Meditácia bez myšlienok

Čo sa inde nevošlo

Moderátor: Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa dr.Katz »

malá rada: zkuste přestat přemýšlet ihned jak si sednete a zavřete oči. Nenechat mysl zpomalovat, ale zastavit ji hned od začátku. Jinak se budete pořád zaplétat do dalších a dalších myšlenek. Musí to být už nacvičený rituál. Zavřu oči a ticho v hlavě. Ale nepřemýšlet o tom, že musím mít ticho v hlavě, protože se zase zapletete do myšlenek. A nepřemýšlet ani o tom, že o tom nesmím přemýšlet :-)
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
Sheydee
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 95
Dátum registrácie: St Jan 04, 2006 13:50
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Sheydee »

no tak ja pred spanim si davam kazdy den malu modlitbu takze umna to asu nepojde!! :chat:
Čo vieme o smrti, keď vieme tak málo o živote.
Používateľov profilový obrázok
Ali Agca
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ne Sep 19, 2004 21:26
Bydlisko: Brno

meditace

Príspevok od používateľa Ali Agca »

No já většinou sedím v tureckém sedu, ale o to podle mě nejde. Dívám se při tom na tibetské písmeno A, které jsem si namaloval na papír(stejně tak poslouží i české písmeno A). Ale ne vždy mi to vyhovuje. Ze začátku se mi to hodně osvědčilo, ale dneska se rád dívám i na nějaké prostorové objekty - zámek ve dvířkách, skříňka, hrnek, stěna, popř. hodinky. Člověk samozřejmě musí zabránit všem asociacím a jen se dívat.

Se zavřenýma očima se mi to nikdy moc nedařilo. Teď už je to ale trošku o něčem jiném, protože základy mám za sebou, tak se to dá, ale nepřijde mi to nějak skvělý...

Jinak mi taky pomáhá soustředění na zvuk - snažím se vnímat všechny zvuky najednou, ale nezaposlouchat se. Jinak řečeno - když někdo mluví, tak slyšet zvuky, ale nerozumět řeči...

Někdy zkouším i hmat - vnímat celé tělo na povrchu i ze vnitř, oblečení, teplo, zimu, a tak...

Jinak já jsem ohledně meditace vycházel z knížky od Tenzina Wangyala - Tibetská jóga snu a spánku a můžu to jenom doporučit. Knížku najdete i tady v doporučené četbě: http://www.3oko.sk/viewtopic.php?t=94
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Re: meditace

Príspevok od používateľa Tesla »

Oh vdaka za tip, ako meditovat v pomerne rusnom prostredi.
Budem to skusat, ale napadlo ma, ze ak odpojim vnimanie zvuku, zrak a ak sa mi podari odpojit aj hmat co ma prebudi???
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa dr.Katz »

nic tě nemusí probouzet, protože meditace není spánek, takže nebudeš spát. I při meditaci musíš zůstat bdělý. Dokonce jsem četl, že mistr prochází mezi meditujícími učni a občas nějakého přetáhne holí. Když se úderu učeň nevyhne, tak to znamená, že nemeditoval správně, protože správná meditace je nejvyšší pozornost.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
Ali Agca
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Ne Sep 19, 2004 21:26
Bydlisko: Brno

Re: meditace

Príspevok od používateľa Ali Agca »

Tesla napísal:... ak odpojim vnimanie zvuku, zrak a ak sa mi podari odpojit aj hmat co ma prebudi???
No meditace právě není o odpojení, ale jak už napsal dr.Katz, je to o zvýšené pozornosti - všechno vnímáš, ale nad ničím nepřemýšlíš. Pokud to chceš vědecky, tak používáš pravou mozkovou hemisféru(vnímání) a nepoužíváš levou(pojmová mysl). Zkoušej to dál. Případně si v knihovně pujči tu knížku o které už jsem psal, protože tam je skvělý návod, jak se to naučit...
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Re: meditace

Príspevok od používateľa Tesla »

Tak teda dobre.
A skusim tu knihu najst, ale nase mesto je ako zaostala dedina
Gemo
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St Feb 08, 2006 7:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Medit

Príspevok od používateľa Gemo »

Presne tak nechcem do tohto zatahovat Davinčiho kód ale bola tam taka ,,sekta,, SION a podstata ako som ju pochopil ja bola založená na tom že pri sexe, lepšie povedané pri orgazme ma človek na chvilu čistu mysel či bezmyšlienkovitý stav čim sa môže na chvilu priblížit k Bohu alebo sa to da dosiahnut meditáciou...
Mam chut o tom pisat viac ale trochu sa hambim...
Používateľov profilový obrázok
Tesla
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Pi Dec 09, 2005 22:26
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať používateľa:

Re: Medit

Príspevok od používateľa Tesla »

Mno ano mozem suhlasit...
Inac neviem uz ktora kultura pouzivala marihuanu na udrzanie orgazmu n niekolko hodin.
Dost cudne ale tak som to teda cital...
Nič sa nedá, len netreba chcieť.
Používateľov profilový obrázok
theking
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 143
Dátum registrácie: St Jún 21, 2006 20:38
Bydlisko: www.spin.wbl.sk
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa theking »

Ja som zase postrehol ze do stavu bezmyslienkovosti tiez prichadzam ked bicyklujem (najme pri takych divsich jazdach cez mesto :D ),alebo aj ked niekedy citam...skratka len citam text a nerozmyslam ani nad nim ani nad nicim inym... :)
Všetko má svoje dôvody.
Soxy
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne Júl 19, 2009 14:00

Re: Medit

Príspevok od používateľa Soxy »

Ja som takto začínal s AC, čo bola moja prvá...ehm...prvá vec z týchto vecí? xD. Asi na tretí krát už som bol úplne bez myšlienok a po mesiaci som mal prvé AC :)
Používateľov profilový obrázok
dany_05
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Ne Nov 01, 2009 9:05
Bydlisko: Richvald pri Bardejove

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa dany_05 »

dr.Katz napísal:malá rada: zkuste přestat přemýšlet ihned jak si sednete a zavřete oči...
mozno ma niekto dobru schopnost zastavit mysel ako spominas, ale aj tak pochybujem ze to beznemu netrenovanemu cloveku zapadneho sveta dlho vydrzi... aspon u mna sa casto po kratkom case zacnu vynarat rozne myslienky a asociacie z podvedomia, no necudujem sa tomu, kedze meditaciam sa zatial dlho nevenujem ... s tymito novymi myslienkami dalej pracujem tak, ze si ich iba uvedomim a pustim fuc... dolezite je nevraciat sa k myslienke ktoru ste upustili ...

touto technikou sa akoby mysel vyprazdni, precisti a (v idealnom stave) zostane iba bdele vedomie
RedHawk
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 650
Dátum registrácie: Ne Júl 10, 2005 21:56

Re: Meditácia bez myšlienok

Príspevok od používateľa RedHawk »

preto vacsina veci trva dlho, treba sa naucit inak mysliet a trenovat schopnost nemysliet :)
Napísať odpoveď