Psychotropny samanizmus a psychedelika

Moderátori: RedHawk, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Chlapci, odvtedy už prešlo najmenej 40 rokov :grin:
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

Tak je veru, preslo sice 40 rokov ale vsetko co zavana duchovnom je pre spolocnost zameranu na vykon a materialne hodnoty ohrozujuce. Dost vedcov si prinajlepsom vysluzilo nalepku pavedy, len preto ze zabrdly do nevhodnych oblasti ako je duchovno. Sam viem ako si musim davat pozor na "exaktnost" ako student ked pisem semestralne prace. Len tak na okraj - v byvalom Ceskoslovenku sa LSD pouzivalo pri psychoterapii s velkymi uspechmi od roku 1954. Unas neboli problemy s tym ze by sa uzivalo mimo teraputicky kontext narozdiel od USA (hippies). Vyznamna osobnost domaceho vyskumu Milos Vojtechovsky v jednej relacii v radiu povedal, ze prakticky z jedneho dna na druhy prisiel prikaz z politickych kruhov vsetky zasoby LSD znicit a zastavit vyrobu (1974). Vraj to bolo preto, ze ceskoslovenske LSD sa tajne pasovalo do USA, kde bolo uz 4 roky zakazane a podryvalo americky establishment. USA sa vraj vyhrazali medzinarodnym konfliktom pokial sa u nas nezastavi vyroba. Ci to bolo naozaj tak uz sa asi nikdy nedozvieme.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

To môže byť pravda i nemusí, no stále je to debata len o obyčajnom užívaní psychedelik mimo kontextu šamanizmu.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

O obcajnom uzivani veru nie, aspon ja stale hovorim o psychoterapeutickom, co je oblast o ktoru sa najintenzivnejsie zaujimam, ale mas pravdu, je to trochu mimo temu. Tak vratme sa teda k tomu vyuzitiu v samanizme, i ked podla mna su to prepojene oblasti :)
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

1. Pre psychoterapeutické využitie musí mať užívateľ psychedelik pri sebe skúseného terapeuta a to tu na fóre má málokto. 8)
2. Nezamieňaj si prostriedok s cieľom, pretože užívanie psychedelík neznamená hneď psychoterapeutický dopad na užívateľa ako aj neznamená hneď šamanizmus.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

Z osobnej skúsenosti, aj zo skusenosti iných si dovolím tvrdiť, že psychedeliká su spoľahlivejším nástorom ako iné techniky. Sám mam problém dosiahnuť zmenený stav vedomia pomocou bubna aj hemi-syncu, pri holotropnom dýchani som dosiahol iba veľmi ľahký zmenený stav vedomia. Na základnom seminári FSS som nebol jediný komu sa nepodarilo za celé 2 dni dosiahnuť zmenený stav vedomia ani raz. Oproti tomu som pomocou šalvie opakovane zažil najintenzívnejšie zážitky v mojom živote.

Mal som pocit umierania, zažil som rozštvrtenie tela s ktorým súčasne nasledovalo rozpustenie ega (úplna strata identity, spomienok na predchádzajúcu existenciu). Získal som novú identitu, telo v úplne inej realite, ktorú obývali úplne iné bytosti, nefungovali tam naše fyzikálne zákony,...v tej chvíli som bol presvedčený, že tam žijem odjakživa. Potom sa aj tá identita začala rozpadať a moje vedomie sa stotožilo s celým tým svetom - pohoriami, riekami, všetkými vecami až som sa ocitol späť vo svojom ľudskom tele.
Odniesol som som si z toho poznanie že ego (ohraničená entita) a vedomie nie sú neoddelitelné elementy ako som si dovtedy myslel. Zažil som vedomie bez ega. Teraz viem, že so smrťou tela zaniká aj ego, pokiaľ sa zrodím znova, či už v našom vesmíre alebo inom, už to nebudem ja aj keď vedomie bude rovnaké. Je to ako keď plameň jednej sviečky zapáli druhú sviečku a potom tá prvá zhasne. Plameň tej druhej sviečky čo ostane horieť je ten istý ale zároveň je už iný.

