Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: cc

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Otázka je čo hľadáš a čo očakávaš :) Ak hľadáš niečo, pri čom by si:
kammo napísal:ostal :o :confused: :zzz: :smoking: :help:
tak to Ťa sklamem :grin:

Ja v šamanizme nehľadám senzáciechtivé zážitky 8) Ja v šamanizme hľadám praktické nástroje duchovného rozvoja. Aj preto neopisujem jednotlivé šamanské cesty, pretože tie sú pre mňa len prostriedkom (sú skutočne cestou) k sebarozvoju.
kammo napísal:Stale si myslim ze tento obor ma dve hlavne zaujmy:1.techniky navodenia sc bez drog/zdlhave, vysledok nie velmi presvedcivy,alebo neisty,v podstate technicke otazky/
2.samotne studium a praktikovanie tohto stavu/kde tieto katallizatory su z velkej casti nevyhnutne a ide sa priamo na vec/
Ad1. To je tvoj názor, s ktorým nesúhlasím.
Ad2. Vysvetli mi na akú vec sa podľa teba ide? :roll:

A ešte by ma zajímalo, či si vôbec robil nejaké konkrétne šamanské techniky okrem tých dvoch session, ktoré si tu spomenul. Zaujímalo by ma hlavne šamanské cestovanie s bubnami, keď sa tak zasvätene vyjadruješ o účinnosti. BTW, mne na navodenie SSC stačí niekoľko sekúnd, nepotrebujem to teda umelo urýchľovať :grin: Koniec koncov, šamanizmus nie je ani o rýchlosti ani o hĺbke dosiahnutého SSC :!: a dokonca ani o to, ktorá technika je lepšia, účinnejšia či rýchlejšia. :D
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

WhiteWolfSix-pokial viem,tak samanska profesia bola udrziavana hlavne z praktickych dovodou,a tu da sa povedat,ze cesta je v podstate cielom.Tvrdenie,ze "nehladame nejake :o zazitky u mna neobstoji.Zazitok,ktory ma usmernuje,ovplivni ma a ma duchovnu uroven ma takyto charakter,aj ked moze byt subjektivne prezivany inak ako ho vnima vonkajsi pozorovatel-to mam z vlastnej skusenosti.Co ocakavam od samanizmu?Pravdupovediac nic najpodstatnejsie.Je to cesta ludi na zaciatku spolocnosti,takyto zazitok pohne modernym clovekom a nieto nejakym divochom.Je to zaciatok nabozenstva,liecitelstva,filozofickych systemov...Ale je to tema velmi zaujimava ktora si zasluzi pozornost,vela veci odkryva no ide dalej,prekracuje svoj obsah.Urcite by som to ja osobne nepovysil na piedestal nabozenstva.
Nemusim mat skusenosti s technikou bubnovania,aby som vedel,ze sa nemoze vyrovnat s 5g psilocybe-to mi nevyvratis.Aj preto ma nezaujima technika,chcem vysledok/ide sa na vec/.Na druhej strane je mozne ze techniky ktore preferujes produkuju iny okruh skusenosti,kto vie?
Neviem si predstavit,aby si si pocas niekolkych sekund na zelanie navodil stav podobny tomu,ako som prezival ja-vazne.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Milý kammo, pripadáš mi ako papučový fanda futbalu, ktorý pri pozeraní majstrovstiev sveta vie najlepšie ako sa má hrať táto hra. Veď ako každý papučový fanda aj ty si určite ako dieťa hrával s kamarátmi futbal, tak predsa najlepšie vieš ako sa majú góly dávať na MS. :grin: Z takého dôvodu mi je úplne jedno čo u Teba obstojí a čo nie.

