Stupně představivosti

Moderátor: Moderátori

dRevnik
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Št Sep 08, 2005 12:30
Bydlisko: Česko

Stupně představivosti

Príspevok od používateľa dRevnik »

postupem času jsem si všiml tohot - interně jsem si to nazval "3 stupně představivosti"
1.stupeň: Kdykoliv během dne nebo prostě v normálním stavu zavřete oči a představíte si například nějaký předmět (řekněme třeba červené auto) nebo zvuk (například třeba jak něnkdo říká "nazdraví") - jak tuto představu vnímáte? Chtěl bych porovnat jak se liší stavy představivosti jednotlivých lidí a jinak než popisem to prostě nejde.. Já bych řekl, že pokud si vyvolám takovouto představu 1. stupně, objekt, řekl bych, přímo nevidím, resp. vidím ho jakoby "v dálce" nebo "Mlhavě" "tmavě" (?) jsou to blbá přirovnání, ale nevím jak lépe to popsat :-\ Když si takto vyvolám např. zvuk slyším ho, tak nějak "sabě" nebo také jakoby "zastřeně" a " z dálky"...

2. stupeň - řekl bych, že se jedná o hypnagogickou představivost, ale nejsem si tím vůbec jistý. Občas se mi to podaří při relaxaci nebo při usínání (ale bohužel jen málokdy) - je to o dost odlišný stav - vím že jsou to pouze mé představy, ale mají mnohem konkrétnější podobu. Zatímco v 1. stupni představované objekty v podstatě pouze "cítím že tam jsou" tak zde je skutečně přímo vidím - tzn. jakobych je skutečně vnímal zrakem - jsou mnohem jasnější. Zezačátku přicházejí samy - jsou to většinou jen útržky, spíše jen představa jedné konkrétní věci či předmětu, ne tedy celé scény nebo děje. Většinou, když tyto představy (ať už obrazové či zvukové nebo i hmatové) zaznamenám, kopne mě to zpátky do 1. stupně. Párkrát se mi ale podařilo tenhle stav stabilizovat a využívat tuto předtavivost aktivně - představoval jsem si ve zvýšené realističnosti co jsem potřeboval - ne není to ještě ld, je to skutečně jen představa, jako kdyby jste teď zavřeli oči a přestavili si dejme tomu ono červené auto a skutečně ho v tépředstavě dokonale viděl...a ještě:když např. při usínání při relaxaci zaselchnu v mysli například zakašlání, nebo někoho jak říká nějaká slova atp. - je to ale jiné, než když si jenom obyčejně představíte jak něnkdo něco říká - je to, řekl bych sluchová halucinace.. Ano - toto je běžná hypnagogická představa, kterou známe všichni, ta by ale měla trvat jen několik vteřin - když se mi ji ale podařilo stabilizovat a využít k vizualizaci čehokoliv jsem chtěl po dost dlouhou dobu je to stále ještě obyčejná hypnagogie??? Zajímavé také je, že přechod mezi 1. a 2. stupně není plynulý, ale přichází náhle a najednou - je to skutečné přepnutí na vyšší stupeň, jako když stisknete vypínač - prostě najdnou jsi v tomto stavu, který je spojen z dost odlišnými pocity, je to jakoby intenzivnější vnímání nebo tak nějak, nevím jak to popsat, je to prostě jinej zvlášní pocit.

no a 3. stupeň = LD, takže absolutní reálnost a nulové spojení se skutečným světem, představa celých scéna a dějů..

Má mi k tomu někdo co říct? Jaké jsou poznatky zkušených cestovatelů a lucidních snílků?

Tady jsem se to pokusil vyjádřit v grafické podobě, v mezích možností (ono taky jak obrazem vyjádřit pocity a představy, že?)

