Strana 1 z 6

KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Ut Dec 06, 2005 7:48
od používateľa WhiteWolfSix
Takže, aby sa nepovedalo, že som skutočne jednostranný, uverejním tu aj tento príspevok:

ZPRÁVA Z KONGRESU "KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ", KONANÉHO 2. AŽ 3. PROSINCE 2004 " V LONDÝNE

Kongres byl organizován Brity a Nizozemci, proto bylo logicky nejvíce přítomných z Velké Británie a Nizozemska, Pořadatelé podcenili zájem odborníku, takže při některých sděleních bylo nutno sedět na schodech amfiteátru Psychiatrického institutu v Maudsley Hospital. Výběr referujících sledoval záměr organizačního komitétu, totiž polarizujícího pohledu na kanabis. Tento záměr se zdařil. Je však třeba říci, že zástupci tábora, tradičně poukazujícího na negativní následky užívání kanabisu pro duševní zdraví (Linszen, Solowij, van Os,) tentokrát své příspěvky přednesli neutrálním, relativizujícím způsobem, takže kanabis nedopadl jakožto "bad boy", což je oblíbený příměr Nadii Solowij z Austrálie, Téměř 300 přihlášeným z osmnácti zemí byl předestřen pestrý program, my se soustředíme pouze na klinicky relevantní studie jež nás nejvíce zaujaly.

Marcus Leweke (vedoucí kanabinoidového výzkumného programu na univerzitě v Kolíne nad Rýnem) referoval o originální dvojitě slepé studii, týkající se akutní paranoidní schizofrenie: polovina ze 42 pacientu dostávala po dobu 28 dnu buď kanabidiol v dávce 600-800 mg denně, nebo stejnou dávku antipsychotika amisulpridu (antagonista D2), Obe látky signifikantně zlepšovaly jak pozitivní tak negativní symptomy, přičemž kanabidiol zlepšoval negativní symptomy více. Další výhody kanabidiolu: žádné extrapyramidové příznaky, žádný efekt na játra a na hladinu prolaktinu, žádné přibývání na váze,Profesor Les Iversen (Oxfordská univerzita), autor rady knih a mnoha článku z oblasti neurochemie a farmakologie referoval o předběžných výsledcích léčby obezity za pomoci rimonabantu (přípravek Acomplia firmy Sanofi-Aventis). Tato firma přistoupila k terapii obezity novým, kreativním způsobem. Vyšla ze známého poznatku při užívání kanabisu, totiž pocitu sžíravého hladu, vedoucímu k "vymetání ledniček". Pakliže kanabinoidy stimulují chuť k jídlu, zablokování kanabiodních receptoru v mozku možná chuť k jídlu sníží. Centrální kanabinoidní receptory (CB1) hrají s největší pravděpodobností důležitou roli pri kontrole příjmu potravy, při vzniku závislosti a při habituaci. Jak nejlépe nalézt látku blokující kanabinoidní receptory? Nejdříve byly vyklonovány humánní kanabinoidní receptory a přeneseny na buňky. Poté byly zkoušeny ruzné látky jakožto blokátory těchto receptoru. Nejefektivnějším antagonistou CBl receptoru se ukázal rimonabant. V preklinických animálních studiích snižoval konsumpci tuku a cukru. Do klinické studie je do po sud zahrnuto třináct tisíc obézních osob, po roce užívání rimonabantu se u experimentální skupiny snížila váha v průměru o devět kilogramu a objem pasu o devět centimetru. U kontrolní skupiny (placebo) se váha snížila o dva kilogramy a objem pasu o tri centimetry.

Rada řečníku (na základe literárních údajů) pozitivně hodnotila použití kanabinoidních látek při léčbe následujících nemocí: rakoviny, AIDS, Alzheimerovy choroby, glaukomu, epilepsie, roztroušené sklerózy, para- a tetraplegie, chronické bolesti, migrény, chronického svedení, urogenitálních potíží a astmatu.