Keď si pozorne prečítaš tento môj príspevok, nájdeš tam praktický dôvod šamanských techník, ktoré používam :D
Neviem si predstavit,aby si si pocas niekolkych sekund na zelanie navodil stav podobny tomu,ako som prezival ja-vazne.
Vážne nečítaš, čo som Ti napísal, tak to sem zopakujem:
Koniec koncov, šamanizmus nie je ani o rýchlosti ani o hĺbke dosiahnutého SSC a dokonca ani o to, ktorá technika je lepšia, účinnejšia či rýchlejšia.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ešte stále si nevyužil priestor na napísanie vlastného šamanského zážitku. Takže na čo čakáš? :grin:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Ale ja som taky papucovy fanda....v ziadnom pripade nemozem ist do hlbky a porovnavat sa s tvojimi 9 rocnymi skusenostami,na samanizmu sa pozeram z ineho uhla ako ty,takze to vsetko ber tak trochu ako nezavazny pokec.
Nevnimal som to ako samansky zazitok,a latka v takomto kontexte ani pozita nebola.Popisem to strucne,niektore pocity sa popisat nedaju. Jednalo sa o vyvar z 1,5g Psilocybe semilanceata.Zaciatok je charakteristicky "skludnenim" mysle,a subjektivne zvysenim tlaku.Prichytil som sa ako nepritomne pozeram na jedno miesto.V jemnej euforii som vstal a vosiel do vedlajsiej miestnosti.Bola noc a osvetlenie izby bolo slabe.Zacali pocity,akoby miestnost "pulzovala,pracovala",akoby sa menili pomery rozmerov.Dalo by sa to prirovnat trochu k alkoholovemu opojeniu,no vsak rovnovaha ostala perfektne zachovana.Farby zacali byt neprirodzene "hutne,zostrene".Biela stena nabrala zlty odtien a v centre pohladu sa akoby zacala "miesit"skrucat raz v jednom a raz v druhom smere.Lahol som si zhasil svetlo a cakal co sa bude diat.Pri pohlade na koberec/bola takmer uplna tma/som pocitil akoby naval elektriny do hlavy.Pri kazdej vlne tohto navalu akoby niekto rozsvietil slabe svetlo a bud cely pokrovec,alebo len niektore ornamenty jemne zaziarili.Obzvlas bolo zaujimave akoby prelievanie slabeho neonoveho svetla v centralnom ornamente.Pr pohlade na okna som vydel priestor akoby cez mriezkovany vzor.Z krabick pripojenia na internet na mna neuveritelne intenzivne blikla dioda.Pri uputani pozornosti tento jav zmizol.Zavrel som oci.Po chvyli sa zacala prejavovat zvysena obrazotvornost.Nenazval by som to priamo halucinaciami,alebo len zacinajucimi.Krasne huste trsy travy prevalujuce sa vo vetre,nemohol som sa tejto vizie zbavit.Po case ju vystriedala vizia cudneho lesa popretkavaneho korenmi,v ktorych "prudili" ako krv farebne hady/podobalo sa to na Amaringove kresby/Niektore veci mali osobny-psycholiticky- naboj a pretu ich tu nechcem spominat.Este spomeniem velmi cudne vizie geometrickych tvarov,akoby budovy,rastuce,krystalizujuce,meniace sa a farebne.Este si spominam na videnie "oka " symbolu tretieho oka,a taktiez na nejaku viziu,ktora bola velmi pekna,ale neviem co to bolo.Ale najviac pozoruhodny bol zazitok akoby stretnutia s niecim.Pri zatvorenych ociach tam bola krasna strieborna plocha.Na nej sa objavili dve ziariace body.Zacali sa zvacsovat a zmensovat,menit tvary,prelievat sa a spajat.To je to co sa neda popisat.Vsetko to bolo sprevadzane skutocnym vytrzenim.Zacali ma akoby skrucat "skrucat krce v oblasti zaludka,Stale som opakoval "boze",akoby som citil pritomnost niecoho.Neda sa to popisat,dokonca mi vyhrkli slzi:cry:.Popri tom taktiez prebiehal psychicke "stiepenie",ktore tu nechcem popisovat.Potom som akoby zadriemal.Ked som po case precitola pozrel sa na ruku,tak okolo nej bola jemna modra aura,hrubky asi 3mm.Postavil som sa a pozeral z okna.Vonku bolo vsetko normalne.Ked som sa otocil,tak ma opat zaujal ostry zablesk,tentokrad diody na mobile.Chodilo sa mi cudne,ale dostupoval som s istotou.Pri pozornejsiom pohlade na ram obrazu nad postelou v nom vznikali rozne nezretelne modre arabesky.Citil som sa velmi stastny a dakoval som bohu,za to-skutocne.Rano to bolo v pohode,akoby po troch pivach.Pocity sa tu nedaju verne popisat,takisto aj myslienky.Na niektore veci si neviem spomenut,niktore neviem popisat.Takyto zazitok nieco znamenat musi,musi tu mat svoje miesto a preto ma to vsetko trochu zaujima. :confused:
este jeden link,celkom zaujimava animacia ,ktora to trochu priblizuje http://time4u.wz.cz/down/flashback.swf
Používateľov profilový obrázok
Hanawa
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 190
Dátum registrácie: Št Jún 10, 2004 13:06
Bydlisko: Krupina