Mrzí ma, že sú ľudia, ktorí prežili podobné skúsenosti a potom sa na tom zabávali - "akú parádnu halucináciu som mal". To je typický príklad ľudí ktorí nie sú pripravení na duchový rozvoj a sú hlboko zakorenení v materiálnej existencii. V psychológii sa to nazíva kognitívna disonancia - to je stav keď určité poznatky sú v nesúlade s presvedčením. Tento stav poškodzuje ego, preto sa ho snaží zmeniť. V tomto prípade je to obranný mechanizmus racionalizácia - "bola to iba halucinácia, výplod môjho mozgu". Preto si myslím, že psychedeliká nie sú pre každého. Nepripravení jedinci, ktorým nepmôže ani tá racionalizácia väčšiou končia po psychedelikách na psychatrii - nedokážu zmeniť svoje presvedčenie ale ani si vysvetliť svojú skúsenoť, ktorá mu odporuje. Toľko asi k rizikám psychedelík.
Naposledy upravil/-a loneman v Ne Nov 26, 2006 21:16, upravené celkom 2 krát.
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa loneman »

WhiteWolfSix napísal:1. Pre psychoterapeutické využitie musí mať užívateľ psychedelik pri sebe skúseného terapeuta a to tu na fóre má málokto. 8)
2. Nezamieňaj si prostriedok s cieľom, pretože užívanie psychedelík neznamená hneď psychoterapeutický dopad na užívateľa ako aj neznamená hneď šamanizmus.
Vo väčšine príspevkov parafrázujem zistenia Grofa a iných odborníkov, nie moje vlastné. Nemám toľko osobných skúseností aby som mohol za seba hovoriť. Takže tieto dve poznámky mi pripadajú irelevantné.

Dodatok: A okrem toho som nikde nepísal nič, čo by bolo v rozpore s týmito poznámkami, prečítaj si lepšie moje príspevky
Naposledy upravil/-a loneman v Ne Nov 26, 2006 20:15, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Psychotropny samanizmus a psychedelika

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

Tak najskôr pozbieraj vlastné skúsenosti a potom sa môžme rovnocenne baviť na túto tému. Citovať a parafrázovať niekoho slová a skrývať sa za slová odborníkov dokáže aj malé dieťa.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

No ja si to veru nemyslim. Tak ako lekar môže diagnostikovať a liečiť zápal pľúc bez toho aby ho sám niekedy prežil, nemusím ani ja mať hojné osobné skúsenosti aby som sa mohol vyjadrovať k tejto teme. Ty sam nemáš skusenosti s psychedelikami, tak prečo tu vôbec píšeš? Tiež môžem povedať, že si nerovnocenný partner. Pokial malé deti vedia tak pracovať s informáciami iných, ako tvrdíš, načo sú potom vyskoké školy ;)

Odvolávanie sa na výsledky výskumov iných má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako osobné zážitky a ich subjektívna interpretácia.
doubledog
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št Júl 13, 2006 15:21
Bydlisko: Blava

Príspevok od používateľa doubledog »

prečo by sa psychoterapeutický potenciál mal prejaviť len v prítomnosti terapeuta? jasné, že to môže pomôcť, ale predsa samotné hubičky fungujú ako terapeut alebo skôr učiteľ. hubičky neodkrývajú len vlastné duševné zákutia, je v nich nejaká sila alebo duch (proste niečo čo nie sme my, niečo iné), ktorá nám má čo povedať. a človek, ktorý má záujem na sebe pracovať, má potom na čom stavať.
Všetko má svoj význam
Používateľov profilový obrázok
SagitaX
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 298
Dátum registrácie: So Jan 21, 2006 14:39
Bydlisko: Sásová, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa SagitaX »

loneman napísal:Odvolávanie sa na výsledky výskumov iných má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako osobné zážitky a ich subjektívna interpretácia.
no nechcem sa vam pliest do diskusie pretoze sa nevyznam ale to co si napisal je riadna blbost... vsak si nou aj trosku protirecis oproti ostatnym prispevkom...
Môžeš si pomyslieť, že máš len 17 a vo veku tých, čo hovoria, že vedia málo, toho budeš vedieť aspoň o trošičku viac. ©
Používateľov profilový obrázok
WhiteWolfSix
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 1872
Dátum registrácie: Št Júl 01, 2004 18:45
Bydlisko: Fončorda, Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WhiteWolfSix »