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa sorer »

No urcite s tebou suhlasim. Aj ked v tej prvej faze clovek naozaj nic nevidi, naozaj si to len predstavuje. Asi vsetci vieme co je to obycajna predstava. Nevidis nic, len si myslis ako by to mohlo vyzerat.
Ked zaspavam prechadza to druhej fazy. Zacinam realne pocut zvuky a objavuju sa obrazy. Trva to naozaj len okamih, a clovek ked si to uvedomi, tak ho to vytrhne do prvej fazy, uplne sa prebudi alebo proste zaspi.
Len by som dodal ze ked sa uz clovek dostane do sna, a je jedno ci vedomeho alebo nevedomeho, tak vedomie mu nielenze vytvori jeden objekt, ale dany objekt ma aj okolie.
Takze ja by som na to tvoje graficke znazornenie dal ako prvy obrazok len tmu, resp. nejaku sedu farbu. Druhy obrazok by sa podobal tvojmu prvemu. A ten posledny by bol ako tvoj, akurat ze by bol umiestneny v nejakom prostredi.
Stretneme sa vo sne ;)
Používateľov profilový obrázok
ATA
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 219
Dátum registrácie: St Máj 18, 2005 17:47
Bydlisko: Litovel
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ATA »

nne se takhle jednou povedlo dostat do ld napřed sem se dostal do hypnagogickyho stavu a jden z obrazu se mi povedlo stabilizovat napřeed byl hodne v dalce a neostrel pak se pribjižoval a obraz se zlepšoval pak to vypadalo jak mala fotka z kreslenym obrázkem ktera se zacala rozširovat až pokryla cely zorny pole pak sem do vi vstoupil a prostredi se stalo 3D ale pořad bylo kreslenypostupne přibyvalo detajlu až se z kreslenyho stalo norm.3d prostredi nakonec sem zjistil že sem v krajine kterou mám jako obrázek na ploše tak sem se šel trochu proletet
je to dobra metoda na LD ale je tam strašne težky udržet koncentraci a neusnout
Informací není nikdy dost

http://www.luciddreaming.wz.cz http://www.bookmarky.cz/users/Magic+Word
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa ibbeta »

sorer napísal:...Trva to naozaj len okamih, a clovek ked si to uvedomi, tak ho to vytrhne do prvej fazy, uplne sa prebudi alebo proste zaspi.
...
Len by som dodal ze ked sa uz clovek dostane do sna, ..., tak vedomie mu nielenze vytvori jeden objekt, ale dany objekt ma aj okolie.
Podla mna celkom nesedi ta druha veta, obrazy nevytvara vedomie. Mam taku teoriu, ze sa na mozog da pozerat ako na PC. Cez den sme zaneprazneni sami sebou a premyslame hlavne o sebe. Preto predstavit si zvuk alebo obraz je pomerne zlozite-nedostatok vypoctovych prostriedkov. Naopak cim menej sme bdeli samych seba, tym viac priestoru vznika pre objekty ne-ja. Ta prva veta hovori presne o tom, takisto bolo spomenute, ze fazy 2,3 su uplne ine od 1. Pri faze 2 ani nemusime vidiet velmi dobre dany objekt, ale "vieme", ze tam je, citime ho od nas nezavisle, pretoze nase ja s tymto objektom zdiela mozog. Vacsinou byva prilis vycerpavajuce udrzat zaroven predstavu seba aj objektu, takze zaspavame.
Najzaujimavejsia je faza 3 a v nej LD, pretoze seba-vedomie je asi rovnako vzacne ako realna predstava pocas dna. Na rozdiel od halucinacie nie je LD samozrejme prejavom nejakej dusevnej poruchy, skor naopak :)
Používateľov profilový obrázok
sorer
Admin
Admin
Príspevky: 859
Dátum registrácie: Pi Dec 12, 2003 12:29
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa sorer »