Príspevok od používateľa Hanawa »

Kammo, nič v zlom, ale kde je v tom tvojom zážitku ukrytá nejaká šamanská technika? Ak si myslíš, že už samotný trip je šamanská cesta, tak sa podľa môjho názoru veľmi mýliš. Trip je ako sen, aj sen sa dá využiť na šamanskú cestu, ale nie každý sen je šamanská cesta.
Zrejme máš úplne inú definíciu šamanizmu, ale potom je čudné používať vlasté definíce ako argumenty v diskusii ...
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Jeden z mojich prvých šamanských zážitkov v skupine bol nasledovný: Začalo rytmické bubnovanie 3 bubeníkov, ktoré zrýchlovalo môj tep. Krátko po zavretí očí som sa ocitol na planine, ktorá mi pripomínala stredozápad Spojených štátov. Spočiatku som kráčal planinou, no vzápätí som sa premenil na orla, ktorý vyletel vysoko vysoko do oblakov. Prvé pocity boli zmesou strachu a úžasu z toho, že som schopný letieť tak vysoko. Vzápätí som si uvedomil, že sa zmenil aj môj pohľad. Na zem som sa pozeral akosi inak, videl som skoro každý detail podo mnou. Až po hodne dlhej dobe som si uvedomil, že ten pohľad je pohľad orla a tak som to prestal riešiť. Začal som si oveľa viac vychutnávať samotný let. Stúpal som čoraz vyššie a vyššie a stále som bol schopný vnímať čo sa deje podo mnou. V jednom okamihu ma čosi zvláštne zaujalo na zemi tak som sa strmhlav vrhol ku zemi. Ešte som sa ani nedotkol zeme a vzápätí som sa zmenil na hnedého medveďa. Postavil som sa na zadné, pretože z krovín prichádzal neznámy zvuk. Zvuk, ktorý ma zaujal prichádzal od ďalšieho môjho silového zvieraťa, ktoré ma sprevádzalo na mojej šamanskej ceste. Ako medveď som sa dostal do Dolného sveta, kde som začal pátrať po silových zvieratách mojich priateľov. Stretnutie s nimi v niekaždodennej realite bolo zaujímavé a zábavné. Začali sme sa naháňať, schovávať jeden pred druhým. V rámci tejto "naháňačky" sme menili nielen svoju podobu, ale tiež aj miesta kde sme sa pohybovali. Nebolo ťažké dostať sa z Horného sveta do Dolného a vzápätí späť do Horného sveta, bolo to akoby mrknutím oka. Pri tejto hre som nachádzal skryté schopnosti mojich spojencov, ktoré som sa potreboval naučiť. Po cca 20 minútach zaznel návratový signál, ktorý nás všetkých vrátil do normálnej reality.

