Meditácia bez myšlienok

Čo sa inde nevošlo

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa sorer »

V poslednom čase skúšam meditovať tak, že keď už ležím a som uvolnený, sa snažím nemyslieť úplne na nič. Myslel som si že to dokážem, ale keď sa naozaj sústredite zistíte že v skutočnosti vám niečo behá hlavou. Ak už aj náhodou dosiahnem stav blízky bezmyšlienkovitosti :) , začnú sa mi pred očami vizualizovať rôzne predmety, a niekedy počujem aj rôzne zvuky. To ako keby sa mozog snažil vyvážiť nedostatok vonkajších signálov, vlastnými ilúziami.
Podľa mňa je môj mozog zvyknutý stále šlapať, nad niečím rozmýšlať a niečo analyzovať. Ani nechcite vedieť čo sa mi po takejto meditácii snívalo. Som rád že som ten sen prežil, ešte že mám silné srdce. :?
Ale snaď po čase praktikovania tejto meditácie, sa mozog naučí aj trochu relaxovať, čo bude základom pre AC. :ok:
Používateľov profilový obrázok
kokopelli
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Št Júl 08, 2004 13:59

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa kokopelli »

Tiež som sa začal nedávno zaoberať snahou o utíšenie mysle. Dávam si zámer "počuť" (vnímať) tie svoje myšlienky, ktoré si "hovorím" potíšku, teda vedomá myseľ ich neregistruje (podvedomý dialóg mysle, ktorým si človek všetko popisuje). No, malo to celkom zaujímavý efekt, ktorý zatiaľ neviem dať do slov. No viem o odporúčaniach, ktoré pre zastavenie vnútorného dialógu mysle odporúčajú pohrúžiť sa do nejakej činnosti, vyžadujúcej plnú koncentráciu. Tak sa potom myseľ utíši sama...
Používateľov profilový obrázok
MSG
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 114
Dátum registrácie: Po Jún 21, 2004 16:13
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MSG »

No, to je když se pokoušíš meditovat "do hlavy", z toho jsou pak pěkné halušky. Musíš se soustředit "do srdce". Jeden z možných postupů je např. tzv. sebedotazování (atmavičára) - polož si v duchu otázku "Kdo jsem já?" a pevně se ji drž. Nemysli na nic jiného - ani na to jaká bude odpověď, kdo ti řekne, ani na to co cítíš a co se děje v tvojí hlavě. Nemá to být neustálé opakování otázky v mysli, ale konstatní upření na ní. Spíš je to postoj. Čím více se to daří, tím více mizi ostatní myšlenky. Jinak s myšlenkami se nesmí bojovat, nesmí se zahánět; tím se naopak posilují. Pokud ti mysl uteče, netrap se ani si nenadávej, že to neumíš, ale zase se na něj upni. Celé to dělej ODEVZDANĚ a s touhou poznat odpověď. Před cvičením samotným je dobré (nutné) uvolnit tělo a uklinit mysl. [/b]
Používateľov profilový obrázok
Ali Agca
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ne Sep 19, 2004 21:26
Bydlisko: Brno

meditace

Príspevok od používateľa Ali Agca »

Mně dělala bezmyšlenkovitost taky docela problémy, ale s postupem času jsem ji dokazál prodloužit z několik sekund na můj rekord - dvě minuty. Je to příjemný stav a pokud to kdokoli myslít s LD vážně, tak by to měl podle mě ovládat... Dobrou metodou je představit si, že tohle je sen, i kdyz jste porad v realitě...
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa ibbeta »

toto som raz skusil na trave /nikoho nenavadzam na uzivanie ilegalnych substancii/ doooost silne, tazko sa z toho stavu vracia
Používateľov profilový obrázok
MSG
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 114
Dátum registrácie: Po Jún 21, 2004 16:13
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MSG »