ibbeta napísal: Podla mna celkom nesedi ta druha veta, obrazy nevytvara vedomie.
Naozaj tazko tvrdit ci tie obrazy vytvara vedomie, mozog ale nieco ine. Podstata je prosto taka, ze to co tie obrazy vytvara, potebuje dostavat odnekadial impulzy a kedze ich prestane v case spanku dostavat zo senzorickych receptorov cloveka, proste sa to niekam prepne a zacne si podnety na vnimanie vytvarat samo. Kludne to moze byt prepnutie do vyssej astralnej roviny kde sa veci daju lahko materializovat, ale aj lahko zanikaju. ;)
Používateľov profilový obrázok
V3iL_0v_S3cr3cY
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Ne Máj 22, 2005 19:17
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa V3iL_0v_S3cr3cY »

noo..viem co myslis ale nevies mi poradit ako dosiahnut 2. stupen??
Myslíte si že to čo dýchate je vzduch?
Používateľov profilový obrázok
ATA
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 219
Dátum registrácie: St Máj 18, 2005 17:47
Bydlisko: Litovel
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ATA »

bohužel si mislim že jedinej spusob jak se dostat do druho stupne je to furt skoušet jednou se to povist musi.Možná by na to pomoh BWGEN .
Mne se ta predstavivost dneska docela povedla skoušel sem ac a skusil sem metodu lana došlo to tak daleko že sem videl řetez zavješenej od stropu vypadal uplne realne bohužel telo se opustit nepovedlo nastala menši zradamisto toho abych šplhal po lane tak sem ho namotaval proste sem zatakl a vitahl z te zdi tak pul metru toho retezu takhle sem chvily pokracoval po vytaženi tak 20m etru mn to prestalo bavit ke konci ten řetez u stropu začalmne nit barvy bylo to docela zajimavy.

Tedka skoušim novou metodu na AC neni to nic prevratnyho je tam jen jedna mala zmnena vzpomnel sem si totiž že AC ktery se mi povdlo bylo z polohy na boku tak sem skusil misto leženi na zádech leženi na boku tak že sem mnel nohy mirne přitaženy k telu,jednu ruku položenou na nohách a drudou podel tela.Zjistil sem že se dostanu mnohem dál než když ležim na zádech zatim sem se v 50% pokusu dostal k vibracim/v ostatnich pripadech nebyl idealni klid futr nekdo otravoval/ což se mi na zádech povede tak jednou za pul roku.Bohužel tato pozice ma svy nevihody-je hodne težka najit pohodlnou pozici,srašne blbe se drži koncentrace a je tam velka nachylnost ke spánku.Ale vysledky sou dost dobry zatim to byly 3x vbrace,5 LD.Dnska sem mislel že se z toho zcvoknu mislel sem totiž že hybu fyz telem ale to nebyla pravda až asi na 10 pokus sem s nim dopravdy vreale pohnul-proste takovejch 10 malelejch falešnejch probuzeni za sebou docela masakr.Tedka už sem to vychital postavil sem si senzor abych poznal jestli fyz telem skutecne hybu nebo ne když nem pohnu tak se pusti radio.

hups. vidim že sem se trochu rozepsal
Informací není nikdy dost

http://www.luciddreaming.wz.cz http://www.bookmarky.cz/users/Magic+Word
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa ibbeta »

sorer napísal: Kludne to moze byt prepnutie do vyssej astralnej roviny kde sa veci daju lahko materializovat, ale aj lahko zanikaju. ;)
hmm, ja na astralnu rovinu neverim skor som myslel nevedomie ale mozno len pouzivame odlisny slovnik pre tu istu vec..
v.. napísal: ako dosiahnut 2. stupen??
hypnagogicky spanok? strasne jednoducho, prebieha to kazdy vecer tesne pred zaspanim. ta stabilizacia je uz ine kafe :)
ATA napísal: Tedka už sem to vychital postavil sem si senzor abych poznal jestli fyz telem skutecne hybu nebo ne když nem pohnu tak se pusti radio.
mozes o tom napisat viac, jednak o tech. realizacii a aj o tom co vlastne testujes? snazis sa pohnut telom ked nie si v beznej realite alebo je to len reality check?
Používateľov profilový obrázok
ATA
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 219
Dátum registrácie: St Máj 18, 2005 17:47
Bydlisko: Litovel
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ATA »

