Ahoj Forte,
Ja som poctený tým, že považuješ moju odpoveď v istom zmysle za užitočnú/hodnotnú
.
Snažím sa naďalej adoptovať si zvyk nachádzať stále nové spôsoby pozitívneho pohľadu na okolnosti a situácie, ktoré sa mi núkajú. Tým mám za cieľ naďalej si vytvárať osobné subjektívne šťastie. A to je vlastne znova tréning sústredenia vedomia na to čo chcem, ktorý sa dá využiť na veľa vecí, vo všetkých realitách.
Písal som ti odpoveď bez očakávania že si ju niekto prečíta, avšak dúfajúc že bude niekomu niekedy na niečo dobrá. Pri tom som si užíval proces písania, pri ktorom sa mi samému kryštalizujú myšlienky do nových uvedomení.
Takže vlastne ja ďakujem tebe za možnosť dostať nové vhľady a uvedomenia plynúce z vlastných, už prežitých, zážitkov
.
Čo sa týka písania si - ak si ochotná podeliť sa o svoje najsúkromnejšie myšlienky a zážitky aj s inými ľuďmi na tomto fóre, môže to byť pre ich osoh. Ja sa veľmi rád podelím o svoj názor aj zážitky takto "verejne"
. Samozrejme mi môžeš napísať aj súkromnú správu, na ktorú rád súkromne odpoviem
.
Pýtaš sa či pocity pred spaním môžu mať niečo spoločné s náladou v sne alebo LD? Ja by som povedal že logicky áno. Poznám to z vlastnej skúsenosti, keď mi po zobudení sa z neveľmi príjemného sna ide prasknúť močový mechúr.
Zoberme si to takto:
Keď je človek v strese kvôli akýmkoľvek vonkajším okolnostiam, je to fyziologicky pre telo utrpenie. Stres znamená že sa telu spomalí tráviaci a vylučovací systém, lebo sa namiesto neho prekrvia svaly. Spomalený tráviaci systém hromadí toxíny v tele (hniloblé procesy sú najhoršie u mäsa, lebo produkujú veľmi sile toxické látky), ktoré telu odoberajú antioxidanty a vynakladá teda na bunkovej úrovni energiu na boj s toxicitou. Túto energiu by za optimálnejších okolností, kedy si relaxuješ na tráve s pivkom v ruke, použilo telo na rast a vylepšovanie. Zároveň sa pri strese odkrvia časti tela súvisejúce s imunitným systémom. Odkrví sa aj prefrontálny kortex - predné laloky mozgu v čelnej oblasti lebky. V nich sídli racionálne uvažovanie, kontrola emócií, kreativita a teda všeobecne inteligencia. Tam sa to odkrví na úkor lymbického systému (jašterčí mozok), ktorý je evolučne najstaršia časť nášho mozgu a elektrická aktivita v ňom je spájaná s negatívnymi pocitmi, prudkými reakciami a reflexmi. Teda inak povedané, človek v strese je impulzívnejši a reaktívnejší, často v spektre podráždenosti a iritácie.
Táto stresová reakcia tela bola kedisy veľmi užitočná, keď sme boli skôr zvieratá bez vedomia. Ak ma naháňal predátor, nepotreboval som trávenie, imunitu ani inteligenciu - trebalo rýchle reakcie v zmysle "utekaj alebo bojuj" a potlačenie irelevantných vnemov ako: "jéj, aké pekné farby má tá kvetinka", počas utekania pred tigrom.
Ak ti angličtina nerobí problém, odporúčam toto video, ktoré vysvetluje hore popísané efekty lepšie a zároveň tam vyvracia mýtus že sme otrokmi našej zdedenej DNA:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... jj0xVM4x1I
- Dr. Bruce Lipton má aj knihy preložené do češtiny a slovenčiny. Tie som nečítal, lebo som si pozrel jeho prednášky po anglicky.
Naše telo teda na základe externých stimulov vytvára fyziologickú reakciu, ktorá vytvára pocity. Telo a pocity sú teda previazané spolu s myšlienkami, ktoré sa nám obvykle nekontrolovane preháňajú väčšinu dňa v hlave.
K tvojmu poslednému odstavcu by som povedal že si teraz asi sama v kľudne uvedomuješ všeličo zaujímavé, čo si predtým v tom strachu akosi prehliadla.
Pochopil som že si si uvedomila ako so sústredením sa na nejaký aspekt, zrazu iný aspekt diania utíchol, alebo šiel do úzadia. Možno tá ozvena ktorá prichádzala a mizla bol tvoj výtvor. Z nejakého dôvodu si dostala dojem že je to tam teraz iné a porovnávala si. Keď si chcela porovnávať, musela si si vybrať aspekt zvuku, s ktorým môžeš porovnávať. A potom to možno na základe toho oscilovalo medzi ozvenou a bez ozveny. Skús si teda predstaviť že by si sa vedela cielenejšie sústrediť na inú myšlienku .. na príklad nejaké pekné miesto na tropickej pláži. Alebo jednoduchšie na chuť nejakého jedla ktoré máš rada.
Kto vie? Možno by sa ti to zmaterializovalo v nejakej forme. Možno by si sa akoby premiestnila do iného prostredia kde bude to, čo si si vytvorila svojim sústredením úplne správne a logické.
- Ak by to bolo jedlo, tak napr. do reštaurácie, ktorá sa ti s tým jedlom spája. Možno aj so spoločnosťou ktorá sa spája s tou reštauráciou.
... a ako dodatok by som odporučil mrknúť na túto stránku, kde sú popísané veľmi jednoduché a funkčné techniky ako vyvolať LD alebo OBE s troškou snaženia už behom 1-2 týždňov. Navyše sú tam popisované všelijaké možnosti, na čo je takéto niečo aj prakticky využiteľné.
http://www.czech.obe4u.com/
Dovolím si nesúhlasiť s autorom Radugom v jeho chápaní reality a pôvode toho stavu "fázy". Ja som presvedčený že cieľom je učiť sa. Takže ak je ním popisované hranie v smere učenia, ktoré potrebujeme, je všetko fajn.
Akonáhle však zabudneme na primárny cieľ našej existencie, môžeme byť prekvapený, prečo sa nám tam stávajú aj "nepríjemné/zlé" veci. A "nepríjemné/zlé" je len to, čomu dáme takú nálepku, namiesto nálepky "zaujímavé".
Strach je náš priateľ - je to prirodzená bariéra pri pokusoch v "tvárnejších" realitách. Ak by sme tu vedeli len prchkou myšlienkou vytvoriť niečo čo nám ublíži, bolo by to ako dať bábätku do rúk vysielačkový detonátor na výbušniny, na ktorých leží. Taký pekný čierny s červeným gombíkom. Nebol by to asi taký dobrý nápad.
Ak strach prekonáme v tých iných realitách, asi sa ho zbavíme aj v tejto realite - znamená to šťastnejší život, menej ovládaný strachom vo forme zúfalého budovania si "zabezpečenia" a snahe mať stále veci "pod kontrolou".
PS: Ak ťa zaujala myšlienka že naša existencia je tu na učenie sa, viem ti racionálne vysvetliť ako som k tomu došiel ... teda nechválim sa vynájdením tohto poznania. Adoptoval som si ho spolu s inými užitočnými názormi a vhľadmi od Toma Campbella. A nič nechcem veriť, chcem si overovať - takže práve jeho spôsob výkladu k zaujímavým témam bez zbytočnej dogmy a rituálov je podľa mňa extrémne zaujímavy. Svet je oveľa krajší a funkčnejší ako by sa zdalo zo správ a školy, ktoré nás tak silne ovplyvňujú ...