Shodou okolností jsem měl halušky právě k obědu.. nejsem ve snu? :)
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa dr.Katz »

zkus myšlenky jenom pozorovat, ale nereaguj na ně. nech je jenom proplout hlavou a ony zase zmizí. v praxi je to ale hodně těžké, člověk najednou zjistí, že ujel na myšlence a už delší dobu nad něčím přemýšlí...musíš se stále vracet k pozornosti.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Gemo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St Feb 08, 2006 7:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa Gemo »

Ja sa pokúšam o bezmyšlienkovity stav dlhšie, kvôli AC, vždy mi ale prebehne mraz po chrbte a začnem sa citit lahko
Používateľov profilový obrázok
červená košeľa
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Ut Jan 24, 2006 12:04
Bydlisko: pobodrožská 43/3

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa červená košeľa »

viete na co som prisla???Ze odkedy chodim na jogu tento stav bezmyslienkovosti nastane sam.Sice sa chvilku citim byt "vymleta"ale tak pol hodinu po joge citim ako si moj mozog oddychol a ja mozem ovela rozumnejsie a cistejsie rozmyslat.Jogu vrele odporucam
Každy človek je duša a má telo, no napriek tomu si mnohí myslia, že človek je telo a má dušu.
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa Tesla »

Po par dnoch treningu som sa v pohode zbavil myslienok...
Je to velmi pekne len ma to dost nudi po 20 minutach :?
Používateľov profilový obrázok
Ali Agca
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ne Sep 19, 2004 21:26
Bydlisko: Brno

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa Ali Agca »

Tesla napísal:Po par dnoch treningu som sa v pohode zbavil myslienok...
Je to velmi pekne len ma to dost nudi po 20 minutach :?
No nevím, není nuda taky způsobená myšlením? Podle mě se při meditaci člověk nudit nemůže, protože jenom vnímá okolí. A ve stavu meditace se mi nestalo, že by mě to okolí nudilo. Spíš naopak - člověk je pak například fascinován i obyčejnou omítkou - pozoruje hrbolatost, hru světla a stínu, barvu(ale nedává tomu samozřejmě tyto pojmy). Někdy se tak myšlenkově uvolním, že kdybych měl čas, tak bych tak nejradši strávil celý den... Takhle je to u mě, ale chápu, že každý to může vnímat trošku jinak.
larkie miae
Návštevník
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St Mar 29, 2006 13:39

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa larkie miae »

ten stav úplného stíšenia a nezasahovania... a naozaj sa v ňom nedá nudiť. len sa tomu všetkému akosi prizerám.. pretína ma to v totálnej podstate. jednota a protiklady, ktoré ju tvoria.. ach. myslim, že to je o maximálnej koncentrácii. v stišení nepotrebuje byť človek pasívny, práve naopak... respektíve tak pasívne aktívny :-) lebo všetko nami prechádza, lomí sa cez nás.. sme za jedno. sme jedno. to je krása, však?
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa Tesla »

No nieje to nuda ako taka ale to bude asi tym ze v poslednom caste mi vsetko vadi.
Teraz som uz 2 tyzdne chory takze sa neviem na nic sustredit a ked sa skusam uvolnit a vyprazdnit hlavu tak ma niekedy tak rozboli az to boli...
A dost ma trapi aj ze neviem pocuvat hudbu - proste vnimam aka je super a le nejako sa mi to nepaci.
To bude ta choroba...
Používateľov profilový obrázok
Melvar
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Pi Sep 02, 2005 19:12
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa Melvar »

Skuste viac popisat ako to robite :)
Ja vacsinou v akomsi tureckom sede, so zavretymi ocami/ niekedy aj otvorene, ale to sa potom neviem velmi zbavit myslienok
Nekonecno nezacina tam, kde koniec neskoncil.
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tesla »

Ja som v stave medzi spankom a bdenim a zamietam kazdu vynikajucu myslienku, ale da sa to robit v akomkolvek stave - v tureckom sede ci uz pri sportovani...
Inac pri orgayme mate tiez praydnu mysel :grin: 8)
Napísať odpoveď