doubledog napísal:prečo by sa psychoterapeutický potenciál mal prejaviť len v prítomnosti terapeuta? jasné, že to môže pomôcť, ale predsa samotné hubičky fungujú ako terapeut alebo skôr učiteľ. hubičky neodkrývajú len vlastné duševné zákutia, je v nich nejaká sila alebo duch (proste niečo čo nie sme my, niečo iné), ktorá nám má čo povedať. a človek, ktorý má záujem na sebe pracovať, má potom na čom stavať.
Nie, nehovorím, že sa psychoterapeutický potenciál nemôže prejaviť bez prítomnosti terapeuta. Potenciál však nestačí. Silné zážitky treba vedieť správne zaintegrovať do osobného života a to dokáže naozaj dobrý terapeut. Netvrdím, že terapeut je vždy nutný, no pri používaní psychedelík je riziko omnoho väčšie a aj preto, väčšina výskumníkov a výskumov bolo robených za prítomnosti skutočných odborníkov.
Obrázok
WhiteWolfSix (WW6) | ANNWIN portál
doubledog
Návštevník
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št Júl 13, 2006 15:21
Bydlisko: Blava

Príspevok od používateľa doubledog »

imho to riziko prehánaš, aj keď je určite vyššie než pri iných formách.
ale to hlavné, čo som ti chcel povedať a opakujem to:
samotné hubičky sú terapeut :!:
ony ti pomôžu, aby sa tvoje silné zážitky integrovali. stačí ich nechať.
Všetko má svoj význam
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

SagitaX napísal:
loneman napísal:Odvolávanie sa na výsledky výskumov iných má oveľa väčšiu výpovednú hodnotu ako osobné zážitky a ich subjektívna interpretácia.
no nechcem sa vam pliest do diskusie pretoze sa nevyznam ale to co si napisal je riadna blbost... vsak si nou aj trosku protirecis oproti ostatnym prispevkom...
No asi skusku z metodologie nemas ;) Veda akceptuje iba poznatky ziskane vedeckou metodou, osobna skusenost bohuzial vedeckou metodou nie je. Preto ma vo vede vyssiu vypovednu hodnotu citovanie vedeckou metodou ziskanych poznatkov inych vedcov, ako vlastne poznatky ktore neboli ziskane objektivnou vedeckou metodou, lebo vzdy je tam riziko, ze ich intepretacia je subjektivna a spekulativna.

Neprotirecim si, v prispevku kde som opisal svoje zazitky netvrdim ze je to 100% tak ako si to ja interpretujem. Je to viac menej moje presvedcenie. Mozem sa mylit, vedecky dokaz to urcite nie je. No vzhladom na to, ze moje zazitky su v sulade s niektorymi poznatkami, ktore boli ziskane vedeckou metodou, podporuje to moju doveru v ich pravdivost.
loneman
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 28
Dátum registrácie: So Nov 18, 2006 14:22

Príspevok od používateľa loneman »

doubledog napísal:samotné hubičky sú terapeut :!:
ony ti pomôžu, aby sa tvoje silné zážitky integrovali. stačí ich nechať.
To neplati u kazdeho. Su ludia, ktori po konzumacii hubiciek skoncili v psychiatrickej liecebni - neboli pripraveny alebo ich uzili v zlom sete a settingu. Tu ma WW6 pravdu, skuseny terapeut alebo saman ten setting vie zabezpecit ovela lepsie ako laik. Taky regres do minulosti a znovuprezivanie traumatickych udalosti nemusi bez teraputa kazdy zvladnut. Mali sme prvotriednych terapeutov, no velka cast ich je uz po smrti a ostatny su na dochodku. Dalsi uz nemozu byt vycviceny, koli legislative. Vonkoncom niesom za to aby sa psychedelika predavali v novinovych stankoch spolu s cigaretami, no tieto nastoje by mali byt pre psychoterapeutov, vedcov a samanov legalne pristupne.

Dodatok: Netreba podcenovat rizika psychedelik, su mocnym nastrojom ale v spravnych rukach. V nespravnych rukach mozu spravit viac skody ako osohu.

Dodatok 2: Su evidovane aj pripady samovrazd jedincov ktori prezivali neznesitelne traumatcke zazitky (oproti inym technikam nemozno ukoncit zmeneny stav vedomia vlastnou volou), keby mali pri sebe teraputa, ktory by vedel ze spracovanie traumy ma liecivy potencial, asi by dnes boli zivi.
Preto treba minimalne dodrzat zasadu - vzdy mat pri sebe skuseneho sprievodcu, ktory na vas dohliadne.

Samozrejme treba rozlisovat medzi 15 rocnymi detmi, ktore skusaju psychedelika aby mali "haluz" a skusenymi psychonautami ktorych tiez nie je v skupine konzumentov psychedelik malo a maju vedomosti porovantelne s psychoterapeutickymi.
Naposledy upravil/-a loneman v Po Nov 27, 2006 19:23, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď