Arcturus,
Najbežnejší a podľa mňa najväčší problém pri práci s nefyzickou/snovou realitou sú podľa mňa očakávania.
Systém v ktorom existujeme nám totiž dáva to čo si myslí že potrebujeme. Tento Systém pracuje s oveľa väčším prehľadom/nadhľadom, ako sme mi schopní si vôbec predstaviť.
Ak si praješ interakciu so Systémom prostredníctvom personalizovaného interface vo forme "sprievodcu", pýtaš si v podstate lekcie. Ty si myslíš že chceš skúsiť niečo konkrétne a očakávaš z toho konkrétny výsledok.
Systém však neberie do úvahy naše obmedzené intelektuálne a egoické predstavy toho čo je, ako to má prebiehať a ako to má napokon skončiť/vyzerať. Máš slobodnú vôľu a môžeš sa hrať, avšak Systém ťa bude popostrkovať smerom, ktorý je produktívny pre rast teba aj seba samého.
Vidím veci znova z veľmi širokej a hlbokej perspektívy aby som ti vedel užitočne poukázať na všetko čo by mohlo byť podstatné - teda bez toho aby som tu zasa písal román.
Skúsim ti ešte spojiť očakávanie a vieru so strachom:
Ak niečo robím, snažím sa niečo dosiahnuť. Ak sa niečo učím, snažím sa niečo spoznať - zmeniť sa.
Avšak ak ešte niečo neviem, nemôžem logicky vedieť aké to bude, ak sa to naučím. Nie je možné si predstaviť ako ma to poznanie vo vnútri zmení a s čím všetkým z môjho doterajšieho života sa mi vytvoria užitočné súvislosti.
Ak však do niečoho hodlám investovať čas, nechcem si pripustiť možnosť že tým časom mrhám. Takže si potrebujem vytvoriť predstavu žiadaného výsledku = Očakávanie. Tejto našej vysnívanej a romantizovanej predstavy výsledku vo forme očakávania sa práve v prípade nefyzickej/snovej reality obvykle držíme tak silno, že prehliadneme skutočný výsledok. Možno ho neprehliadneme kompletne, ale len mnohé jeho aspekty.
Je to strach z neistoty a nevedomosti zabalený vo forme strachu z našej nedokonalosti, neschopnosti, omylnosti, ..., čo nás núti držať aspoň nejaký cieľ a ísť si za ním. Implicitná viera že kauzálne princípy z fyzickej reality v zmysle "akcia-reakcia" budú fungovať rovnako aj v nefyzickej. Viera že ak sa rozhodnem bežať ku stromu, tak sa neskôr ocitnem stáť pri strome - toto v nefyzickej realite môže a nemusí fungovať. Môžeme sa ocitnúť pri strome, ale zrazu je strom aj celé prostredie iné ako sme ho vnímali pri formovaní zámeru bežať tam. Dostávame nejaký zážitok, ktorý nás nejako mení - mi obvykle nechápeme ako, avšak s odstupom času môžeme často nájsť súvislosti ktoré odpovedajú na otázku prečo sa toto stalo.
Viera je vlastne to isté ako očakávanie. Neznesieme v sebe nosiť prázdnotu neistoty a nevedomosti. Dodatočne sme od malička vychovávaný v našich školských inštitúciách aj od našich rodičov, či iných autorít, k akceptovaniu viery dávanej "z hora". S týmto mentálnym postojom k veciam neskôr automaticky vyhľadávame jasnú odpoveď vo forme čierna/biela, dobré/zlé, zdravé/nezdravé, ...
Neuvedomujeme si to, avšak nie sme obvykle ochotní žiť v neistote a rozhodovať sa len na úrovni približnej pravdepodobnosti istého výsledku/hodnotenia. Nalepiť sa vierou na rôzne názory, výroky a predstavy je spôsob ako zahnať strach z neznáma a neistoty, pričom sa to priamo spája s tvorbou očakávaní. Pre ujasnenie tu nehovorím primárne o religióznom chápaní slova viera, ale tam platí hore popísaný princíp rovnako ako všade inde.
Ak si si ešte nevšimol čo robí strach, skús si to otestovať.
Strach vyvoláva vo fyzickej úrovni v svojom extrémnom prejave reflex nútiaci nás k jednej z 3 reakcií: útek, boj, paralýza.
Čím menej strachu, tým viac možností sme schopní vnímať a vybrať si z nich vedome.
Čím menej strachu, o to viac si všimneme v danom dianí a o to viac zažiejeme a spoznáme danú situáciu = o to viac nás dané poznanie zmení/naučí.
Čím viac očakávaní a vier, tým viac strachu si nevedome držíme v sebe popri dianí vo "fyzickej" alebo nefyzickej/snovej realite. Dá sa o tom rozmýšľať aj cez energetický model, kde strach znižuje "vibrácie" a množstvo "energie" v nás. Obmedzuje tak obvykle naše možnosti vstupu do nefyzickej/snovej reality a následne naše aktivity a čas v nej.
Strach často očakávame v nejakej extrémnej/silnej forme a preto si neuvedomujeme ako nás často ovplyvňuje pri každodennom jednaní - keď cítime netrpezlivosť a negativitu, ak sa niekto nečakane a hrubo predbehne pri vstupe do autobusu, alebo naopak ak cítime potrebu predbehnúť sa pri vstupe do autobusu ... naše konanie je asi skoro vždy motivované viacerými podliehajúcimi zámermi, ktoré sídlia v našom "podvedomí". Avšak len do vtedy, kým sa na ne rozhodneme pozrieť a zrušiť tak v sebe postupne ten limitujúci koncept "podvedomia".
A na záver k tvojim prekvapeniam - všetko prekvapivé alebo nepríjemné je pre nás niečo, čo si vedome nevieme alebo nechceme vybrať ako zážitok. Ak by sme dookola zažívali len to čo nám je príjemné a známe, boli by sme po čase zaseknutí vo svojom vývoji/učení/raste. To nie je produktívne - preto nejaká vyššia/múdrejšia časť z nás stále pomáha rozširovať naše horizonty.
Uvedom si prečo vôbec chodíš do nefyzickej reality - skús zistiť čo ťa tam ťahá. Možno je to zvedavosť, možno sa chceš hrať ... a možno ťa týmito "cukríkmi" láka nejaká časť tvojho "Ja", aby si sa konečne zaoberal vecami, ktoré majú istý potenciál.
Možno je čas na tvoj "upgrade"
... zasa hotové litánie, ale taký už raz som. Dúfam že to aspoň niečo dá - snažil som sa najlepšie ako viem.