José Crippa (univerzita Sao Paulo) referoval o vlastních výzkumných studiích (animálních a na zdravých dobrovolnících), při kterých kanabidiol pozitivně skóroval jakožto anxiolyticum. Anxiolytické působení kanabidiolu potvrdily neuroimaginační studie (SPECT). Jose Crispa sklidil největší potlesk přítomného publika, neboť přednášku ukončil slovy: "Braní kanabidiolu vřele doporučuji vám všem, kanabidiol vás uklidní, a to bez sedace!"

J. M. Nerad L. Neradová

článok bol uverejnený v časopise ALKOHOLIZMUS A DROGOVÉ ZÁVISLOSTI ročník 40 - 2005 číslo 3
Odborný časopis Ministerstva zdrav. SR a sekcie drogovych závislostí psychiatrickej spoločnosti SLS

Napísané: Ut Dec 06, 2005 9:15
od používateľa Hanawa
Len taká kontrólna otázka: A čo ma kanabidiol (CBD) s THC, kvôli ktorému sa tráva fajčí? Predpokladám, že fajčenie na THC bohatej trávy bude mať iný účinnok na organizmus ako výťažok kanabidiolu ...

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Ut Dec 06, 2005 14:17
od používateľa WhiteWolfSix
Dobrá kontrolná otázka. :wink:

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: St Dec 07, 2005 17:34
od používateľa dr.Katz
Špatná kontrolní otázka, protože kouření marihuany Tě skutečně uklidní a nemusíš do sebe cpát žádnou chemii. Každopádně doufám, že je to počátek legalizace této božské substance. Peace.

Napísané: Št Dec 08, 2005 9:22
od používateľa Hanawa
Som sa pobavil ... Kanabidiol nie je syntetická látka, ale niečo čo sa už v tráve nachádza. Kanabidiol sa mení na THC, takže čím "lepšia" tráva, tak tým menej ho má ...

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 9:55
od používateľa WhiteWolfSix
Hanawa: tak-tak, a ako už napísal gori
táto správa hovorí o kanabidiole, ktorý je v konope prekurzorom THC. Inak povedané, zhruba platí, že čím viac THC tá ganja obsahuje, tým menej má tohto - zdá sa, že užitočného - kanabidiolu.

Okrem toho, podľa toho, čo mi je známe, tak účinky kanabidiolu (CBD) sú viac-menej protichodné k účinkom THC - a mám silný vodojem, že ganja sa ťahá zvyčajne kvôli THC.

Blokovanie kanabinoidových receptorov nejakým liečivom už s liečebným užívaním ganje nemá vôbec nič, tam ide práve o opačný proces, totiž ako tie receptory vyradiť z činnosti.
Bol som veľmi zvedavý na reakcie, ktoré tento článok prinesie. :grin: Nuž, užívatelia trávy a podobných látok, aspoň by ste mali vedieť, čo do seba pcháte. Potom sa vám nestane to, čo napríklad teraz Dr.Katzovi.

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 12:49
od používateľa ibbeta
no neviem ci takyto chytak presvedci niekoho kto berie marihuanu. inac kde si zohnal ten casopis?

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 13:05
od používateľa dr.Katz
vidím, že mě nikdo nepochopil. Takže ještě jednou: kouření marihuany vás skutečně uklidní a nemusíte do sebe cpát žádnou chemii. Tou chemií myslím utišující prostředky. (nemyslím tím kanabidiol) A jinak, proč bych měl vědět, co všechno ganja obsahuje? Moc mě to nezajímá, zajímá mě, co mi ganja přináší. Taky nevím, jaké sloučeniny jsem měl k obědu, vím jen, že to bylo dobré. :-)

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 13:12
od používateľa WhiteWolfSix
ibbeta napísal:inac kde si zohnal ten casopis?
Manželka ho odoberá ešte z čias, keď robila na protialkoholicko-toxikologickom oddelení. 8)

Dr.Katz: Keby si to vedel, nenapísal by si, že to bola zlá kontrolná otázka. :twisted: Keď nevieš, čo to obsahuje, ako môžeš zhodnotiť zápory oproti kladom, ktoré Ti to môže, ale nemusí priniesť?

