace na rezonujúce hlásky napr. "sí - ríng", alebo čokoľvek iné. Podľa mňa neexistujú nejaké magické spojenia, ktoré by boli efektívnejšie ako iné - jedine ak tomu niekto verí, tak si spraví tie "iné" menej efektívne = je to efekt placebo/nocebo.

Týmto dáme vedomie do toho stavu nazývaného aj samadhi alebo nirvána. Dajú sa použiť aj vizuálne mantry vo forme nejakých geometrických pohybujúcich sa obrazov, ktoré sa stávajú čoraz menej komplexné. Alebo sa dá preciťovať vnem jemného saténu a naplniť ním vedomie. Prípadne sa dá použiť aj čuch alebo chuť - každý z nás je iný a ak nefunguje pre niekoho jeden nástroj, treba nájsť funkčný, pri ktorom cítime radosť a jednoduchosť pri jeho používaní.

V poslednej dobe sa snažím popri objavovaní vlastných limitujúcich vier, noriem, očakávaní a strachov nájsť aj odpoveď na otázku "kto som". Vyskúšal som si teda spraviť mantru "kto - som", ktorá je zároveň aj afirmáciou pred spaním, aby som tým mal naplnené vedomie.

Najčastejšie sa teraz po krátkom prehlbovaní úrovne vedomia sústredím vedomím veľmi široko a hľadám niečo príjemné. To príjemné je kotva, ktorá zároveň vie ustáliť vedomie.
Potom rýchlo prichádzajú obrazce a koncepčné vnemy. Koncepčné vnemy sa dajú inak nazvať aj telepetickými - je to vnímanie obsahu nejakej scény, neraz najskôr bez vizuálnych vnemov. Alebo je to chápanie/cítenie nejakej histórie za nejakým vizuálnym vnemom.

Tieto vnemy sú na začiatku také priesvitné ako akákoľvek predstava s otvorenými očami v tejto realite a s pozorovaním sa často ich detaily a kvalita sama zlepší. Nemám záujem nasledovať nejakú kvalitu, len sa snažím naučiť "reči" v novej krajine. Princípy reči už chápem - viem že sa mám sústrediť na koncepčné dojmy a nie len na nejaké obrazy alebo dynamické scény. Avšak nuanse reči s jej detailmi mi ešte stále unikajú - nemám vycibrený "sluch" na jemné detaily. Stále mám tendenciu zamerať väčšiu časť pozornosti na vizuálne vnemy, ktoré sú nám v tejto realite také osožné, a zabúdam pozorovať čo je ZA tým - je tam obvykle oveľa viac informácií, ktoré mi unikajú.

Nemám nejaký konkrétny cieľ pri tejto aktivite - nemám očakávania. Jednoducho je to príjemný stav, kde pozorujem rôzne zaujímavé a neraz aj nádherné veci. Snažím sa byť otvorený a učiť sa niečo, čo cítim ako osožné pre svoju vnútornú zmenu a dospievanie. Viem dávať aj otázky, ale obvykle sa nepotrebujem pýtať otázky "tam" - viem si na ne zodpovedať aj tu.
Pomerne často sa mi už darí vnoriť do scén v skorých ranných hodinách, so zachovaním si vedomia pozorovateľa. Potom tam môžem robiť nejaké experimenty, spoznávať sa alebo zažívať čo sa "prihodí".

Takto mám spestrený takmer každý jeden deň, kde vďaka uvedomeniam a poznaniu mám štastnejší a vyrovnanejší život aj v tejto "fyzickej" realite. Vnímam oveľa viac detailov a súvislostí, ktoré mi umožňujú reagovať bez strachu - bez potreby útočiť alebo obraňovať sa. Keď sa spoznávam, dostávam stabilitu a prehľad o sebe a o svete ktorý som schopný vnímať.
Pali
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 256
Dátum registrácie: Pi Jún 21, 2013 9:18
Bydlisko: Bratislava

Re: Petr Chobot: iný pohľad na AC

Príspevok od používateľa Pali »

Ešte dodám moje nedávne hlbšie/vnútorné uvedomenie spojené s meditáciou, ako aj s životom vo všetkých úrovniach reality:
- Schopnosť presmerovať vedomie preč OD vecí, ktoré nám neslúžia je vlastne schopnosť zamerať vedomie na iný, nový zvolený smer, ktorý považujem za osožnejší. Takpovediac prepneme "televízny kanál".
Toto platí obzvlášť pri meditácii, kde sa chceme zamerať preč OD "fyzického" sveta na vnútorný svet. V podstate sa pri kompletnom vnorení do samadhi alebo nirvany odpájame od nášho tela a prestaneme vnímať všetky senzorické vnemy, ktoré nám zmysly tela umožňujú vnímať.

Takže tréning meditácie a pestovanie stability vedomia, kde zotrvávame vedomím dlhšiu dobu s jedným zvoleným meditačným objektom, je tréning schopnosti púšťať čokoľvek, čo nechceme momentálne držať. Odpútať sa od toho, k čomu nechceme byť pripútaní a mať jasné vedomie/prehľad o tom, či sme danú vec pustili kompletne.

Ak na príklad chcem zaspať, musím vedieť pustiť všetko, čo mi bráni v upokojení sa mysle. Potom potrebujem zamerať svoje vedomie do vnútra s úmyslom/zámerom zaspať. Keby som stále skákal kúskom vedomia smerom k telu alebo zážitkom zo dňa, obvykle mi to neumožní ponoriť sa do spánku.
Napísať odpoveď