ten přistroj sem postavil abych poznal jestli hybu fyz. telem protože pri tym testu sem si byl docela jistej že sem nim pohnul ale nakonec sem zjistil že se to odehrávalo ve snove realite tak potřebujz nejak odlišit jestli se pohnu ve snu nebo v reaálu.Proste když se pohnu a senzor se nespusti tak mi bude jasny že je to snová realita.Senzor je postavenej dost jednoduše je to fotobunka napojená na rádio a svjetlo takže když se pohnu tak začne hrat hraje tak 5 vteřin a pak vipne.Předpokládám že asi fotobunku nemáte šlo by to udelat i uplne jednoduše s mikrospinačem kterej by bal třeba pod rukou a jak by se zvedla tak by sepnul obvod.
Ješte to neni pořádne vyskoušeny no snad to bude fungovat jediny čeho se bojim je že se to podvjedomy nauči a pak mi to nejakou tu imitaci rádia pusti kdyz se pohnu v snové realite ,ale doufám že to nebude tak srašny bude trvat asi nejakou dobu než si na to zvikne.
Informací není nikdy dost

http://www.luciddreaming.wz.cz http://www.bookmarky.cz/users/Magic+Word
Používateľov profilový obrázok
ibbeta
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 187
Dátum registrácie: Pi Jan 23, 2004 19:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa ibbeta »

ako reality check je to podla mna trochu prehnane, hlavne ked ta klame vlastny mozog tak je tu moznost ze to do falosnej reality tiez zahrnie. ale zaujimavy napad, dalo by sa to vyuzit na pocitanie REM faz pocas spanku, telo sa totiz hybe len pred a po REM, inak je zablokovane.
Používateľov profilový obrázok
dr.Katz
V.I.P.
V.I.P.
Príspevky: 768
Dátum registrácie: Ne Máj 01, 2005 21:32
Bydlisko: Rychvald u Karviné

Re: Stupně představivosti

Príspevok od používateľa dr.Katz »

co se týče té představivosti, zrovna mám rozečtenou knihu Síla snů od Vollmara a tam je takový zajímavý návod jak zlepšit představivost a vizualizaci: sedni si a patnáct minut se nepohnutě dívej před sebe např. na krajinu, ale můžeš i doma a po těch patnácti minutách zavři oči a zkus si ten obraz vybavit. Co nejvíc detailů. Pak zase otevři oči a zopakuj to samé (několikrát za sebou). Při pravidelném tréninku je to prý velice účinná metoda.
Smrt není zánikem světla. Je zhašením lampy, protože svítá...
Používateľov profilový obrázok
ixtin
Člen fóra
Člen fóra
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut Feb 05, 2008 15:58

Re: Stupn

Príspevok od používateľa ixtin »

Mne sa stava ze ked zaspavam, zvycajne si nieco predstavujem... povedal by som ze je to ten 1. stupen, neskor ked som uz v polospanku, tak si este stale predstavujem, ale uz je to trosku ine, povedal by som ze je to "fullscreen" :) a ked uz som vtomto stave dlhsie zrazu pride nejaky zvuk, vecsinov je to hlas, ktory pocujem zretelne a hlasne, cize nie akoby to bol moj hlas, ale hlas niekoho cudzieho, a to je asi ten 3. stupen. Vtedy si vecsinov uvedomim, ze ten zvuk tu jednoducho nepatri. A to ma "prebudi", aj ked este celkom nespim.

sorry ak je to OT
[img]http://img90.imageshack.us/img90/2598/ideauserbaaroi5.gif[/img]

--: SOM TVORCOM SVOJHO ŠŤASTIA :--
Napísať odpoveď