Ohromujúce bolo vzájomné overovanie si prežívania šamanského stavu vedomia, toho čo sa dialo, čo sme videli, čo sme zažili. Bol to nádherný zážitok plný zábavy, no predovšetkým učenia sa.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ako vidíš kammo, podobný zážitok, aký si popisoval sa dá zažiť aj bez užitia drog. Mnohé detaily mojej cesty som nenapísal alebo zostručnil, pretože sa opísať slovami úplne nedali. Najdôležitejšia súčasť akejkoľvek šamanskej cesty je jej praktický význam na život nielen toho, kto ju vykonal, ale aj na život ľudí, ktorí sú súčasťou jeho života. Tradičná šamanova praktická úloha je prenášať posolstvo získané na šamanských cestách tým, ktorí cestovať nevedia, resp. nemôžu, t.j. komunite, v ktorej žije.
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Ok chlapci,suhlasim.Ako som uz povedal tento zazitok nieje jednosmerny,je univerzalny.Da sa v nom pracovat samansky,psychoanaliticky,moze byt filozoficky zamerany.Ale taktiez vam nemusi dat nic.Vsetko je v postoji cloveka,mozno v jeho ocakavani,da sa brat ako silne duchovny,dokonca ako cisto materialisticky/umelo navodena psychoza/.Vizia a stav prezitku spojeny s nou je ta najintimnejsa a najmenej dokazatelna vec. Vsetko zavisi od uhla pohladu a neda sa vyslovit na to jednoznacny nazor -aspon u mna.Moj postoj je s priklonom k psychedelii a psychoanalize,s "triezvejsim" zaujmom o samansky zazitok,cize viac materialisticky.Vas postoj je jednoznacne samansky.Vsetko je to v poriadku,ide len o diskusiu a konfrontaciu nazorov,myslienok a zazitkov.Ak sa da takymto sposobom dosiahnut takato"cesta"je to velmi zaujimave aj ked to nemozem posudit,lebo som to nezazil.
Ja som 2x upozornoval,ze to nieje priamo samansky zazitok,ale je tam jednoznacny potencial,ak by takymto smerom bol vedeny.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Ja to beriem kammo, len si si potom mohol nechať znevažujúce vyhlásenia na šamanizmus, ktorý je robený bez pomoci psychotropných látok. Práve pre to, že som cítil, že sú Tvoje argumenty založené viac na teórii prečítaného než na praxi prežitého som Ťa prirovnal k tomu fandovi.

A zapamätaj si vetu, ktorú si sám napísal:
Vizia a stav prezitku spojeny s nou je ta najintimnejsa a najmenej dokazatelna vec. Vsetko zavisi od uhla pohladu a neda sa vyslovit na to jednoznacny nazor..

To je na šamanizme to najkrajšie :)
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

Nechcel som nic jednoznacne zavrhovat.Ak to tak vyznelo,tak to bolo koli mojmu pocitu vacsinovej povrchnosti,a nazval by som to aj modnosti,komercnosti,v tychto veciach.Je to trochu zlozitejsie vysvetlenie,ale jednoducho povedane,som len viac opatrny.To iste sa da povedat aj o psychotropnom smere,aj ked vzhladom na jednoducho dosiahnutelny stav je to tam vaznejsie ci uz v dobrom,alebo zlom zmysle. :?
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1871
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Súhlasím s tým, že sa šamanizmus, čarodejníctvo a wicca (pretože to sú súbežné systémy) stávajú módnou vlnou. No na rozdiel od Teba mám pocit, že práve vďaka popularite psychotropných látok, s ktorými mladí radi experimentujú sa tieto systémy pomaly komercionalizujú. Súhlasím s tým, že dosiahnutie zmenených stavov vedomia s použitím týchto látok je ľahké a preto nie je potrebné mať nejaké predpoklady. Aj preto je cesta psychotropného šamanizmu oveľa ľahšie komercionalizovaná, pretože je použiteľnejšia pre širšie spektrum ľudí. 8)
bolsomtam
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 21
Dátum registrácie: So Jan 22, 2005 12:13
Kontaktovať používateľa:

šalvia

Príspevok od používateľa bolsomtam »