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 17:43
od používateľa dr.Katz
Připomínáš mi Sókrata, ten své soupeře v dialogu taky vždycky tak zamotal, že nakonec ani nevěděli, jak se jmenují :-) K tvé otázce: já přece nemusím vědět co všechno ganja v sobě obsahuje abych ji mohl hodnotit. Vím, že mi přináší duševní pohodu, vhledy, mnohokrát mi pomohla rozlousknout složitější dilema, přináší inspiraci a mnoho dalšího. Samozřejmě si za to vezme kus zdraví a zkrátí život. No nekup to! (nekup, raději si ji vypěstuj sám) Peace

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Št Dec 08, 2005 20:15
od používateľa WhiteWolfSix
:grin:

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Pi Dec 09, 2005 7:02
od používateľa WhiteWolfSix
Ešte sem vložím link na zaujímavú diskusiu na tému Vnimanie pod vplyvom drog z pohľadu regresnej terapie.

drogy?

Napísané: Po Dec 12, 2005 2:31
od používateľa kammo
Myslim ze to forum v tom odkaze nieje vyvazene a opat tendencne.Pise tam niekto kto nikdy neuzil okrem kavy a alkoholu ziadnu inu latku.Su tam spominane ine latky ako prave psychedelika.Pervitin je silno navykovy stimulant a marihuana nieje pravy halucinogen,viaceri odbornici ju skor prirovnavaju k alkoholu.Kto chce psa bit,palicu si najde....samozrejme to plati aj opacne.Tvrdenie,ze zaver Grofovho vyskumu,co sa tyka halucinogenov je v tom,ze "tadeto cesta nevedie" tendencny.90 percent pozornosti a vsetkeho co napisal venoval tymto latkam a ja z toho vobec nemam pocit,ze by to len tak hodil za hlavu a urobil zaver,ze "tadeto cesta nevedie".Skor tam boli legislativne a pravne prekazky.A vobec...tuto to opakujem mozno piaty krat....ten kto s tym nemal skusenost nevie o com hovori.Psychedelika su najdostupnejsi a najucinnejsi nastroj dosiahnutia zmeneneho stavu vedomia...to je pre "zanietencov bubnovania".Psychedelika vam mozu otvorit dvere...to je pre tych co hladaju boha.Psychedelika vas mozu priviest do blazinca...to je pre ignorantov.
A mozes reagovat ako chces,pokial nebudes mat osobne skusenosti,tak inak odpovedat ani nemozem.

Re: KANABIS A DUŠEVNÍ ZDRAVÍ

Napísané: Po Dec 12, 2005 8:15
od používateľa WhiteWolfSix
:grin:

Napísané: Po Dec 12, 2005 11:31
od používateľa Hanawa
Asi takto, mám aj inú skúsenosť než len s alkoholom.
ALE! Veci, ktoré som "tam" pod vplyvom zažil nie sú o nič lepšie ako tie, ktoré som zažil napr. pri spontánnom AC.
Takže pre mňa má intoxikácia iba negatíva. Keďže viem, že zmenený stav vedomia viem dosiahnuť aj ináč, tak nevidím žiadny dôvod prečo by som mal dobrovoľne trpieť sprievodné javy intoxikácie, ako je: absencia kontroly, neprijemné fyzické pocity, poopičné stavy, flashbacky a pod. ...[/b]
Psychedelika su najdostupnejsi a najucinnejsi nastroj dosiahnutia zmeneneho stavu vedomia...
A sme pri tom ... Zmenený stav vedomia nie je môj cieľ. A na to, čo pomocou neho túžim dosiahnuť nepotrebujem konzumovať dorgy ...

A k tým prívlastkom najdostupnejší a najúčinnejší, by som ešte pridal aj najhorší a najrizikovejší ... Trochu to odľahčím: najdostupnejší a najúčinnejší spôsob ako príjsť k peniazom je ich ukradnúť ...