Nechodím často na toto fórum, aj keď sa o šamanizmus dosť zaujímam. Načítaného mám toho veľa, zažil som taktiež dosť dobrého aj zlého. Chcel by som sem napísať nejaké skúsenosti so šalviu divotvornou/ salvia divinorum/. . Nebudem sem rozpisovať základné info, každý má net, môže si všetko nájsť.
V septembri som si zohnal sadeničku , ktorá sa mi medzitým celkom slušne rozrástla... a 7x som ju aj vyskúšal. Považujem ju za najvhodnejšie psychedelikum na poznávanie, vzhľadom na dĺžku a pozitívne ladenie zážitku. V prvom rade je určitým spôsobom nutné prijať šalviu ako učiteľa -ku a nadviazať s ňou určitý zvláštny vzťah. Samozrejme je dôležité sa pred jej aplikáciou náležite uvoľniť meditáciou, alebo dýchaním. Zatiaľ som ju vždy skúšal iba fajčiť cez bongo, je to najrýchlejší a najbežnejší spôsob. Pokiaľ je teda človek už dosť uvolnený a všetko nepotrebné odložil bokom, môže sa ísť na vec - stačí jeden poriadny prásk, ktorý treba zadržať tak na 30 sec. Potom sa to už dosť ťažko opisuje, ale skúsim to:
- dostanem sa do nejakej inej reality, aby som sa tam mohol dostať úplne je treba všetko - úplne všetko odhodiť, ako keď je človek na vysokej skale, váha a potom skočí...
- následne sa dostanem do zvláštneho priestoru, kde si uvedomím, že teraz je to nejakým spôsobom strašne dôležité - je to niečo ako vedomý sen, je to veľmi nebezpečný priestor, kde treba jednať opatrne, chovať sa proste ako bojovník,
- šalvia mi tu vždy pomáha, väčšinou sa vrátim do momentov pred narodením,dá sa ísť strašne ďaleko, je možné tu určitým spôsobom meniť príbeh, nasleduje jasné pochopenie, že svet je len náš systém-popis, náš matrix, žijeme proste v mravenisku, každý má nejakú rolu
- po týchto momentoch sa spustí strašne intenzívna rekapitulácia celého života, je tu nutné nezastaviť sa na žiadnom zádrheli - komplexe, traume, všetko brať s humorom, prípadne sama šalvia ma občas smeruje k tomu aby som zmenil príbeh a získal naspäť energiu, ktorú som tam nechal - /takže Castaneda mal v tomto pravdu/, je nutná maximálna koncentrácia
- toto trva subjektívne dosť dlho, objektívne len 15 min
- je to strašne rýchle a intenzívne / viac než napr. hríby/
- ku koncu sa môžu začať vtierať zlé myšlienky a strachy, ale väčšinou má človek po tejto rekapitulácii veľmi veľa energie, netreba poľavovať v koncentrácii ešte aspoň hodinu
- zbytok dňa by mal človek stráviť v kľude
- ďalšie dni sú poznačené zvýšením energie, pozor však šalvia môže človeku úplne zmeniť život, čítal som aj o negatívnych následkoch vplyvom jasného zrkadla, ktoré šalvia nastavuje

dúfam, že som to podal tak ako som to zažil

Majte sa
je to jedno
Používateľov profilový obrázok
majk
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Po Jan 26, 2004 9:14
Bydlisko: morava cz

Príspevok od používateľa majk »

ten zazitek nebo zazitky zni velmi dobre a jsou lidi co se nechaji tzv."ukecat" na zkousku toho ci onoho, ale musim rict sam za sebe, ze bych nechtel mit zmeneny stav pomoci jinych prostredku nez sve vlastni vule. Odjakziva sem se snazil jednat sam za sebe, jednou me presvedcili do zkousky buchty a do takoveho stavu bezmocnosti bych se uz nechtel nikdy dostat. HNUS :o
kammo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po Jan 17, 2005 10:26
Bydlisko: trebisov

cc

Príspevok od používateľa kammo »

vydis,to je ten konformizmus,alebo povrchnost.Nechceme neprijemne zazitky---ak idem do hlbky,tak sa snazim prekonat prijat,pripadne ak sa to da porozumiet vsetkym veciam.
Vela ludi pri psychedelickych sedeniach usmernili prave tzv. bad tripy
Nekrityzujem...!Je to moj nazor....
Napísať odpoveď